3 maja: jakie święto obchodzimy w tym dniu? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Jakie święto obchodzimy 3 maja? Czy jest to dzień wolny od pracy? Jak się je obchodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Święto Konstytucji 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego) to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Ustanowiono je w 1919 roku i ponownie 1990. Jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. 

Zobacz wideo Święto 3 maja - obejrzyj wykład Donalda Tuska:

Święto Konstytucji 3 maja - co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni (zwołany w październiku 1788) uchwalił Konstytucję 3 maja. Co ciekawe, polska ustawa zasadnicza wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. 

Zazwyczaj święto 3 maja jest dniem wolnym od pracy. W 2020 roku wypada jednak w niedzielę. Z tego powodu w tym dniu będzie zamknięta większość sklepów. 

3 maja: święto - jak jest obchodzone?

Święto Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest przez marsze, parady czy wydarzenia sportowe, które odbywają się w różnych polskich miejscowościach. Jednak w tym roku ze względu na światową pandemię tego typu obchody nie będą możliwe. 

A jak obchody tego święta wyglądały w przeszłości? W okresie zaborów było to oczywiście zakazane. Za publiczne celebrowanie święta Konstytucji 3 maja groziły surowe kary. 

Święto Konstytucji 3 maja - historia

Święto zostało ustanowione po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1919 roku. W okresie po II wojnie światowej zwyczaj obchodów trwał do 1946 roku. Jednak po masowych demonstracjach władze PRL zabroniły celebrowania święta. Przywrócono je dopiero w 1990 roku jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Przeczytaj także.

Więcej o: