Rośliny oczyszczające powietrze to w dużej mierze popularne gatunki, które większość z nas ma od lat w swoich domach. Część z nich nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji, więc ich hodowla nie będzie wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy trzy nasze ulubione roślin, które warto wstawić do swojej sypialni i salonu:
skrzydłokwiat shutterstock
MIECZYSŁAW MICHALAK
Poniżej przedstawiamy listę 10 roślin oczyszczających powietrze w domu, które ułatwią nam oddychanie pełną piersią:
Trzykrotka to bardzo prosta w uprawie roślina Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Zdrowe kwiaty do domu nie tylko wchłaniają rekordowe ilości dwutlenku węgla czy formaldehyd. Mamy też rośliny, które poleca się stawiać w okolicach sprzętów elektronicznych, np. zroślicha. Ten gatunek pochłania amoniak, substancję wydzielaną przez urządzenia biurowe (drukarki, kopiarki) i detergenty. Zroślicha pomoże zapobiegać podrażnieniom błon śluzowych i skóry. Jak o nią dbać? Na szczęście to kwiat bardzo łatwy w uprawie, który szybko rośnie i nie choruje, lubi wilgotne podłoże, zatem należy ją podlewać obficie. Najlepiej rozwija się w miejscu o umiarkowanym poziomie nasłonecznienia.
Za zdrowe kwiaty do domu uznawane są też wszystkie gatunki paproci. Popularne paprotki jonizują powietrze, co sprawia, że tworzy się wokół nas właściwy mikroklimat. Produkują bardzo dużo tlenu, a obficie podlewane są w stanie zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. Wysoki poziom wilgotności jest korzystny dla:
Rośliny oczyszczające powietrze, o których jeszcze należy wspomnieć to np. sansewieria, potocznie nazywana językiem teściowej. Sansewieria w nocy wytwarza tlen, a w dzień pochłania szkodliwy dwutlenek węgla. Dodatkowo oczyszcza powietrze z formaldehydu, czyli wspomnianej już toksycznej substancji, która poza spalinami samochodowymi znajduje się także w dymie papierosowym, dywanach i plastikach. Sansewieria będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają wprawy w uprawie roślin, ponieważ jest wyjątkowo odporna. Można postawić ją w miejscu słonecznym, ale w półcieniu także doskonale sobie poradzi. Nie należy jej zbyt często przesadzać. Jedyne warunki, których ten kwiat nie zniesie to nadmiar wilgoci. Poleca się hodować tę roślinę w pomieszczeniach, w których jest słaba wentylacja.
Sansewieria cylindryczna fot. shutterstock