Masaż tajski - czyli jaki? Poznaj tajniki jednej z najpopularniejszych technik masażu

Masaż tajski to jedna ze znanych na całym świecie technik masażu relaksacyjnego, ale też prozdrowotnego. Jego historia jest długa i czerpie przede wszystkim z kultury krajów azjatyckich. Chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj poniżej.

Masaż tajski: co to jest?

Masaż tajski związany jest z kulturą buddyjską. Jego nazwa wskazuje zaś na to, że jest też częścią tradycji tajskiej. Czas kiedy powstał szacuje się na około 2,5 tysiąca lat temu. Według znanej powszechnie legendy jego twórcą był Shivago Komparaj, lekarz Buddy. Rytuał odbywania masażu tajskiego łączył się więc z kultem buddyjskim i był praktykowany przez mnichów w świątyniach. Nie można tu także pominąć istotnego wpływu osiągnięć medycyny Indii i Chin na jego rozwój. Łączy on bowiem w sobie wiedzę o sposobach rozciągania ciała, prawidłowej technice oddychania, o właściwościach ziół itd. 

Masaż w starożytności uznawany był za sztukę uzdrawiania, opartą o wiedzę na temat zdrowia człowieka. Tradycyjny tajski masaż miał działać na korzyść sfery emocjonalnej człowieka, ale także na poprawę kondycji fizycznej. Obecnie jednak często traktuje się go jako niekonwencjonalną formę leczenia. Techniki wchodzące w skład masażu tajskiego znane i wykorzystywane są niemal na całym świecie, a zawdzięczać można to m.in. temu, że wszelka wiedza jego dotycząca została w sposób gruntowny uporządkowana w XIX wieku i przekazywana jest przez renomowane szkoły masażu, spośród których za najważniejszą uznaje się Królewską Akademię Masażu, mieszczącą się nie gdzie indziej tylko w Tajlandii.

Masaż tajski: na czym polega?

Klasyczny masaż tajski przeprowadzany jest przez wykwalifikowane osoby, które za pomocą nacisku na różne punkty na ciele pomagają w procesie właściwego kanalizowania energii. Jak wygląda masaż tajski? Otóż polega on na głębokim ucisku ciała, bez użycia oliwy czy innych substancji natłuszczających, który ogólnie rzecz ujmując ma doprowadzić do rozluźnienia mięśni. Należy tu wspomnieć, że według zasad masażysta używać do jego wykonania może dłoni, ale także stóp, kolan czy łokci. Powszechnie określa się go także mianem "jogi dla leniwych", a to dlatego, że osoba korzystająca z sesji układana jest w różnych pozycjach zaczerpniętych właśnie z jogi. 

Wskazuje się, że obecnie funkcjonuje około 80 technik tajskiego masażu klasycznego. Do najpopularniejszych z nich należy m.in.:

 • masaż z wykorzystaniem ziołowych stempli. Masażysta wykorzystuje w nim wypełnione ziołami woreczki. Są one odpowiednio podgrzane, tak aby pod naciskiem uwolnił się leczniczy aromat znajdujących się w nich ziół. Każda z substancji włożonych do takiej sakiewki inaczej może wpływać na organizm, ale przeważnie ich właściwości są antybakteryjne, przeciwbólowe oraz rozluźniające.
 • masaż stóp, który polega na odpowiednim uciskaniu stopy, jej krawędzi i palców. Dzięki odpowiednio poprowadzonemu naciskowi skierowanemu w konkretne rejony stóp, można wpływać na różne istotne dla organizmu ludzkiego funkcje.
 • masaż z użyciem olejków aromatycznych, ma przede wszystkim właściwości relaksujące i rozluźniające, a jednocześnie przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego i nerwowego.
Zobacz wideo Koci masaż na cztery łapy? Bardzo proszę!

Masaż tajski - jak często można go stosować?

Masaże tajskie, w zależności od stopnia natężenia, można wykonywać nawet codziennie. Ważne jest w jakim celu są one robione. Jeśli chodzi o relaksacyjne właściwości i niski stopień intensywności, wówczas można korzystać z sesji 5 razy w tygodniu. W przypadku bardziej wytężonych ćwiczeń, które mocniej angażują wszystkie partie ciała, zaleca się korzystanie z nich maksymalnie 2 razy w tygodniu, co pozwala osiągnąć optymalne efekty zdrowotne, ale także emocjonalne. 

Masaż tajski - jak się przygotować?

Masaż tajski klasyczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby sprawił ci on przyjemność i zapewnił maksymalny relaks i rozluźnienie napiętych mięśni, warto:

 • zrezygnować z ciężkiego, sycącego posiłku na rzecz lekkostrawnego dania, które możesz zjeść najpóźniej na godzinę przed sesją
 • zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu - zamienić zwykłe porcje kawy czy herbaty na dodatkową ilość wody, najlepiej niegazowanej
 • spróbować rozgrzać swoje ciało przed masażem, porozciągać je nieco, aby zniwelować ryzyko wystąpienia bólu podczas sesji
 • postarać się wyrzucić ze swojej głowy wszelkie absorbujące myśli, tak aby maksymalnie skupić się na masażu i płynącemu z niego rozluźnieniu
 • wyłączyć telefon i inne urządzenia, które mogą rozpraszać uwagę
 • wskazać masażyście obszary ciała, które sprawiają największy dyskomfort i nad którymi powinien się on skupić szczególnie

Osoba poddająca się masażowi powinna mieć luźne ubranie. Terapeuta umieści ją na macie ułożonej na podłodze. To ułatwia dostęp do masowanego, pozwala na precyzyjne wykonanie uciśnięć oraz na efektywne rozciąganie poszczególne partii ciała. 

Czy masaż tajski boli?

Masaż tajlandzki nie boli, choć dla osób, których ciało nie jest rozciągnięte i wygimnastykowane może sprawiać momentami dyskomfort. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Unikać tego typu aktywności powinny przede wszystkim:

 • kobiety ciężarne,
 • chorzy na choroby zakaźne,
 • osoby ze stwierdzoną osteoporozą,
 • osoby, u których występuje ryzyko wystąpienia krwotoku,
 • osoby posiadające schorzenia dermatologiczne, 
 • rekonwalescenci po niedawnych złamaniach kości.

Zobacz też: Jak korzystać z maty do akupresury? Masaż w domowym zaciszu dla każdego

Więcej o: