Kleszcze a telefon komórkowy, czyli dlaczego nie powinno się zabierać ze sobą do lasu smartfonów

Kleszcze przyciągane są przez telefony komórkowe - tak wynika z najnowszych badań. Warto o tym pamiętać, wybierając się na spacer do lasu czy parku.

Kleszcze a telefon komórkowy to niedobre połączenie. Dlaczego? Dlatego, że, jak się okazuje, telefony komórkowe przyciągają do siebie kleszcze. Dlatego najlepiej nie brać ich ze sobą, gdy wybieramy się do lasu, parku czy na łąkę.

Telefony komórkowe przyciągają kleszcze

Najnowsze badania jasno pokazują, że kleszcze przyciągane są przez telefony komórkowe.

Jeśli nie chcesz złapać kleszcza, lepiej nie bierz ze sobą telefonu. Najnowsze badania pokazują, że kleszcze, zwłaszcza te będące nosicielami groźnych patogenów, są przyciągane przez promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz

- czytamy ostrzeżenie na stronie Forum Akademickiego.

Warto przy tym pamiętać, że kleszcze pojawiają się nie tylko na wiejskich i podmiejskich terenach. Znajdziemy je również i w miastach np. w parkach czy wśród zielonych terenów.

Najnowsze badania naukowe udowodniły, że pole elektromagnetyczne oddziałuje również na kleszcze, przyciągając je niczym magnes. Co ciekawe, zakażenie niebezpiecznymi bakteriami sprawia, że EMF jest dla kleszczy jeszcze bardziej atrakcyjne.

Więcej na ten temat:

Kleszcze - które miejsca najbardziej lubią?

Które miejsca na ciele i na twarzy należy w szczególności chronić przed kleszczami? Najlepiej obrazuje to nasza grafika poniżej:

Które miejsca na ciele lubią kleszcze?Które miejsca na ciele lubią kleszcze? Grafika MK

Kleszcze - jak się przed nimi chronić?

Przede wszystkim powinno się wybrać odpowiedni ubiór. Jaki? Powinny to być spodnie z długimi nogawkami, do tego zakryte buty, koszula lub bluza z długim rękawem oraz koniecznie nakrycie głowy.

Dodatkowo warto używać preparatów odstraszających kleszcze. Zwróćmy przy tym uwagę, aby zawierały dietylotoluamid (DEET) lub permetrynę (tą drugą substancją można spryskiwać tylko i wyłącznie ubranie, skóry nie). Pamiętajmy, że preparaty odstraszające kleszcze dla dzieci powinny mieć niższe stężenie wyżej wymienionych substancji.

Jak się jeszcze chronić przed kleszczami? Po każdym spacerze należy jak najszybciej obejrzeć całe ciało, zwłaszcza te miejsca, które kleszcze lubią najbardziej. A są to:

  • pachy,
  • pachwiny,
  • okolice krocza,
  • zgięcia łokci,
  • kolan,
  • miejsca za uszami.

Pamiętajmy również o wynikach najnowszych badań, opisywanych w tym artykule. Nie zabierajmy ze sobą telefonów komórkowych, ponieważ przyciągają one kleszcze.

Więcej o: