Kwiaty doniczkowe do domu, czyli twoja prywatna, zielona oaza

Kwiaty doniczkowe do domu jakiś czas temu powróciły do funkcji modnego, wnętrzarskiego dodatku. To dobre wieści, ponieważ obecność roślin korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, a niektóre z nich są dodatkowo skutecznymi oczyszczaczami powietrza.

Kwiaty doniczkowe dla początkujących ogrodników

Nie wszyscy mają tzw. "rękę do kwiatów" i doświadczenie w uprawie. Jeśli nadal jesteś na etapie raczkującego ogrodnika przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji kwiatów doniczkowych, które nie wymagają dużej ilości troski. Oto one:

 • Kalanchoe - bardzo popularny gatunek, na pewno widziałeś je na parapecie u mamy lub babci. Kalanchoe tworzą nieduże, zielone kępki (10-30 cm wysokości), które kwitną na biało, pomarańczowo, żółto, czerwono lub różowo. Jak o nie dbać? Wybierz miejsce dobrze oświetlone światłem rozproszonym oraz zadbaj o niezbyt wilgotne podłoże o próchniczym charakterze.
 • Dracena - ta piękna roślina (drzewo z jednym lub kilkoma pniami, ozdobionymi liśćmi w kolorach zielonym, żółtym i złotawym) jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Dzięki funkcji magazynowania wody w pniu, poradzi sobie przez jakiś czas, nawet jeśli zapomnisz o podlewaniu. Należy nawadniać ją dopiero, kiedy ziemia w doniczce wyschnie na wiór. Dracena woli jasne miejsca, ale nie na bezpośrednim słońcu. Ten kwiat nie toleruje zimna, a więc zadbaj, żeby temperatura nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Dracena pomaga poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu.
 • Grubosz - bardzo oryginalny sukulent, łatwy w uprawie. Zapewnij tej roślinie przepuszczalne podłoże z dodatkiem gruboziarnistego piasku, ale bez domieszki torfu. Na dnie doniczki obowiązkowo umieść warstwę drenażu. Grubosz nie lubi wilgoci, a więc podlewamy go dopiero, gdy podłoże będzie bardzo suche.

Zobacz też: Sansewieria gwinejska. Odmiany, kwitnienie i pielęgnacja tej niezwykle odpornej rośliny

Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.
Sukulenty (m.in. kalanchoe i grubosze) doskonale znoszą długotrwałą suszę, zarówno tę w przyrodzie, jak i w mieszkaniu.  FABRIKASIMF

Kwiaty doniczkowe na cmentarz - jakie rośliny wybrać?

Jakie kwiaty doniczkowe na cmentarz wybrać? Proponujemy wrzosy lub klasyczne chryzantemy.

 • Wrzosy są idealną rośliną cmentarną, ponieważ są bardzo łatwe w uprawie. Potrzebują jednak słońca co najmniej przez dwie trzecie dnia. Jeśli chodzi o glebę to zapewnij im przepuszczalną i kwaśną (odczyn pH 3,5 - 5,5). Wrzosy uprawiane na cmentarzach nie dadzą rady przezimować. Do prawidłowego i pełnego rozwoju potrzebują regularnego podlewania.
 • Chryzantemy mają bardzo wiele odmian o różnorodnych kwiatostanach w kolorach białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i bordowym. Wybór jest ogromny, możesz kupić je w marketach i na straganach przycmentarnych. Ważna wskazówka: jeżeli zależy nam, aby kwiaty były ozdobą grobu przez kilka lat, należy zdecydować się na odmiany mrozoodporne.

wrzos (zdjęcie ilustracyjne)wrzos (zdjęcie ilustracyjne) fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Rośliny doniczkowe dla bardziej zaawansowanych - lista

Jakie rośliny doniczkowe mogą zainteresować osoby, które są ambitnymi ogrodnikami i mają wprawę w dbaniu o nie?

 • azalie
 • sagowce
 • anturium
 • drzewko bonsai
 • kalatea
 • peperomia

Zobacz też: Kwiaty oczyszczające powietrze. Jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej?

Zobacz wideo A może monstera?

Czerwone kwiaty doniczkowe - najpiękniejsze rośliny

Lubisz wyraziste, soczyste barwy? Idealną ozdobą twojego parapetu będą czerwone rośliny doniczkowe. Poniżej znajdziesz najlepsze propozycje:

 • Anturium - imponujący, czerwony kwiat w kształcie serca. Jest to tropikalna, stale zielona i bardzo trwała bylina. Posiada błyszczące liście o owalnym kształcie. Na naszych parapetach anturium osiągnie wysokość ok. 50-90 cm. Jak je pielęgnować? Zapewnij mu podłoże przewiewne, z wysoką zawartością włóknistego torfu, stale lekko wilgotne o pH 4,5 - 5,5. Posadź roślinę w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła, i jak najbardziej wilgotnym powietrzem. Zaleca się regularne mycie liści wilgotną szmatką. Możesz je również nabłyszczać, mniej więcej co 8 tygodni.
 • Guzmania - jeśli interesują cię jeszcze bardziej egzotyczne i oryginalne formy, guzmania będzie dobrym wyborem. Największą ozdobą tej rośliny jest wyraziście zabarwiony (czerwony, żółty lub pomarańczowy) kwiatostan, który przypomina nieco szyszkę. Kwiat jest otoczony rozetą liściową. Jak dbać o guzmanię? Ten gatunek naturalnie rośnie w ciepłym, wilgotnym środowisku, zatem w domowych warunkach mogą cierpieć z powodu zbyt suchego powietrza. Warto zapewnić jej jak najwięcej wilgoci, spryskując ją regularnie. Guzmania osiąga wysokość ok 40-60 cm. Powinniśmy kupić kwitnący egzemplarz, który ustawimy w jasnym miejscu. Podlewamy ją raz na tydzień, gdy ziemia w doniczce będzie sucha.

Piękne kwiatostany anturium robią wrażeniePiękne kwiatostany anturium robią wrażenie Fot. Yuriy Chertok/Shutterstock

Rośliny doniczkowe zwisające na zewnątrz - lista

Rośliny doniczkowe zwisające na zewnątrz, to między innymi:

 • cicsus
 • kolumnea
 • trzykrotka
 • ceropegia, lampion chiński
 • hoya
 • bluszcz pospolity
 • patyczak
 • filodendron pnący
Więcej o: