Sansewieria gwinejska jest zwana również pod takimi nazwami jak: wężownica, język teściowej, Miecz świętego Jerzego czy Tygrysi Ogon. W Brazylii nawet liście tej rośliny uznawane są za uzdrawiające i działające ochronnie. Ten sukulent liściowy pochodzi z zachodniej Afryki (Gwinea), a swoją właściwą nazwę zawdzięcza wielkiemu miłośnikowi roślin, włoskiemu księciu Sanseviero - Raimondo de Sango, żyjącemu w XVIII w., który jako pierwszy sprowadził kwiat z Afryki na tereny europejskie - do Neapolu. Znanych odmian sansewierii jest około siedemdziesiąt, z czego do najbardziej popularnych gatunków należą:
Tlen wydzielany przez sansewierię gwinejską wpływa na lepszą jakość nocnego odpoczynku fot. Mokkie/CC BY-SA 3.0
Sansewieria to roślina bezproblemowa. A brak problemów z pielęgnacją tej "żelaznej" rośliny to bardzo zachęcające cechy przede wszystkim dla tych, którzy nie zostali obdarzenia "ręką do kwiatów" lub po prostu nie mają na to czasu. Na co zwrócić uwagę podczas uprawy wężownicy?
Kwitnienie sansewierii to już nie taka prosta sprawa, ale jeśli włoży się w jej pielęgnację chociaż minimum wysiłku, można osiągnąć wspaniały efekt. Kwiatostany pojawiają się bowiem w przypadku wężownicy bardzo rzadko, aby się ich jednak doczekać potrzebne jest zdecydowane przesuszenie lub przechłodzenie tej rośliny. Jej kwiaty są drobne, białe o bardzo intensywnym, jaśminowym zapachu - czasami wręcz uciążliwym. Dlatego też warto pozbyć się jej na ten czas z pomieszczenia, w którym często przebywamy - u osób szczególnie wrażliwych może wywoływać bowiem ból głowy.
Jaka ziemia będzie odpowiednia jeśli zdecydujemy się na zmianę doniczki naszemu sukulentowi? Lekka, próchnicza o odczynie zbliżonym do obojętnego jest najlepszym podłożem dla tego rodzaju rośliny. Spokojnie możemy jednak wykorzystać do tego celu również najbardziej powszechną ziemię kwiatową, jaką zakupimy w kwiaciarni, jak również w dowolnym sklepie. Podczas przesadzania wężownicy pamiętajmy jednak, że doskonale radzi sobie w niewielkich doniczkach, dlatego warto wybrać jedynie o rozmiar większą w stosunku do poprzedniej, najlepiej ceramiczną lub glinianą, ponieważ w lekkich, plastikowych ten sukulent może się po prostu przewrócić. Młode sansewierie przesadzajmy nie częściej niż co 2-3 lata, dla starszych okres z jednym podłożem może wynosić nawet 5 lat. Jedno jest jednak pewne, nawet jeśli zapomnimy o przesadzaniu czy pielęgnacji naszej rośliny, możemy być przekonani, że nie będzie miała nam tego za złe,co więcej zapewne będzie się doskonale prezentowała w każdym pomieszczeniu i dowolnej stylistyce.