Swędzą cię dłonie? Prawdopodobnie zapominasz o dwóch krokach w czasie pielęgnacji

O tym, jak ważna jest higiena dłoni, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie dbać o tę część ciała.

Wiele osób narzeka na swędzące dłonie. Do tego dochodzi pieczenie i łuszczenie się skóry. To powszechne problemy wśród osób, które często stosują mydła czy preparaty na bazie alkoholu. Wiemy, jak możesz im zapobiec. 

Zobacz wideo Pielęgnacja dłoni krok po kroku:

Naruszony płaszcz hydrolipidowy

Objawy takie jak swędzenie czy pieczenie świadczą o tym, że naturalna bariera ochronna skóry, czyli płaszcz hydrolipidowy, została naruszona. To najbardziej zewnętrzna warstwa naszej skóry, która zbudowana jest z lipidów i wody. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest ochrona naskórka przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jeśli chcemy dbać o swoje dłonie w prawidłowy sposób i uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, czy łuszczenie skóry, powinniśmy pamiętać o wszystkich krokach pielęgnacji. Oprócz dokładnego mycia jest to także osuszenie dłoni oraz nałożenie na nie kremu nawilżającego. 

Dowiedz się, jak zrobić żel aloesowy w domu:

Jak osuszyć dłonie?

Jak prawidłowo osuszyć dłonie? Skorzystaj z ręczników papierowych i pamiętaj o tym, by robić to w delikatny sposób. Dlaczego ten krok jest taki istotny? Jeśli pozostawisz na dłoniach wodę, doprowadzi to do utraty wilgoci z naskórka.

Po dokładnym osuszeniu dłoni zaaplikuj na nie ulubiony krem do rąk. Możesz także skorzystać z różnych domowych metod pielęgnacji. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu:

Jak prawidłowo myć ręce?

Warto przypomnieć, że na umycie rąk powinniśmy poświęcić przynajmniej 30 sekund. Róbmy to przed przygotowywaniem posiłków, przed jedzeniem, przed karmieniem dzieci, po kontakcie z wydalinami, po zabawie ze zwierzętami. Pomocna jest także graficzna instrukcja, którą jakiś czas temu na swojej stronie opublikował Główny Inspektorat Sanitarny:  

Jak prawidłowo myć ręceJak prawidłowo myć ręce GIS

Więcej o: