Masaż tajski związany jest z kulturą buddyjską. Jego nazwa wskazuje zaś na to, że jest też częścią tradycji tajskiej. Czas kiedy powstał szacuje się na około 2,5 tysiąca lat temu. Według znanej powszechnie legendy jego twórcą był Shivago Komparaj, lekarz Buddy. Rytuał odbywania masażu tajskiego łączył się więc z kultem buddyjskim i był praktykowany przez mnichów w świątyniach. Nie można tu także pominąć istotnego wpływu osiągnięć medycyny Indii i Chin na jego rozwój. Łączy on bowiem w sobie wiedzę o sposobach rozciągania ciała, prawidłowej technice oddychania, o właściwościach ziół itd.
Masaż w starożytności uznawany był za sztukę uzdrawiania, opartą o wiedzę na temat zdrowia człowieka. Tradycyjny tajski masaż miał działać na korzyść sfery emocjonalnej człowieka, ale także na poprawę kondycji fizycznej. Obecnie jednak często traktuje się go jako niekonwencjonalną formę leczenia. Techniki wchodzące w skład masażu tajskiego znane i wykorzystywane są niemal na całym świecie, a zawdzięczać można to m.in. temu, że wszelka wiedza jego dotycząca została w sposób gruntowny uporządkowana w XIX wieku i przekazywana jest przez renomowane szkoły masażu, spośród których za najważniejszą uznaje się Królewską Akademię Masażu, mieszczącą się nie gdzie indziej tylko w Tajlandii.
Klasyczny masaż tajski przeprowadzany jest przez wykwalifikowane osoby, które za pomocą nacisku na różne punkty na ciele pomagają w procesie właściwego kanalizowania energii. Jak wygląda masaż tajski? Otóż polega on na głębokim ucisku ciała, bez użycia oliwy czy innych substancji natłuszczających, który ogólnie rzecz ujmując ma doprowadzić do rozluźnienia mięśni. Należy tu wspomnieć, że według zasad masażysta używać do jego wykonania może dłoni, ale także stóp, kolan czy łokci. Powszechnie określa się go także mianem "jogi dla leniwych", a to dlatego, że osoba korzystająca z sesji układana jest w różnych pozycjach zaczerpniętych właśnie z jogi.
Wskazuje się, że obecnie funkcjonuje około 80 technik tajskiego masażu klasycznego. Do najpopularniejszych z nich należy m.in.:
Masaże tajskie, w zależności od stopnia natężenia, można wykonywać nawet codziennie. Ważne jest w jakim celu są one robione. Jeśli chodzi o relaksacyjne właściwości i niski stopień intensywności, wówczas można korzystać z sesji 5 razy w tygodniu. W przypadku bardziej wytężonych ćwiczeń, które mocniej angażują wszystkie partie ciała, zaleca się korzystanie z nich maksymalnie 2 razy w tygodniu, co pozwala osiągnąć optymalne efekty zdrowotne, ale także emocjonalne.
Masaż tajski klasyczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby sprawił ci on przyjemność i zapewnił maksymalny relaks i rozluźnienie napiętych mięśni, warto:
Osoba poddająca się masażowi powinna mieć luźne ubranie. Terapeuta umieści ją na macie ułożonej na podłodze. To ułatwia dostęp do masowanego, pozwala na precyzyjne wykonanie uciśnięć oraz na efektywne rozciąganie poszczególne partii ciała.
Masaż tajlandzki nie boli, choć dla osób, których ciało nie jest rozciągnięte i wygimnastykowane może sprawiać momentami dyskomfort. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Unikać tego typu aktywności powinny przede wszystkim:
Zobacz też: Jak korzystać z maty do akupresury? Masaż w domowym zaciszu dla każdego