Kwiaty oczyszczające powietrze. Jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty oczyszczające powietrze to dostępna dla każdego zielona, skuteczna broń w walce z zanieczyszczeniami. Niezbędne jeśli nie możesz sobie pozwolić na profesjonalny oczyszczacz z filtrami albo chcesz wzmocnić jego działanie.

Rośliny oczyszczające powietrze, jakie wybrać?

Rośliny oczyszczające powietrze to w dużej mierze popularne gatunki, które większość z nas ma od lat w swoich domach. Część z nich nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji, więc ich hodowla nie będzie wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy trzy nasze ulubione roślin, które warto wstawić do swojej sypialni i salonu:

 • Skrzydłokwiat – na pierwszym miejscu roślina, która jest piękna i jednocześnie bardzo mało wymagająca. Można dostać ją w przystępnej cenie w większości dużych marketów budowlanych, w kwiaciarniach i na bazarach. Charakteryzuje się ciemnymi, kształtnymi liśćmi i białymi kwiatami. Ten kwiat wchłania większą ilość dwutlenku węgla z powietrza niż inne rośliny, dlatego będzie doskonałym wyborem do sypialni. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze i częste zraszanie. Latem podlewamy roślinę mniej więcej 2-3 razy w tygodniu, zimą tylko 1-2 razy. Aby liście mogły skutecznie oczyszczać powietrze, musimy pamiętać o wycieraniu z nich kurzu. Czego ta roślina nie lubi? Skrzydłokwiat źle znosi intensywne nasłonecznienie, przeciągi i wysokie temperatury.

skrzydłokwiatskrzydłokwiat shutterstock

 • Bluszcz pospolity – czy wiesz, że bluszcz jest rośliną oczyszczającą powietrze w domu? Bluszcz pochłania formaldehyd, który jest jedną z powszechnych substancji powodujących zanieczyszczenie środowiska. Jego opary znajdują się m.in. w spalinach samochodowych. Bluszcz pospolity nie potrzebuje dużej ilości słońca, woli miejsca zacienione. Liście bluszczu z wierzchu są błyszczące, zielone i posiadają piękną, wyraźną siatkę jasnych nerwów.

skrzydłokwiatMIECZYSŁAW MICHALAK

 • Paprotka – bardzo popularna w czasach PRL’u, od niedawna wraca do łask. To roślina oczyszczająca powietrze, którą znajdziemy w wielu domach - efektowna, bardzo prosta w utrzymaniu, tania i łatwo dostępna. Paproć, podobnie jak bluszcz pospolity potrafi pochłaniać z powietrza trujący formaldehyd. W swoim środowisku te kwiaty zasiedlają półcieniste obszary lasu, rosną na wilgotnym i próchniczym podłożu. W mieszkaniach paprocie dobrze będą się rozwijać w miejscach oświetlonych, ale nie w bezpośrednich promieniach słonecznych. Paprocie wymagają przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Taką ziemię można kupić bez problemu w sklepie ogrodniczym.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu – lista

Poniżej przedstawiamy listę 10 roślin oczyszczających powietrze w domu, które ułatwią nam oddychanie pełną piersią:

 1. Epipremnum złociste
 2. Dracena obrzeżona
 3. Zielistka Sternberga
 4. Begonia
 5. Palma Areka
 6. Aloes
 7. Filodendron czerwieniejący
 8. Asparagus gęstokwiatowy
 9. Trzykrotka
 10. Rapis wyniosły

Trzykrotka to bardzo prosta w uprawie roślinaTrzykrotka to bardzo prosta w uprawie roślina Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Zdrowe kwiaty do domu. Które wybrać?

Zdrowe kwiaty do domu nie tylko wchłaniają rekordowe ilości dwutlenku węgla czy formaldehyd. Mamy też rośliny, które poleca się stawiać w okolicach sprzętów elektronicznych, np. zroślicha. Ten gatunek pochłania amoniak, substancję wydzielaną przez urządzenia biurowe (drukarki, kopiarki) i detergenty. Zroślicha pomoże zapobiegać podrażnieniom błon śluzowych i skóry. Jak o nią dbać? Na szczęście to kwiat bardzo łatwy w uprawie, który szybko rośnie i nie choruje, lubi wilgotne podłoże, zatem należy ją podlewać obficie. Najlepiej rozwija się w miejscu o umiarkowanym poziomie nasłonecznienia.

Za zdrowe kwiaty do domu uznawane są też wszystkie gatunki paproci. Popularne paprotki jonizują powietrze, co sprawia, że tworzy się wokół nas właściwy mikroklimat. Produkują bardzo dużo tlenu, a obficie podlewane są w stanie zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. Wysoki poziom wilgotności jest korzystny dla:

 • oczu,
 • nosa,
 • gardła.

Rośliny oczyszczające powietrze – co jeszcze?

Rośliny oczyszczające powietrze, o których jeszcze należy wspomnieć to np. sansewieria, potocznie nazywana językiem teściowej. Sansewieria w nocy wytwarza tlen, a w dzień pochłania szkodliwy dwutlenek węgla. Dodatkowo oczyszcza powietrze z formaldehydu, czyli wspomnianej już toksycznej substancji, która poza spalinami samochodowymi znajduje się także w dymie papierosowym, dywanach i plastikach. Sansewieria będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają wprawy w uprawie roślin, ponieważ jest wyjątkowo odporna. Można postawić ją w miejscu słonecznym, ale w półcieniu także doskonale sobie poradzi. Nie należy jej zbyt często przesadzać. Jedyne warunki, których ten kwiat nie zniesie to nadmiar wilgoci. Poleca się hodować tę roślinę w pomieszczeniach, w których jest słaba wentylacja.

Sansewieria cylindrycznaSansewieria cylindryczna fot. shutterstock

Zobacz wideo A może monstera?
Więcej o: