Strajk Kobiet: działaczki wpadły na nietypowe pomysły. To m.in. protest samochodowy

Posłowie będą niedługo obradować na temat ustawy antyaborcyjnej. Sprawa od kilku dni wzbudza ogromne emocje. Wiele organizacji zdecydowało się na nietypowe strajki przeciwko restrykcyjnemu prawu. Dowiedz się więcej na temat tegorocznego Strajku Kobiet.

15 kwietnia 2020 roku w Sejmie odbędzie się głosowanie nad projektem obywatelskim, który zakłada całkowity zakaz aborcji. Do jego najważniejszych założeń należy m.in. kara pozbawienia do lat pięciu dla osób, które usuną ciążę. 

Zobacz wideo Kaja Godek w ogniu pytań z zakresu wiedzy o UE:

Strajk Kobiet - o co chodzi?

Mimo światowej pandemii i licznych ograniczeń protesty przeciwko kontrowersyjnemu projektowi się odbędą. We wcześniejszych latach Polacy wychodzili tłumnie na ulice. W związku z tym, że obecnie jest to niemożliwe, inicjatorki poprzednich protestów zachęcają do innych działań. 

Piekło Kobiet

Aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet są oburzone nie tylko ponowną próbą przepchnięcia przez parlament restrykcyjnego prawa, ale także momentem, w którym projekt wrócił do Sejmu. Stąd też pomysł na nietypowy protest "Wyjeżdżamy Za Ważną Potrzebą".

To protest samochodowy na warszawskim rondzie Dmowskiego. Wydarzenie, które zaplanowano na wtorek 14 kwietnia, jest szeroko promowane w mediach społecznościowych. 

Strajk Kobiet: plakaty, Facebook

Z kolei nowa inicjatywa ruchu Dziewuchy Dziewuchom to protest domowy. -Ta wysyłarka pozwoli Ci zautomatyzować proces mailingu do wybranych parlamentarzystów i parlamentarzystek (po lewej stronie znajdziesz pełną listę nazwisk). Teraz za jednym zamachem możesz wezwać <wszystkie> wskazane osoby do odrzucenia dwóch projektów ustaw - zaostrzającej prawo antyaborcyjne i kryminalizującej edukację seksualną. Wysyłanie wiadomości elektronicznych nigdy nie było tak proste, a jednocześnie tak kluczowe! W rękach większości parlamentarnej, która cynicznie wykorzystuje tematy społeczne do politycznej gry, leży dziś zdrowie reprodukcyjne kobiet oraz dostęp młodzieży do rzetelnej wiedzy na temat seksualności. Twój głos oraz głosy Twoich znajomych są niezbędne, aby pokazać rządzącym, że patrzymy im na ręce, a haniebne projekty ustaw spotykają się z powszechnym sprzeciwem - dowiadujemy się z wpisu, który został opublikowany na fanpage'u ruchu. 

- Pamiętaj, że indywidualny nacisk na polityków i polityczki ma wysoką skuteczność - podpisane imieniem i nazwiskiem wiadomości wysyłane na oficjalne adresy to nie jest spam, ani trolling, ale głosy konkretnych ludzi, których nie da się po prostu zignorować - dodają autorki wpisu. 

Członkinie ruchu Dziewuchy Dziewuchom zachęcają także m.in. do wywieszania plakatów na balkonach, w oknach, a także do umieszczania grafik z symbolami protestu w mediach społecznościowych. 

Strajk Kobiet - emocjonalny wpis Anji Rubik

Do sprawy odniosła się także Anja Rubik. Światowej sławy modelka umieściła na swoim profilu na Instagramie emocjonalny wpis.

- Niestety, po raz kolejny musimy walczyć o nasze zdrowie, bezpieczeństwo i godność. Nie wiem czy wiecie, ale Pani Godek chce, abym umarła podczas porodu i zostawiała osierocone dziecko. Pani Godek chce, abyś ty, zgwałcona, nie miała wyboru i była zmuszona urodzić dziecko gwałciciela. Pani Godek chce, abyśmy przez 9 miesięcy nosiły w sobie dziecko wiedząc, że ono umrze tuż po porodzie lub będzie nieodwracalnie upośledzone - napisała modelka.

Przeczytaj także:

Więcej o: