Petunia zwisająca to popularna ozdoba letniego balkonu. Jak podlewać i dbać o te kwiaty?

Petunie to jedne z najbardziej popularnych roślin ozdobnych, które można spotkać latem na balkonach i tarasach. Kwiaty zwisające z donic tworzą piękne, kolorowe kaskady. Sprawdź jak pielęgnować petunię, aby kwitła przez całe lato i aż do późnej jesieni.

Petunia zwisająca to bardzo popularny kwiat na polskich balkonach. Śmiało można stwierdzić, że wyparła z balkonowej mody nawet tradycyjną czerwoną pelargonię. Roślina ta kwitnie od maja do września, a przy dobrych warunkach nawet trochę dłużej. Jej wielobarwne kwiaty występują głównie w kolorach białym, różowym, fioletowym, czerwonym, czarnym czy ciemnogranatowym.

Odmiany petunii - dobierz roślinę do swoich potrzeb

Petunię można podzielić na trzy główne grupy, które różnią się przede wszystkim wzrostem. Jest to:

  • Supertunia, która cechuje się szybkim wzrostem i dużą odpornością. Długość jej pędów może zaskoczyć - najpiękniejsze okazy osiągają nawet 100-200 centymetrów. Ta odmiana cechuje się także bardzo dużymi kwiatami, które pięknie prezentują się w donicach. Supertunia odporna jest też na deszcz i silny wiatr, będzie więc idealna nawet na nieosłonięty balkon.
  • Partitunia to roślina nieco krótsza od supertunii, ale także całkiem okazała, bo dorasta aż do 80 centymetrów. Jej kwiaty występują w wielu różnych kolorach i ciekawych, niejednorodnych formach.
  • Minutunia jest chyba najbardziej wytrzymała o czym świadczy to, że często hodowana jest w miejskich kwietnikach. Długość pędów dorasta do 100 centymetrów.
Zobacz wideo Balkonowy kwietnik ze skrzynki po owocach. Efekt murowany, a wykonanie dziecinnie proste!

Jak dbać o petunię? Najważniejsze jest podlewanie

Petunia to roślina, która nie lubi suszy. W gorące dni należy ją podlewać nawet dwa razy dziennie. Podczas wyjazdu na urlop roślinie trzeba zapewnić regularne podlewanie.

Petunia, a nowe przyrosty - jak dbać o roślinę?

Petunia zwisająca z czasem może kwitnąć tylko na końcach. Aby uniknąć pustych pędów, warto regularnie zrywać po kilka gałązek, przez co roślina odzyska swoją sprężystość i odwdzięczy się bogactwem nowego kwiatostanu. Oprócz regularnego podcinania warto wspierać petunię nawozem w postaci dedykowanej mieszanki mineralnej. Nawóz należy dostarczać roślinie raz w tygodniu, a czasem nawet co trzy dni - inaczej liście staną się słabe, a kwiaty nie będą wyglądać dobrze.

Petunia zwisająca kontra mszyce 

Uprawa petunii może sprawiać problemy początkującym ogrodnikom. Prawdziwą zmorą są zwłaszcza mszyce. Aby ochronić roślinę należy usuwać zmarnowane przez szkodniki kwiaty oraz liście, obficie polewać petunię wodą oraz stosować środki grzybobójcze.

Petunia i surfinia - czym się różnią?

Niektórzy stosują te określenia, chociaż nie jest to ta sama roślina i tych dwóch nazw nie powinno używać się zamiennie.  Surfinia jest odmianą petunii kaskadowych, o długich zwisających pędach. Ta odmiana wyhodowana została w Japonii, a popularność w Europie zyskała w latach 90. Występuje w wielu kolorach, a słodki zapach kwiatów staje się najbardziej intensywny tuż po zmroku. Surfinie nadają się do hodowania zarówno na balkonach, jak i parapetach okiennych, werandach i pergolach. Warto posadzić je w wiszących pojemnikach, by mogły tworzyć gęste kaskady kwiatów. 

Więcej o: