Peeling jest nieodłącznym elementem rytuału pielęgnacyjnego twarzy. Złuszczanie chroni przed gromadzeniem się nadmiaru sebum, ale też martwych komórek naskórka, które zatykają pory i powodują stany zapalne skóry. Dodatkowo peeling wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji i odnowy. Masaż, który towarzyszy zabiegowi, pobudza krążenie i przyczynia się do lepszego odżywienia skóry - dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie tego zabiegu.
Zbyt częsty peeling może jednak doprowadzić do podrażnień. Optymalnie taki zabieg powinien być wykonywany raz-dwa razy w tygodniu, a w przypadku cery szczególnie wrażliwej i naczynkowej nawet rzadziej - raz na dwa tygodnie.
Możemy do tego użyć jednego z wielu środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. Kobiety coraz częściej jednak chcą sięgać po naturalne produkty, a wręcz samodzielnie wykonywać kosmetyki do własnego użytku. Naturalny peeling do twarzy można bez problemów wykonać w domu, ze składników, które znajdziemy w niemal każdej kuchni. Wystarczy tylko garść informacji.
Aby przygotować peeling do twarzy, trzeba najpierw zdecydować się na bazie jakich produktów będziemy go wykonywać. Poza składnikami do jego przygotowania potrzebujemy miseczki. Nie ma potrzeby kupowania specjalnego pojemnika z tego względu, że peeling przygotowywany ze świeżych składników powinien być wykorzystany od razu. Przydatny może okazać się moździerz, młynek lub malakser, jeśli do peelingu potrzebne będą np. pokruszone orzechy.
Do przygotowania każdego domowego peelingu potrzeba kilku produktów. W jego składzie musi znaleźć się łącznik dla pozostałych substancji. Przeważnie taką rolę pełni miód, oliwa z oliwek lub jogurt naturalny.
Do domowego peelingu potrzebny będzie także składnik złuszczający, który dzięki swojej strukturze pozwoli na mechaniczne usunięcie martwego naskórka. W tej roli doskonale sprawdza się mielona kawa, pokruszone orzechy, migdały ale też cukier czy płatki owsiane. Składniki te muszą zostać wcześniej odpowiednio przygotowane, aby mogły w pełni oddziaływać na nasza skórę. I tak kawa najlepiej sprawdza się w postaci zaparzonych fusów. Płatki owsiane z kolei należy wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie, by napęczniały. Od tego, czy właściwie przygotujemy składniki, zależy skuteczność kosmetyku.
Peeling kawowy to chyba jeden z najpopularniejszych kosmetyków do przygotowania w domowym zaciszu. Każda kobieta słyszała na pewno o właściwościach kawy w kosmetyce czy uprawie roślin. Fusy z kawy stanowią doskonałą bazę do stworzenia w pełni naturalnego preparatu złuszczającego skórę. Wystarczą do tego:
Po zmieszaniu powstałą papkę delikatnie wcieramy w skórę twarzy. Peeling ten możemy połączyć również z żelem czy balsamem używanym pod prysznicem i w ten sposób uzyskamy peeling do ciała.
Peeling cukrowy to najprostszy i najłatwiejszy w przygotowaniu peeling domowy. W podstawowym wydaniu wystarczy:
Trzeba go jednak od razu nakładać na twarz, ponieważ cukier stosunkowo łatwo rozpuszcza się i po chwili może nie nadawać się do użytku. Bardziej zaawansowane peelingi cukrowe można wzbogacić np. o kilka kropel soku z cytryny, który rozjaśni cerę. Miód z kolei działa antybakteryjnie i pomoże uporać się ze stanami zapalnymi skóry.