Trzykrotka - odmiany, uprawa. Jak dbać o trzykrotkę?

Trzykrotka to roślina pochodząca z Ameryki południowej trzykrotka. Charakteryzuje się długimi, dochodzącymi do 100 centymetrów zwisającymi pędami z trzypłatowymi kwiatami i przepięknymi wielobarwnymi liśćmi. Podpowiadamy, w jaki sposób ją pielęgnować by jak najdłużej stanowiła ozdobę naszego domu lub ogrodu.

Trzykrotka odmiany - które są najpiękniejsze?

Odmiany trzykrotki, które zdecydujemy się zakupić do domu, powinny być dopasowane do miejsca, w którym chcemy je postawić. Przed zakupem trzykrotki zastanówmy się nad jej umiejscowieniem - czy będzie to doniczka w pokoju, czy też planujemy ozdobić nią nasz ogród. Niektóre odmiany trzykrotki źle znoszą chłodniejsze miesiące więc najlepiej im będzie w cieplejszym miejscu. Sadząc roślinę w ogrodzie postawmy na mrozoodporne odmiany, które bez problemu dostaniemy w sklepie ogrodniczym. Gatunków oraz odmian trzykrotki jest sporo, poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze:

  • Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana) - wyróżnia się długotrwałym kwitnieniem i dekoracyjnymi kwiatami, które mogą przybierać kolor niebieski, biały czy różowy.
  • Trzykrotka purpurowa ( Tradescantia pallida) - pędy tej pochodzącej z Meksyku rośliny są dość mięsiste, „owłosione” i osiągają do 30 centymetrów długości. Na ich wierzchołkach rosną kwiaty o jasnopurpurowej barwie, duże, lancetowate liście mają lekko owłosione krawędzie i przybierają kolor fioletowoczerwony. Trzykrotka purpurowa źle znosi temperaturę poniżej - 3 stopni Celsjusza.
  • Trzykrotka Andersona (Tradescantia x andersoniana) - kępiasta bylina powstała ze skrzyżowania trzykrotki wirginijskiej z innymi gatunkami. Jest mrozoodporna (do -20 stopni Celsjusza). W okresie od czerwca do września zdobią ją trójpłatowe białe kwiaty, które zamykają się wieczorem i przy pochmurnej pogodzie. Jej liście mogą być koloru żółtego, purpurowe, zielona bądź nakrapiane
  • Trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis) - roślina o płożących się lub zwisających pędach zakończonych białymi, drobnymi kwiatkami. W zależności od odmiany jej liście mogą posiadać liście ciemnozielone z białymi paskami ( Tradescantia fluminensis Albovittata), biało oraz jasnozielono paskowane ( Tradescantia fluminensis Tricolor) lub żółte ( Tradescantia fluminensis Aurea)
  • Trzykrotka Blossfelda - osiąga długośc do około 20 centymetrów. Wierzch jej „ owłosionych” liści ma kolor ciemnozielony lub brązowy, spód zaś jest barwy czerwonej. Rosnące na niej kwiaty są biało - różowe.
 

Trzykrotka uprawa - co warto wiedzieć?

Trzykrotka jest rośliną idealną dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. W zależności od odmiany i jej odporności na mróz trzykrotka może być uprawiana na balkonie, w domu i ogrodzie. Nie jest to zbyt wymagająca roślina, jednak warto wiedzieć jak o nią dbać by cieszyła oko swoim wyglądem:

  • Podłoże - trzykrotka może rosnąć w zasadzie w każdej glebie, nadaje się również do uprawy hydroponicznej, jednak najlepsza dla niej będzie ziemia przeznaczona dla roślin doniczkowych.
  • Nawożenie - rośliny doniczkowe: od marca do października raz na 2 tygodnie, zimą można zaprzestać nawożenia lub robić to raz na 1 - 2 miesiące. Ogrodowe: nawóz dajemy raz w roku w marcu. Odpowiedni dla trzykrotki będzie nawóz mineralny przeznaczony dla roślin doniczkowych ozdobnych czy naturalny.
  • Podlewanie - umiarkowanie, w zależności od suchości ziemi. Nie należy z tym przesadzać aby nie doprowadzić do gnicia rośliny.
  • Stanowisko - trzykrotki najlepiej rosną umiejscowione w jasnym ale niezbyt nasłonecznionym miejscu.
  • Przycinanie - trzykrotka rosnąca w domu na ogół nie wymaga przycinania, chyba, że przemawiają za tym nasze względy estetyczne. Można też przyciąć pędy aby te ładnie się rozgałęziły. Jeżeli chodzi o trzykrotki rosnące w ogrodzie to przycinamy je po kwitnieniu, jesienią pamiętajmy aby ściąć zwiędłe liści kilka centymetrów nad ziemią.
  • Zimowanie - odmiany mrozoodporne bez dodatkowej osłony przetrwają mrozy sięgające - 20 stopni Celsjusza. Trzykrotki rosnące w doniczkach już we wrześniu należy przenieść do domu lub zapewnić im odpowiednia osłonę przed chłodem.

Trzykrotka rozmnażanie - szybko i prosto

Trzykrotkę możemy rozmnażać właściwie przez cały czas jej wegetacji. Sadzonki tej rośliny szybko i bez problemu się ukorzeniają więc nawet mało wprawiona osoba poradzi sobie z tym zadaniem. W celu rozmnożenia naszej trzykrotki należy:

1. Ostrym narzędziem odcinamy kilkucentymetrowe pędy wraz z wierzchołkiem wzrostu (15 centymetrów). Na odciętym pędzie powinny znajdować się przynajmniej dwa zgrubienia, z których wyrastają liście.

2. Usuwamy dolne liście z sadzonek, tak każdy z pozostałych znajdował się nad powierzchnią ziemi, wody czy gleby.

3. W pojemniku z wodą (najlepiej szklanym i matowym) umieszczamy nasze sadzonki. Może to być również mieszanina piasku oraz torfu, robimy w ziemi mały otwór w którym umieszczamy pędy( do 1/3 ich długości), lekko ugniatamy ziemię i delikatnie podlewamy.

4. Pojemnik z sadzonką (w ziemi) umieszczamy w ciepłym miejscu i w miarę potrzeb podlewamy.

5. Gdy korzenie pędów osiągną długość powyżej 3 centymetrów możemy zabrać się do przesadzenia rośliny do donicy z ziemią uniwersalną, uważajmy aby żaden z korzeni nie był skierowany do góry i nie wystawał ponad powierzchnię.

Trzykrotka kwiat - jakie są jej zalety?

Trzykrotka sprawdzi się w domu, w którym są małe dzieci lub osoby z alergią bowiem nie powoduje alergii ani nie wydziela substancji, które mogą być toksyczne. Jest odporna na szkodniki, o ile nie przesadzimy z podlewaniem będzie ona spokojnie rosła. To również roślina doskonała dla osób niewprawionych w pielęgnacji roślin, zapominalskich czy długo przebywających poza domem gdyż toleruje nawet długi okres suszy.

Trzykrotka zwisła - do jakich mieszkań się nadaje?

Trzykrotka zwisła sprawdzi się nawet w niewielkiej kawalerce, postawiona na parapecie czy stoliku kawowym z pewnością nie będzie przeszkadzać. Stanowi element dekoracyjny pasujący do mieszkań urządzonych w stylu retro.

Zobacz wideo Warto wiedzieć!
Więcej o: