Jak dbać o wrażliwą skórę twarzy? O tym powinnaś pamiętać

Jak dbać o wrażliwą skórę twarzy zastanawia się każda kobieta. Cera jest naszą wizytówką, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby mimo upływu czasu pozostawała w świetnej kondycji. Właściwa pielęgnacja jest kluczem do sukcesu w tej kwestii.

Wrażliwa skóra twarzy. Podstawą oczyszczanie oraz dobór kosmetyków

Skóra twarzy jest zdecydowanie jedną z najwrażliwszych partii, jeżeli chodzi o ludzką skórę w ogóle. Wymaga więc szczególnej dbałości i ostrożności, jeżeli chodzi o dobór kosmetyków. Panie rozważnie powinny podchodzić do wszelkich nowości i zgodnie z zaleceniami producentów, każdy nowy kosmetyk do twarzy przetestować najpierw na innym fragmencie skóry, np. na przedramieniu, aby ograniczyć ewentualne ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnienia na twarzy. Wrażliwa skóra twarzy wymaga również konsekwentnego oczyszczania. Nie jest wskazane pozostawianie makijażu na twarzy na noc, gdyż przyczynia się to do powstawania zanieczyszczeń, przyspiesza zatykanie porów, a co za tym idzie występowania widocznych zmian - krost, wągrów, zaskórników itp. 

Pielęgnacja twarzy. O tym należy pamiętać!

Odpowiednia pielęgnacja twarzy powinna opierać się na kilku niezmiennych filarach. Zwykle więcej czasu swojej skórze poświęcamy wieczorem, dlatego nikogo nie zdziwi, że prawidłowa pielęgnacja powinna zostać rozpoczęta od demakijażu. Używamy do tego czystych wacików kosmetycznych i płynu micelarnego lub mleczka, w zależności od naszych upodobań. Kiedy pozbędziemy się resztek tzw. kosmetyków kolorowych z oczu i ust, możemy przystąpić do oczyszczania skóry twarzy. Do tego celu służą nam przede wszystkim żele czy pianki oczyszczające. Aby zmaksymalizować efekt oczyszczania można posłużyć się specjalnymi szczoteczkami do oczyszczania twarzy. Dostępne są w drogeriach silikonowe produkty do oczyszczania ręcznego, ale także bardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne z wymiennymi końcówkami, dzięki którym możemy dodatkowo wykonać nie tylko oczyszczanie, ale też peeling lub masaż twarzy. Co jakiś czas powinnyśmy zastosować złuszczający peeling, a następnie odżywczą maseczkę, które widocznie poprawią wygląd naszej skóry. Pozbędziemy się martwego naskórka i poprawimy koloryt cery. Złuszczanie i odżywianie wykonywać należy przynajmniej raz w tygodniu. Ostatni etap pielęgnacji to nawilżanie. Odpowiednio dobrany do rodzaju skóry krem należy aplikować codziennie, a jeśli nasza skóra jest mocno przesuszona to nawet 2-3 razy dziennie.

Zobacz wideo Brokatowa kreska na oku, czyli makijaż idealny na karnawał krok po kroku

Wrażliwa cera. Czym się wyróżnia?

Większość kobiet uważa, że ich skóra jest szczególnie wrażliwa. Kiedy jednak z całą pewnością możemy stwierdzić że mamy do czynienia z cerą wrażliwą? Jej charakterystyczne cechy to m.in.:

  • skłonność do przesuszania miejscowego lub całościowego skóry
  • skłonność do reakcji alergicznych
  • częste występowanie zaczerwienień
  • pojawiające się pękające naczynka i przebarwienia

Skóra o takich problemach wymaga szczególnie troskliwej i odpowiedzialnej pielęgnacji. Każde novuum kosmetyczne należy przetestować nim zastosujemy je na twarzy. Pamiętajmy też o szczególnie konsekwentnym oczyszczaniu skóry wrażliwej, stosowaniu jednorazowych ręczników do wycierania twarzy, a także dokładnym myciu rąk, nim przystąpimy do pielęgnacji twarzy. 

Jak dbać o wrażliwą skórę twarzy?

Aby właściwie dbać o wrażliwą skórę twarzy przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. W drogeriach i aptekach mamy obecnie duży wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Niech jednak nie zmylą nas piękne opakowania i doskonałe slogany marketingowe. Wiele ze środków reklamujących się jako przeznaczone do skóry wrażliwej, okazuje się zawierać substancje o potwierdzonych właściwościach alergizujących i podrażniających. Dlatego przede wszystkim czytajmy etykiety i wybierajmy kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie.

Sprawdzone sposoby na wrażliwą skórę twarzy

Kobiety posiadające wrażliwą skórę twarzy mają wiele sprawdzonych sposobów na jej pielęgnację. Nie zawsze ograniczają się one do gotowych kosmetyków aptecznych. Istnieje też szereg domowych sposobów na dbanie o skórę wrażliwą. Przede wszystkim należy kontrolować dietę. Nie od dziś wiadomo, że osoby z wrażliwą cerą nie powinny pozwalać sobie na ostre przyprawy, nadmiar słodyczy, ale także używki jak kawa, alkohol i papierosy. Do oczyszczania skóry należy używać odpowiednich preparatów - w żadnym wypadku nie mydła. Wrażliwa skóra bardzo źle reaguje na suche powietrze, dlatego warto sprawdzić jaki jest poziom wilgotności w domu i w razie czego zaopatrzyć się w nawilżacz. Można także z powodzeniem stosować domowej roboty maseczki wspomagające skórę. 

Zobacz też: Perfekcyjna kreska a eyeliner: który produkt wybrać?

Więcej o: