2 maja - Dzień Flagi. Co to za święto? Czy jest to dzień wolny od pracy?

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi. Choć to święto wprowadzono już jakiś czas temu, nie każdy wie, co to za święto, jak je obchodzimy, a tekże czy dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tej dacie.
Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

2 maja 2020 - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej: kiedy wypada i co to za święto?

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Data Dnia Flagi jest stała, a każde święto przypada w tym samym terminie, czyli 2 maja. Wybór daty 2 maja na Dzień Flagi nie jest przypadkowy. Po pierwsze, w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były widoczne w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, które zostało zniesionego przez władze komunistyczne. A po drugie, 2 maja 1945 roku złożona została biało-czerwona flaga na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec. Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także Dzień Polonii oraz Polaków za Granicą. 

2 maja 2020 - Czy tego dnia sklepy będą otwarte?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który wypada 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy czy szkoły. Oznacza to, że sklepy 2 maja 2020 będą czynne. Zakupy będzie można zrobić m.in. w supermarketach oraz w mniejszych sklepikach osiedlowych. Czynne będą również placówki pocztowe, apteki czy stacje benzynowe. 

Więcej o: