Olejki do twarzy. Arganowy, macadamia czy kokosowy: który będzie odpowiedni?

Olejek do twarzy to kosmetyk coraz częściej znajdujący swoje miejsce w kobiecych kosmetyczkach. Skutecznie pielęgnuje cerę, poprawia jej wygląd i kondycję. Który olejek wybrać do codziennej pielęgnacji?

Olejki do twarzy: jak stosować?

Olejki do twarzy to kosmetyki powstałe na bazie składników pochodzących wprost z natury. To powoduje, że są one bogate w różne witaminy, minerały, ale także niezwykle istotne dla kondycji skóry kwasy tłuszczowe. Większość kobiet, które stosują je regularnie zauważa korektę wyglądu skóry, jej lepsze nawilżenie, a przez to widoczną poprawę elastyczności. Po zastosowaniu kosmetyku cera jest odżywiona, gładka, a wszelkie podrażnienia zostają złagodzone. Olejków naturalnych do twarzy można używać do określonych celów pielęgnacyjnych:

  1. jako produkt przeznaczony do oczyszczania - oleje naturalne w delikatny, acz skuteczny sposób usuwają zanieczyszczenia powstałe na skórze. Przy tym nie wysuszają i nie podrażniają cery.
  2. jako środek do demakijażu - olejki do twarzy doskonale radzą sobie z rozpuszczaniem makijażu, są delikatne, więc można je stosować bezpiecznie w okolicach oczu i ust.
  3. jako kosmetyk nawilżający, który tworzy barierę na skórze, zapobiegającą wyparowywaniu wody.
  4. do łagodzenia stanów zapalnych - niektóre oleje mają silne właściwości regenerujące i wspomagające gojenie stanów zapalnych.
  5. by rozjaśnić blizny, np. te potrądzikowe.

Choć dobroczynne działanie olejków pielęgnacyjnych do twarzy jest niepodważalne, to jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób używać ich, aby uzyskać zjawiskowe efekty i jednocześnie nie wyrządzić skórze krzywdy. Kosmetyk ten stosowany w sposób niekontrolowany może bowiem doprowadzić do widocznego przesuszenia skóry i pogorszenia jej stanu. Dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach stosując olejki na twarz:

  • oleje nie nawilżają skóry, a jedynie mają właściwości pozwalające zatrzymać w niej wodę; dlatego zanim nałożymy na naszą buzię produkt, warto najpierw zastosować krem nawilżający
  • jeśli chcemy zastosować ten kosmetyk na cerę tłustą lub skłonną do przetłuszczania, wtedy lepiej zrezygnować z kremu i postawić na sam olej
  • w przypadku cery suchej możemy stworzyć mix, czyli dodać odrobinę olejku do kremu, wówczas będzie on dla skóry jeszcze bardziej odżywczy.
Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olejek myjący do twarzy - jak zrobić?

Olejki na twarz wbrew pozorom nie muszą zostać przez nas kupione w drogerii czy sklepie kosmetycznym. W domu również możemy przygotować produkt, który posłuży nam do codziennej pielęgnacji twarzy. Jak przygotować olejek myjący do twarzy? Otóż wystarczy mieć:

  • buteleczkę z dozownikiem o pojemności 100 ml
  • olejek podstawowy, np. z pestek winogron
  • substancja zapachowa, np. olejek z drzewa herbacianego
  • substancja emulgująca, która pozwoli ładnie łączyć się olejowi z wodą, którą będziemy zwilżać twarz (glyceryl cocoate).

Pamiętać należy, że taki kosmetyk jest bezpieczny, naturalny i nie podrażnia skóry. Poza tym skutecznie usuwa zanieczyszczenia ze skóry, ale też resztki makijażu. Dodając do niego kilka kropli olejku z drzewa herbacianego sprawimy, że zyska on właściwości antytrądzikowe i przeciwbakteryjne. Z kolei dodanie oleju różanego nie tylko nada domowemu kosmetykowi wspaniałego zapachu, ale także zintensyfikuje jego właściwości przeciwzapalne. 

Jaki olejek do twarzy? Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze?

Ilość dostępnych na rynku kosmetyków tego typu może przytłoczyć nawet wytrawne znawczynie tematyki kosmetycznej. Aby dobrać odpowiedni olejek do twarzy, trzeba przede wszystkim określić potrzeby skóry. Cera sucha będzie wymagała bardziej natłuszczających olei, z kolei cera tłusta powinna zostać potraktowana kosmetykiem, który wesprze zwalczanie nadprodukcji łoju. 

Biorąc pod uwagę rodzaj cery, możemy wybierać spośród naturalnych olejków do twarzy:

  • do cery suchej - ten rodzaj skóry jest uprzywilejowany w kwestii doboru tego rodzaju kosmetyku, ponieważ praktycznie każdy olej nada się do niej. Polecany będzie szczególnie ten kokosowy, z awokado, czy macadamia. Każdy z nich stworzy skuteczną barierę przed utratą wody, a tym samym poprawi kondycję przesuszonego naskórka
  • do cery normalnej - warto wybierać te oleje, które będą tworzyły osłonę przed utratą wody, ale równocześnie nie zostawią tłustego filmu na skórze; dobrze sprawdzi się w tej roli olej arganowy lub migdałowy
  • do cery tłustej - tu wybór olejku wymaga dużej ostrożności; powinien być on lekki i nie zatykać porów, dlatego najlepiej sprawdzą się te: z pestek winogron lub dzikiej róży.
Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Gdzie kupić olejki do twarzy?

Olejek do twarzy to kosmetyk, który podbija serca wielu kobiet. Dlatego też coraz więcej sklepów oferuje je w swoim asortymencie. Znajdziemy je w popularnych sieciowych drogeriach na półkach z produktami naturalnymi, ale także mniejszych, prywatnych punktach handlowych. Olejki naturalne do twarzy dostępne są zazwyczaj również w sklepikach oferujących produkty ekologiczne i zdrową żywność. W galeriach handlowych można je spotkać także na wyspach oferujących herbaty i produkty ziołowe lub w aptekach. Jeśli jednak nie lubimy spędzać czasu na poszukiwaniu produktów w tradycyjnych sklepach, wówczas można skorzystać z oferty online. Gdzie kupić olejki do twarzy w sieci? W internecie znajdziemy niemal każdy potrzebny nam olejek. Najczęściej oferują je drogerie lub sklepy z produktami naturalnymi. Należy jednak zwracać uwagę na oferowaną ilość substancji, aby nie rozczarować się po otrzymaniu paczki. Olejki kosmetyczne do twarzy przeważnie pakowane są w niewielkie buteleczki, jednak są bardzo wydajne, dlatego taka ich ilość wystarcza na dość długo.

Jakie olejki warto mieć w swojej szafce?

Olejek do twarzy naturalny może spełniać wiele funkcji i wielostronnie oddziaływać na skórę, ale także włosy czy paznokcie. Jeśli zastanawiasz się w jakie oleje na twarz warto zainwestować, podpowiadamy:

  • olej macadamia - doskonale wpływa na skórę ze skłonnością do wiotczenia; wmasowywanie go w ciało poprawia krążenie i sprawia, że odzyskuje ono sprężystość; pomaga walczyć z cellulitem; doskonale wygładza i zmiękcza przesuszoną skórę na dłoniach, łokciach czy piętach; zawiera witaminy A, B, E
  • olej rycynowy - szeroko znany ze swoich właściwości regeneracyjnych; doskonale wpływa na zniszczone paznokcie i włosy; regularnie stosowany wzmaga wzrost włosów, ale też brwi i rzęs; zawiera kwas omega-9, witaminę E i proteiny
  • olej tamanu - to doskonały środek do walki z niedoskonałościami; ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przyspiesza regenerację skóry. 

Zobacz też: Przemarznięte dłonie - jak zregenerować skórę? Cztery domowe sposoby na suchą skórę rąk

Więcej o: