1 maja - co to za święto? Czy jest to dzień wolny od pracy?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, znane również jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Skąd pochodzi to święto i czy jest to dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

1 maja - co to za święto?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to obchodzone jest na świecie każdego roku 1890 roku. W Polsce zostało wprowadzone w 1950 roku i ustanowiono je świętem państwowym, a co za tym idzie jest to święto wolne od pracy oraz szkoły

1 maja Święto Pracy - historia

Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, kiedy to właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład i zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowych. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W pewnym momencie policja zaatakowała protestujących i to właśnie wtedy doszło do starcia, które przeszło do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago. 

Międzynarodowe święto pracy - czy 1 maja sklepy będą otwarte?

1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza to, że w tym terminie zamknięte będą wszystkie szkoły, urzędy, placówki pocztowe, a także markety oraz większość sklepów spożywczych. Zatem 1 maja nie będzie można zrobić żadnych zakupów w supermarketach, czy innych sklepach. 

Więcej o: