Dzień Kobiet 2020 - kiedy? Skąd wzięło się to święto?

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które w wielu krajach obchodzone jest 8 marca. W tym roku obchody tę wypadają w niedzielę. Jaka jest historia dnia, który służy wyjątkowemu uhonorowaniu kobiet?
Zobacz wideo Czekoladowy sernik Rocher na Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to święto ustanowione jako wyraz szacunku dla kobiet. Tego dnia mężczyźni wręczają paniom kwiaty i drobne upominki oraz składają im życzenia. Kiedy zaczęły obowiązywać obchody z okazji święta kobiet?

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet - kiedy ustanowiono to święto?

Według historyków pierwowzorem Dnia Kobiet są obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto to przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z uczczeniem nowego roku, płodności i macierzyństwa. Tego dnia mężowie wręczali swoim żonom prezenty oraz spełniali ich życzenia.

Obecny Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych powstałych w Ameryce Północnej i Europie. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet, który miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu wsparcia społecznego dla przyznania praw wyborczym paniom. Same obchody miały być jednak zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie miały miejsce protesty pracownic przemysłu odzieżowego. Kobiety domagały się praw politycznych i zrównania płac z mężczyznami.

Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem obchodzonym w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.

Więcej o: