Święto Konstytucji 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego) to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Ustanowiono je w 1919 roku i ponownie 1990. Jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni (zwołany w październiku 1788) uchwalił Konstytucję 3 maja. Co ciekawe, polska ustawa zasadnicza wyprzedziła m.in. konstytucję francuską.
Zazwyczaj święto 3 maja jest dniem wolnym od pracy. W 2020 roku wypada jednak w niedzielę. Z tego powodu w tym dniu będzie zamknięta większość sklepów.
Święto Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane jest przez marsze, parady czy wydarzenia sportowe, które odbywają się w różnych polskich miejscowościach. Jednak w tym roku ze względu na światową pandemię tego typu obchody nie będą możliwe.
A jak obchody tego święta wyglądały w przeszłości? W okresie zaborów było to oczywiście zakazane. Za publiczne celebrowanie święta Konstytucji 3 maja groziły surowe kary.
Święto zostało ustanowione po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1919 roku. W okresie po II wojnie światowej zwyczaj obchodów trwał do 1946 roku. Jednak po masowych demonstracjach władze PRL zabroniły celebrowania święta. Przywrócono je dopiero w 1990 roku jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Przeczytaj także.