Jak dbać o storczyka? [Podlewanie, nawożenie, przesadzanie]

Storczyki to piękne kwiaty i efektowne kwiaty. Nic dziwnego, że tak często wybieramy je jako roślinę ozdobną do naszych domów. Zdarza się jednak, że ich uprawa na dłuższą metę sprawia kłopoty. Jak zatem pielęgnować storczyki, by długo cieszyły nasze oczy?

Storczyki są piękne i potrafią być prawdziwą ozdobą mieszkania. Jednak by tak się stało, należy zapewnić im optymalne warunki - niezbyt częste, ale obfite podlewanie, umiarkowaną wilgotność powietrza, ciche stanowisko oraz dobry nawóz.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe?

Jak dbać o storczyka? Podlewanie

Niewłaściwe podlewanie jest najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji storczyków. Korzenie tych kwiatów lubią oddychać i muszą mieć zapewniony dostęp powietrza. Częste zalewanie powoduje natomiast gnicie korzeni. Storczyki najlepiej podlewać rzadziej, ale obficie, dopiero wtedy, gdy podłoże w pojemniku jest suche.

Storczyk - nawożenie

Nawożenie storczyków rozpoczynamy dopiero po ich przekwitnięciu. To właśnie wtedy zaczynają rosnąć i potrzebują wsparcia preparatem o dużej zawartości azotu. Najlepiej jednak stosować odżywki przeznaczone tylko dla tych roślin - takie preparaty zawierają bowiem odpowiednio dobrane składniki dla storczyków.

Jak dbać o storczyki - przesadzanie

Przesadzanie storczyków wykonujemy co 2-3 lata, kiedy korzenie już "wyjdą" z pojemnika lub w sytuacji, gdy substrat stanie się miękki i rozłożony. Rośliny przesadzamy po przekwitnięciu do niewiele większej doniczki, wybierając oczywiście podłoże dla storczyków.

Storczyk - okres spoczynku

Kluczem do ponownego kwitnienia storczyków jest okres spoczynku. Po przekwitnięciu wszystkich kwiatów storczyka zaprzestajemy jego podlewania i ustawiamy storczyk w lekko ocienionym miejscu. Po 6 tygodniach możemy ustawić go ponownie na miejsce i rozpocząć podlewanie.

Więcej o: