Wampir energetyczny - kim jest i jak go rozpoznać? Sposoby na zakończenie takich relacji

Wampir energetyczny to osoba, która sprawia, że tracimy energię do życia. Sposobów na pozbawienie jej nas jest wiele - za każdym razem jednak taka relacja jest toksyczna. Jak rozpoznać działanie wampira energetycznego?

Wampiry energetyczne nie mają niemal nic wspólnego z krwiożerczymi bestiami z książek i filmów, które tylko czekają by wyssać krew ze swojej ofiary. Jedynym podobieństwem jest to, że każdy wampir chce utrudniać i uprzykrzać życie innym. Zachowuje się więc tak, jakby chciał wyssać ze swoich ofiar wszelkie siły życiowe i całą energię.

Wampiry energetyczne - podstawowe fakty

Przebywanie z taką osobą w dłuższej perspektywie kończy się obniżeniem nastroju, złym samopoczuciem, stresem, a nawet objawami somatycznymi pod postacią chociażby bólu brzucha, głowy lub innych dolegliwości. Takie osoby można niestety spotkać dość często. Problem pojawia się nie w przypadku pojedynczego starcia z wampirem energetycznym, ale wówczas, gdy ktoś jest skazany na relację z toksyczną osobą. Może się tak dziać w pracy, na uczelni, nawet w gronie znajomych. 

Wampir energetyczny objawy - jak je rozpoznać?

Wampir energetyczny to osoba, której postawą życiową jest bardzo głęboki egocentryzm. Jest to osoba skupiona na sobie i oczekuje ciągłego: pocieszania, motywowania i wspierania. Z drugiej strony może być tak, że drugi człowiek będzie tłem dla jego potrzeby chwalenia się, dowartościowywania, pokazywania własnej wyższości. Można rozróżnić wampiry energetyczne na takie, które działają świadomie i celowo, jak również osoby nieświadome. Ostatnie żyją w poczuciu pokrzywdzenia i właśnie taki sposób patrzenia na życie jest dla nich charakterystyczny.

Wampir energetyczny - objawy:

 • krańcowy brak satysfakcji z życia,
 • postawa nakierowana na podsycanie konfliktów,
 • skłonność do manipulacji,
 • skłonność do szantażu emocjonalnego,
 • krytykowanie innych za wszelką cenę,
 • skłonność do kontrolowania życia innych osób,
 • brak dojrzałości emocjonalnej,
 • stronniczość w radzeniu innym,
 • skłonność do chowania urazy,
 • narcyzm, 
 • skłonność do perfekcjonizmu,
 • uczucie pokrzywdzenia przez los.

Wampir emocjonalny - skąd się bierze?

Wampir emocjonalny - skąd się bierze? Podłoże tego rodzaju postaw może być rozmaite. Jednym z powodów bywa osobowość psychopatyczna, ale jest to sytuacja skrajna. Z reguły problemy tego rodzaju wyrastają z urazów psychicznych lub innych trudności doznanych w dzieciństwie. Dziecko, któremu poświęcano nie dość uwagi, uczy się przyciągać ją szantażem emocjonalnym. Patologiczny model zachowania utrwala się i przeniesiony zostaje na wybory i działania w dorosłym życiu. Strategie uzależniania od siebie otoczenia mogą mieć różny charakter, z reguły wyróżnia się dwie:

 • stratega przemocy,
 • strategia bycia ofiarą.

Pierwszy typ działania polega przede wszystkim na przemocy psychicznej i może być charakterystyczny dla relacji szef-podwładny w pracy. Zagrożenie przemocą fizyczną pojawia się niestety w przypadku małżonków lub relacji rodzic-dziecko. Strategia bycia ofiarą w przypadku wampirów emocjonalnych jest znacznie bardziej wysublimowana i przebiegła. Niekiedy trudno jest się w porę zorientować, że ma się do czynienia właśnie z osobą, która szybko może odebrać otoczeniu życiową energię.   

Wampir energetyczny jak się bronić? O czym należy pamiętać?

Należy pamiętać, że podstawą jest dobre rozpoznanie tego, że ktoś jest faktycznie wampirem energetycznym. Bywa tak, że można spotkać na swojej drodze osobę, która ma obiektywne powody do bycia nieszczęśliwym i faktycznie potrzebuje pomocy. Jej udzielenie nie jest jednak dla niej okazją do dalszego wciągania drugiej strony w swoje gry. Najlepszą formą obrony przed wampirem energetycznym jest zabronienie mu wejścia w nasze życie z tym wszystkim, co prawdopodobnie będzie skutkowało odebraniem chęci do życia, działania i aktywności.

Zobacz wideo Najszczęśliwsze pary - jak to robią?

Sposoby na wampira energetycznego. Jakie są skuteczne?

Sposoby na wampira energetycznego to kilka praktycznych porad, dzięki którym można wyjść z konfrontacji z taką osobą bez dużych strat emocjonalnych. Jeśli nie udało się stosunkowo wcześnie rozpoznać wampira energetycznego i nie dopuścić go do siebie lub nie było to możliwe, choćby z powodu relacji w pracy, można ograniczyć skuteczność jego działań. Sposoby na wampira energetycznego to między innymi:

 • asertywność,
 • szczerość i otwartość w relacjach z wampirem i wspólnym otoczeniem,
 • odkrywanie gier i manipulacji,
 • jasne zakreślanie granic relacji.

Dobrym sposobem na wampira energetycznego jest właśnie jasne zakreślenie granic relacji. W żadnym wypadku nie należy takiej osobie zwierzać się i zdradzać szczegółów na swój temat, bo w dalszym toku znajomości może się to okazać bardzo niepotrzebne lub nawet niebezpieczne. 

Więcej o: