Przepowiednie, które się nie sprawdziły. Jak miał wyglądać świat?

Przepowiednie to wypowiedzi lub proroctwa na temat rzeczy, które mają nastąpić w przyszłości. Najbardziej popularnymi prorokami, którzy wieszczyli naszą przyszłość była królowa Saba, Baba Wanga czy Nostradamus.
Zobacz wideo Dr Robot. Usuwa raka przy pomocy kosmicznej technologii

Jakie są przepowiednie, o których już teraz możemy powiedzieć, że się nie sprawdziły? Wśród nich można wymienić przepowiednie, które wypowiadane są nie tylko przez osoby, którym przypisywane są zdolności mistyczne, ale też prognozy wykonywane przez naukowców.

Jakie przepowiednie do tej pory się nie sprawdziły? Tak miał wyglądać nasz świat

Naukowcy z firmy Honeywell przewidywali, że do końca 2000 roku w miastach zamiast dróg funkcjonować będą pneumatyczne tunele. Miałyby one zmniejszyć do zera ryzyko wypadków. Do tej pory niestety, nie udało się wynaleźć takiej technologii.

W latach 50. XX wieku doktor Irving Langmuir stwierdził, że ludzie będą podróżowali w pionowych próżniowych tunelach. W ten sposób mieliby pokonywać trasę od wybrzeża Oceanu Spokojnego do Atlantyku w zaledwie godzinę. Nad takim rozwiązaniem, na razie bez efektów, pracuje ekipa Elona Muska. Inną wizją tego, jak ludzie mieli przemieszczać się w XXI wieku były tzw. aerocary - połączenie samochodów z helikopterami lub samolotami. Dzięki temu kierowca mógłby poruszać się po drogach, a w razie potrzeby wzbić się w powietrze.

W XX wieku popularną opinią było wierzenie, że w następnych latach z plastiku budowane będą domy, które miały być bardziej odporne na zniszczenia, pożary i powodzie. Taki dom miał być też łatwy w czyszczeniu - cały dom wystarczyłoby zalać wodą z detergentami. Ludzie uważali wtedy, że tworzywa sztuczne są "cudownym rozwiązaniem" mającym ułatwić nam funkcjonowanie. Taka opinia jest już nieaktualna, a zanieczyszczenie środowiska plastikiem uważane jest za jedno z największych zagrożeń dla klimatu.

W 1929 roku sądzono też, że materiałem przyszłości jest azbest. Miał on być wykorzystywany m.in. w branży odzieżowej. Spodnie, koszule i suknie miały być odporne na zniszczenia i łatwe w utrzymaniu. Zabrudzone azbestowe ubrania miały być wyrzucane do ognia i w ten sposób czyszczone.

Do 2018 roku wierzono, że na powszechną skale wprowadzone zostanie klonowanie zwierząt oraz ludzi, a do 2019 roku ludzie mieli też mieszkać już na Marsie. Nostradamus sądził, że do 2019 roku ludzie będą żyli już po 200 lat. Miało to nastąpić dzięki postępowi w medycynie i nauce.

Więcej o: