Dlaczego psie nosy są zimne i wilgotne? Naukowcy odkryli kolejną zdolność naszych czworonogów

Dlaczego nos psa jest zimny i wilgotny? Naukowcy odkryli kolejną zdolność naszych czworonożnych przyjaciół.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego psi nos jest zimny i mokry? Najnowsze badania pokazały, że psie nosy nie służą tylko do węszenia. Okazuje się, że niezwykle unerwiony czubek psiego nosa pozwala zarówno na wyczuwanie zapachów, jak i ciepła.

Mózgi psów wykazują większą aktywność podczas kontaktu z ciepłym przedmiotem

Ludzie również czują, kiedy coś ciepłe, ponieważ w naszej skórze znajdują się receptory termiczne. Jednak bardzo wrażliwe nosy psów pozwalają im wyczuwać źródła ciepła z dość dużej odległości. Udowodnili to naukowcy z Lund University w Szwecji i Eötvös Loránd University na Węgrzech. Przeprowadzili serię eksperymentów, aby sprawdzić, czy psy potrafią rozróżnić, jak gorące są różne obiekty. Wyniki ich badań ujawniły, że nosy psów pozwalają wykryć nawet słabe promieniowanie podczerwone uwalniane przez ciepły przedmiot.

Zobacz wideo Shakira nie chodziła, więc właściciele chcieli ją uśpić

Zespół naukowców rozpoczął swoje badania od przeszkolenia trzech psów - Kevina, Delfiego i Charliego. Na początku zwierzęta były uczone tego, aby wybierać przedmioty o temperaturze o około 12 stopni wyższej niż temperatura pokojowa. Wśród przedmiotów, z których wybierały psy, były też takie, który miały temperaturę pokojową. W drugim etapie badań naukowcy zakrywali obiekty, aby psy ich nie widziały i umieszczali je w odległości 1,5 metra, aby nie mogły ich wąchać. Mimo to wszystkie trzy psy były w stanie zidentyfikować cieplejsze obiekty - opisuje BBB

Naukowcy przeskanowali także mózgi 13 psów, aby zobaczyć, jak reagują one na kontakt z ciepłym przedmiotem w porównaniu do tego, jak reagują na obecność obiektu w temperaturze pokojowej. Okazało się, że część mózgu połączona z psimi nosami wykazywała większą aktywność, gdy miały one kontakt z ciepłym przedmiotem. 

Ta niezwykła zdolność psów jest prawdopodobnie "spadkiem" po wilkach i umożliwia tym zwierzętom lokalizowanie ofiar podczas polowania. Umiejętność wykrywania ciepła podczas polowania wykorzystują także węże, chrząszcze i nietoperze.

Więcej o: