Krem pod oczy pomoże zapobiegać zmarszczkom - na jakie składniki zwrócić uwagę? Jak nakładać krem?

Krem pod oczy to kosmetyk, do którego zakupu często nie przykładamy należytej uwagi. Na dodatek nie każda kobieta z niego korzysta, a jak się okazuje, jest to spory błąd. Kiedy warto zacząć stosować kosmetyki nawilżające lub przeciwzmarszczkowe pod oczy? Jakie składniki powinien mieć dobry krem i jak go prawidłowo aplikować?

Nie jest tajemnicą, że dobrze dobrany krem to ważny element prawidłowo prowadzonej, codziennej pielęgnacji skóry. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, jakie cechy powinien mieć produkt, by pasował do naszego wieku, rodzaju cery, a jednocześnie nie zawierał niepotrzebnej chemii. Na co zwracać uwagę czytając etykiety kremów pod oczy?

Dobry krem pod oczy - dlaczego warto go kupić?

Dlaczego warto stosować krem pod oczy? Chociażby z tego powodu, że skóra pod oczami jest bardziej narażona na problemy takie jak: cienie, zmarszczki czy podrażnienia i zaczerwienienia. Ich powodem mogą być:

  • zbyt mała ilość snu,
  • duża ilość czasu spędzana przed komputerem lub telewizorem,
  • stresujący tryb życia,
  • używki: kawa, papierosy, alkohol,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Niektórych negatywnych czynników nie można całkowicie wyeliminować, dlatego warto wesprzeć skórę poprzez zastosowanie właściwych kosmetyków, które będą wykazywały się działaniem regeneracyjnym i nawilżającym. 

Krem pod oczy - kiedy zacząć stosować?

Potrzeby naszej cery zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego od czasu do czasu należy zmienić także krem do pielęgnacji skóry. Szczególnie wrażliwa jest strefa wokół oczu, dlatego do jej pielęgnacji przeznaczone są specjalne produkty. Niestety większość kobiet ciągle nie stosuje ich regularnie lub co gorsza - wcale.

Kiedy zacząć stosować krem pod oczy? Tu tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale jedno jest pewne: lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc nawet jeśli nie mamy żadnych kłopotów w omawianej sferze, warto dość szybko rozpocząć jej pielęgnację (około 25-30 roku życia), aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zmian, które później trudno zniwelować w krótkim czasie. 

Rodzaje kremów pod oczy

Dostępne w drogeriach i perfumeriach kosmetyki do pielęgnacji okolicy oczu są bardzo zróżnicowane. Co możesz spotkać na półkach? Jaki krem pod oczy wybrać? Główne kategorie to:

  • Kremy pod oczy przeciwzmarszczkowe - podobnie jak kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy, posiadają w swoim składzie substancje aktywne jak: kwas hialuronowy, peptydy, koenzym Q10, które przyczyniają się do widocznej poprawy kondycji skóry - jest ona gładka, elastyczna, rozświetlona, pozbawiona cieni i obrzęków.
  • Nawilżające kremy pod oczy - są to produkty, których głównym zadaniem jest nawilżenie wrażliwej skóry wokół oczu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu naturalnych składników i wyciągów roślinnych. Kremy nawilżające pod oczy wpływają na regenerację naskórka, chronią go przed działaniem wolnych rodników, opóźniając powstawanie zmarszczek mimicznych. Sprawdzają się też do stosowania pod makijaż.
  • Odżywcze kremy pod oczy - te mają w swoim składzie mnóstwo substancji naturalnych, które intensywnie wnikają w głąb skóry, np. olej macadamia, olej avocado czy masło shea. Mają one za zadanie maksymalną regenerację i wygładzenie skóry wokół oczu, a przez to opóźnienie procesu jej starzenia się i powstawania bruzd czy zmarszczek. 
  • Kremy pod oczy niwelujące cienie - te produkty zawierają w składzie zazwyczaj witaminę C, witaminę K, kofeinę, czy świetlik lekarski. Substancje te wpływają na polepszenie stanu skóry pod oczami, poprawiają krążenie, a tym samym niwelują występowanie obrzęków.

Dobre kremy pod oczy: na co zwrócić uwagę?

Wybierając kosmetyki większość kobiet kieruje się opiniami innych użytkowniczek. Dlatego tak często sięgają po różnego typu rankingi produktów, wpisując w wyszukiwarkę takie hasła jak "lista dobrych kremów pod oczy po 30", "ranking dobrych kremów pod oczy po 40" czy "najlepszy krem pod oczy 50+". Jest ich jednak tak dużo, że w dalszym ciągu trudno jest wyselekcjonować konkretny produkt dla siebie. Dlatego też podpowiadamy, jak wybrać dobry przeciwzmarszczkowy krem pod oczy. Przede wszystkim:

1. Czytaj etykiety. Najlepszy skład kremu pod oczy jest taki, w którym dominują aktywne substancje o udowodnionym działaniu. Są to: kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy peptydy.

2. Dobierz kosmetyk odpowiedni do wieku. W tym celu warto sugerować się opisem na opakowaniu produktu i szukać w kategorii np. "kremów pod oczy po 40". Produktów jest na tyle dużo, że ciężko polecić jedną konkretną markę. Jakie składniki powinny mieć poszczególne produkty?

  • dobry krem pod oczy 30+: powinien zawierać retinol, koenzym Q10, witaminy C i E, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, wosk i ceramidy. 
  • dobry krem pod oczy po 40.: powinien zawierać retinol, witaminy C i E, kwas hialuronowy, fitoestrogeny, filtr przeciwsłoneczny, składniki nawilżające.
  • dobry krem pod oczy 50+: powinien zawierać mocznik, skwalan, retinol, witaminy C i E, filtr przeciwsłoneczny, niacynamid (witamina B3, PP), resweratrol, sirtuiny, fitohormony czy kwas hialuronowy.

3. Krem na dzień stosujemy w dzień, a kosmetyk na noc. Zasady są niby proste, ale wiele kobiet i tu stara się iść pod prąd. Kremy na dzień mają lżejszą konsystencję, dlatego dobrze współgrają z makijażem, z kolei te na noc posiadają bogatszą formułę, by w czasie odpoczynku zregenerować naszą skórę możliwie jak najlepiej. 

Jak nakładać krem pod oczy? Wklepywanie, nie wcieranie

Jak nakładać krem pod oczy, aby uzyskać jak najlepsze efekty jego stosowania? Otóż zawsze warto przestrzegać kilku reguł, które pomogą wyciągnąć maksymalne korzyści z kosmetyku. Na początek warto stosować krem pod oczy wieczorem - wtedy dysponujemy większą ilością czasu i możemy pozwolić sobie na dokładną aplikację produktu na skórę.

  1. Nim nałożymy kosmetyk należy starannie oczyścić skórę twarzy z użyciem delikatnego środka do demakijażu - starajmy się unikać kosmetyków na bazie alkoholu lub innych silnych substancji, które mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne.
  2. Kiedy mamy już czystą i suchą twarz, wtedy zaczynamy przygotowanie do tego jak nakładać krem pod oczy. Otóż trzeba to zrobić zdecydowanie delikatniej niż w przypadku innych partii naszego ciała. Okolica ta jest bardziej narażona na powstanie niechcianych zmarszczek, dlatego należy stopniowo wklepywać krem pod oczy samymi opuszkami palców w kierunku od zewnętrznego kącika oka, ku nasadzie nosa. Nigdy nie wcieramy kremu i nie stosujemy nacisku! Ewentualny nadmiar kosmetyku sam wsiąknie w skórę.
  3. Jeżeli stosujemy krem pod oczy na dzień, to po odczekaniu kilkunastu minut śmiało możemy rozpocząć nakładanie makijażu na twarz - śmiało mogą zastąpić bazę pod make up. 

Co zamiast kremu pod oczy? W sytuacji kiedy nie masz pod ręką kosmetyczki, pomocy można szukać w naturze. Kondycję skóry w tej okolicy ekspresowo poprawi okład z kostek lodu lub świeżych plastrów ogórka.

Korzyści ze stosowania kremów pod oczy

Dobry krem pod oczy powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety, a odpowiednio dobrany produkt może wspomóc skórę i zabezpieczyć ją przed działaniem szkodliwych czynników. Do głównych zalet stosowania kremów pod oczy należy:

  • zapobieganie powstawaniu cieniów i worków pod oczami,
  • opóźnianie procesu starzenia skóry wokół oczu,
  • zapobieganie tworzeniu się zmarszczek mimicznych,
  • zmniejszanie opuchlizny np. po nieprzespanej nocy,
  • rozświetlenie skóry wokół oczu,
  • masaż towarzyszący wcieraniu kremu pobudza krążenie i uelastycznia naskórek. 

Po zakupie należy pamiętać, by regularnie stosować posiadany kosmetyk. Tylko przy długotrwałym i systematycznym używaniu możemy liczyć na trwałe efekty.

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja 30-latki? Podpowiedzi makijażystki
Więcej o: