Dramaty romantyczne. Ranking TOP10 filmów romantycznych

Dramaty romantyczne to jedne z najciekawszych opcji na romantyczny wieczór nie tylko we dwoje. Kiedy chcemy sięgnąć po coś bardziej angażującego niż komedia, ale jednocześnie zachować romantyczny charakter, wtedy dramat sprawdzi się idealnie.

Dramaty romantyczne. Dlaczego są tak popularne?

Kiedy myślimy o filmie o miłości pierwsze skojarzenia kierują się ku komediom romantycznym. To ten gatunek kojarzy się z wieczorem we dwoje przy kolacji i winie. Jednak czasem poszukujemy nieco ambitniejszych pozycji na wieczorny seans. Wtedy warto rozważyć dramaty romantyczne. Są to filmy o zdecydowanie bardziej zaawansowanej fabule, gdzie nie zawsze wszystko dobrze się kończy, ale za to mamy w pakiecie wiecej emocji. Dramaty romantyczne od lat cieszą się popularnością, zwłaszcza wśród żeńskiej części publiczności, ale nie tylko. Jeśli stoisz przed wyborem dramatu romantycznego na wieczorny seans skorzystaj z naszego rankingu najlepszych filmów w tej kategorii. 

Zobacz - wygodne dresy na seansy filmowe! Hitowe produkty w dobrej cenie!

Najlepsze dramaty romantyczne sprzed lat 

Poszukując dramatów romantycznych, które od pierwszych minut wciągają i sprawiają, że nie chce się odchodzić od ekranu, nie sposób pominąć tych będących adaptacjami powieści Nicholasa Sparksa. Wiele kobiet, które są fankami twórczości tego autora, chętnie sięga po filmy nakręcone w oparciu o jego prozę. Wśród popularnych adaptacji znajduje się m.in.

 • "Uwierz w ducha" (1990) - klasyk wśród filmów tego gatunku. Niezapomniane role Patricka Swayzego i Demii Moore, którzy wcielają się w postacie zakochanych. Sam zostaje zastrzelony i wraca do swojej ukochanej jako duch. Kojarzycie scenę z kołem garncarskim? To kultowy fragment właśnie tego filmu. 
 • "Za wcześnie umierać" (1991) - któż nie zna uroczej Julii Roberts, która jest gwiazdą wielu filmów romantycznych. Kojarzy się ona jednak głównie z rolą przebojowej "Pretty Woman". Fani jej gry znają jednak dużo ciekawszą, dramatyczną rolę aktorki właśnie w filmie "Za wcześnie umierać". Historia ta opowiada o uczuciu, jakie połączyło młodą przebojową Hilary z chorym na białaczkę Victorem. Chłopak wyczerpany przez chemioterapię jest w rozpaczy i postanawia zakończyć leczenie, kiedy na jego drodze staje Hilary. Ta dopiero co rozstała się z chłopakiem i poszukując pracy trafiła na ofertę posady pielęgniarki. I choć nie miała ku temu kwalifikacji została przyjęta. Tak rozpoczęła się historia tej znajomości. Co będzie dalej? Zobaczcie sami. 
 • "Wichry namiętności" (1994) - Samuel, najmłodszy syn pułkownika Ludlowa, wraca ze studiów wraz z piękną narzeczoną, która oczarowuje pozostałych braci. Nie mogą cieszyć się jednak długo swoim uczuciem, bo sielankę przerywa wybuch I wojny światowej. W rolach głównych Brad Pitt i Anthony Hopkins.

Więcej - komplety dresowy, który jest wygodny i idealny na odpoczynek!

Dramat romantyczny dla nastolatek

Filmowcy nie stronią także od poruszania tematu nieszczęśliwej miłości w filmach dla nieco młodszych widzów. Doskonałym przykładem są tu filmy takie jak "Szkoła uczuć" (2002), czy nieco świeższy "Gwiazd naszych wina" (2014). Filmy te posługują się motywem choroby i miłości w trakcie jej trwania, które nadają im melodramatycznego wyrazu. Mimo to pozostają dramatami romantycznymi godnymi polecenia także dojrzałym widzom. 

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu także o bestsellerowej sadze "Zmierzch" (2008), która odniosła wielki sukces na rynku filmowym, choć spotykała się ze zdecydowaną krytyką ze strony znawców filmowych. Niemniej jednak adaptacje te weszły do kanonu, jeśli chodzi o młodzieżowe dramaty romantyczne, a wykorzystany w nich motyw fantastycznej miłości zwykłej dziewczyny i wampira pewnie nie raz jeszcze z sukcesami zagości na ekranach kinowych. Jeśli szukacie jednak czegoś lepszego, ale nadal pozostającego w klimacie dramatów romantycznych, to warto sięgnać po np.

 • "Pamiętnik" (2004) -  uwielbiany przez rzesze kobiet na całym świecie. Film ten sięga po dobrze znany schemat, w którym panna z dobrego, bogatego domu zakochuje się w ubogim chłopaku. Ich miłość rozkwita i trwa przez całe lato, po czym przychodzi czas, kiedy wszystko musi wrócić "do normy" - dziewczyna wraca do swojego miasta, gdzie ma rozpocząć studia. Mimo to Noah, bo tak nazywa się jej ukochany, nie traci nadziei, że kiedyś ją odzyska. Jak potoczy się dalej historia Noah i Allie? "Pamiętnik" można obejrzeć na Netflixie
 • "Zanim się pojawiłeś" (2018) - w roli głównej znana z roli Daenerys w serialu "Gra o Tron" Emilia Clarke. Przebojowa Lou przejmuje opiekę nad sparaliżowanym bogaczem, z którym z czasem nawiązuje nić porozumienia. Niestety, wielkie uczucie nie rozwiązuje wszystkich problemów. 

Najlepsze dramaty romantyczne - ranking TOP10

Kiedy poszukujemy propozycji najlepszych dramatów romantycznych, najczęściej trafiamy na wiele zestawień i rankingów, spośród których wciąż mamy kłopot z wyborem. I my nie ułatwimy sprawy i przedstawimy nasz subiektywny ranking najlepszych filmów romantycznych na seans we dwoje i nie tylko:

 1. "Duma i uprzedzenie" (2005)
 2. "Pamiętnik" (2004)
 3. "Szkoła uczuć" (2002)
 4. "Lektor" (2008)
 5. "Joe Black" (1998)
 6. "Malowany welon" (2006)
 7. "Wichry namiętności" (1994)
 8. "Tamte dni, tamte noce" (2017)
 9. "Jeden dzień" (2006)
 10. "Miasto aniołów" (1998)

Spodnie dresowe TOP produkty!

Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?
Więcej o: