Jak wyczyścić piekarnik? Proste, domowe i szybkie sposoby. Naprawdę działają!

Jak wyczyścić piekarnik? Ty również ostatnio zadajesz sobie to pytanie? Nie martw się. Spieszymy z pomocą. Poznaj proste, tanie, domowe sposoby na to, jak skutecznie wyczyścić zabrudzony piekarnik.

Brudny piekarnik to coś, co skutecznie potrafi zepsuć humor każdej fance gotowania i pieczenia. Na szczęście są na to proste, domowe i w dodatku tanie sposoby. Jak zatem skutecznie wyczyścić piekarnik? Odpowiadamy. Dzięki naszym sprawdzonym trikom twój piekarnik będzie lśnił czystością i będzie wyglądał jak nowy.

Zobacz wideo Jak szybko i w prosty sposób usunąć osad z kamienia? Odpowiedź w naszym wideo:

Jak wyczyścić piekarnik? Ocet

Ocet przydaje się w kuchni na dwa sposoby. Po pierwsze do przyrządzania potraw. Po drugie jako skuteczny, domowy produkt czyszczący. Idealnie nada się również do czyszczenia piekarnika. Wystarczy spryskać całe jego wnętrze wodą z octem. Jak przygotować taką czyszczącą mieszankę? Ocet należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Miksturę najlepiej przelać do małej, plastikowej buteleczki, która wyposażona jest w atomizer. Bez problemu kupicie ją np. w Rossmannie. Wnętrze zabrudzonego piekarnika należy spryskać taką miksturą i zostawić na kilka minut. Na koniec przetrzeć lekko wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić piekarnik? Soda oczyszczona

Jak skutecznie wyczyścić zabrudzony piekarnik? Użyj sody oczyszczonej. Wystarczy, że na miejsca, gdzie są zabrudzenia np. przypalone resztki jedzenia, nasypiesz sody oczyszczonej (dużą ilość), a następnie zwilżysz je wodą. Taką mieszankę pozostaw w piekarniku na minimum dwie godziny. Na koniec przetrzyj jeszcze ściereczką zwilżoną mieszanką z wody i octu.

Jak wyczyścić piekarnik? Sól

Również sól pomoże ci skutecznie wyczyścić piekarnik. Wystarczy, że zabrudzone miejsca posypiesz tym białym proszkiem i włączysz piekarnik. Kiedy sól zbrązowieje, wyłącz go. Poczekaj, aż piekarnik ostygnie, a następnie zbrązowiałą sól zetrzyj. Na koniec normalnie umyj wnętrze piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik? Para wodna

Para wodna to również skuteczny sposób na wyczyszczenie piekarnika, przy czym metoda ta sprawdzi się głównie wtedy, kiedy zabrudzenia są lekkie. Weź duże naczynie żaroodporne i wlej do niego gorącą wodę. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni i wstaw do niego naczynie. Zostaw tak na kilka minut. Po wyjęciu naczynia, poczekaj aż piekarnik przestygnie i na koniec przetrzyj jego wnętrze mokrą ściereczką.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik? Mieszanka z wody, octu, sody i soli

Piekarnik najlepiej jest myć regularnie. Sprawdzonym i prostym sposobem na to, aby nie zabrudził się zbyt bardzo, jest spryskiwanie go mieszanką wody z octem po każdym użyciu. Jeśli jednak dopuścisz do tego, że twój piekarnik będzie mocno zabrudzony, z pomocą przyjdzie ci specjalna mieszanka domowej roboty. W małej misce zmieszaj ze sobą:

  • kilka łyżek sody oczyszczonej,
  • kilka łyżek soli,
  • kilka łyżek octu spirytusowego,
  • trochę wody.

Chodzi o to, aby uzyskać dość miękką papkę, którą należy nałożyć na szczotkę i tak pozostawić na 15 min. Następnie taką szczotką z gotową mieszanką należy szorować zabrudzone miejsca. Na koniec całość umyć mokrą szmatką lub gąbką.

Więcej o: