18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Kamasutra, czyli indyjski traktat o sztuce kochania. Jak korzystamy z niego współcześnie?

"Kamasutra" to indyjski traktat o miłości liczący sobie dobre kilkaset lat. Przedstawia on wiedzę na temat seksualności człowieka, choć obecnie zwraca się głównie uwagę na "techniczną" wartość tej literatury.

"Kamasutra": co to takiego?

"Kamasutra" to indyjski traktat filozoficzny w całości skupiający się na życiu człowieka, a konkretnie jego aspekcie seksualnym. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jego autorem jest Watsjajana, który żył między I a VI wiekiem po Chrystusie. Brak jednak szczegółowych i pewnych danych w tym zakresie. Treść traktatu skupia się na przedstawieniu szczegółowej analizy współżycia seksualnego. Jednak oprócz tego, z treści dowiedzieć można się wielu ciekawostek dotyczących życia w Indiach. Autor przedstawia m.in. kwestię prostytucji w ówczesnych Indiach.

Traktat uznawany za dzieło filozoficzne, napisano w sanskrycie. Z niego na angielski przetłumaczony został przez Sir Richarda Francisa Burtona w 1883 roku. To własnie na tym przekładzie opierają się polskie wydania "Kamasutry". 

"Kamasutra" a pozycje miłosne

"Kamasutra" to jeden z największych i najbardziej znanych zbiorów opisujących pozycje miłosne. W swojej treści przekazuje ona wiedzę o umiejętnościach miłosnych kobiet i mężczyzn. W tym celu posługuje się porównaniami odnoszącymi się m.in. do świata zwierząt, określając np. mężczyzn jako ogierów, a kobiety jako klacze. "Kamasutra" zawiera także liczne wskazówki co do obrzędów związanych z nocą poślubną. Przekazuje także cenne rady dla kobiet, które były kurtyzanami.

Wiedza ta zebrana jest w 36 rozdziałach podzielonych na 7 części:

  • Wstęp
  • O jedności
  • O wierności
  • O żonie
  • O żonach innych ludzi
  • O kurtyzanach
  • O miłości, seksie, erotyce i intymności.
Zobacz wideo "Mąż ogląda porno gejowskie. Oszukiwał mnie? Jest gejem?". Seksuolog odpowiada

Pozycje z "Kamasutry". Przykłady

Wbrew pozorom "Kamasutra" to nie tylko zbiór pozycji miłosnych. Praktyczne porady w tym zakresie stanowią jedynie ułamek treści traktatu. Poza tym skupia się ona na sztuce miłości, pokazuje co wyzwala pragnienia w ludziach i jak je zaspokoić. Traktuje o sprawach ważnych w związku i małżeństwie. Tekst ze względu na starożytne pochodzenie jest dość trudny w odbiorze, niemniej warto się w niego zagłębić. 

Do najpopularniejszych pozycji z "Kamasutry" należą:

  • Ptak w locie - to pozycja, w której kobieta kładzie się na plecach, zgina kolana i podkurcza nogi. Mężczyzna kładzie się między nimi, a partnerka obejmuje go udami. Kobieta w czasie stosunku wykonuje nogami ruchy, co zwiększa intensywność doznań.
  • Leżąca miłość polega na tym, że kobieta kładzie się na skraju łóżka. Jej nogi pozostają w powietrzu. Mężczyzna klęka przy brzegu łóżka. Partnerka może położyć nogi na ramionach partnera lub oprzeć stopy na jego klatce.
  • Papużki nierozłączki - tym razem mężczyzna siada na brzegu łóżka, a kobieta siada na nim okrakiem, plecami do jego twarzy. 
  • Pająk to pozycja, w której mężczyzna siada z wyprostowanymi nogami podpierając się na rękach. Kobieta siada na nim okrakiem, odchyla się i także podpiera na dłoniach. Tu kobieta nadaje rytm zbliżeniu i doprowadza oboje do orgazmu.
  • Słoń - Kobieta kładzie się na brzuchu, rozchyla nogi, a mężczyzna kładzie się na niej i wchodzi od tyłu. 

Ile jest pozycji w "Kamasutrze"?

W całości technikom seksualnym poświęcona jest druga księga traktatu. Znajdziemy tu opis 64 technik miłosnych. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma tu żadnych ilustracji czy zdjęć. Tego typu wytwory literackie, bogato okraszone rycinami to zupełnie współczesne książki, które niewiele mają wspólnego z prawdziwą "Kamasutrą". W oryginalnym traktacie ograniczono się do słownego opisu wszelkich aktywności. 

"Kamasutra" - opinie o książce

Traktat "Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu" to lektura dość ciężka w odbiorze. Wbrew oczekiwaniom wielu, nie zawiera żadnych pikantnych rycin i zdjęć, a jedynie suchy tekst, który w dodatku ze względu na tłumaczenie wprost ze starożytnego oryginału, czyta się dość ciężko i monotonnie. Niemniej jednak, jeśli ktoś chce poznać obyczaje panujące w Indiach i podejście do sztuki kochania na Dalekim Wschodzie, to na pewno "Kamasutra" będzie dla niego ciekawą i wartościową lekturą. Ponadto zawsze można przemycić kilka tipów do własnej sypialni.

Zobacz też: Pięć zachowań, którymi nieświadomie zniechęcasz do siebie mężczyzn

Więcej o: