Kwiaty do sypialni, czyli ważna ozdoba naszej przestrzeni, która dzięki roślinom nabierze charakteru i wyrazu. Sypialnia to dla większości z nas wyjątkowe miejsce, przeznaczone na sen i odpoczynek. To także przestrzeń, w której chcemy się zrelaksować i oderwać od zgiełku codzienności oraz miejsce niezwykle osobiste i intymne. Dlatego tak często staramy się je aranżować w taki sposób, aby stanowiło wygodne, przytulne i pełne komfortu wnętrze. Rośliny w sypialni zatem, to doskonała forma dekoracji, lecz także dobroczynnego działania kwiatów. Dlaczego warto posiadać kwiaty w sypialni?
Kwiaty doniczkowe do sypialni warto wybierać mając o nich pełną wiedzę. Rośliny dostarczają wnętrzu nie tylko charakteru i wyrazu, lecz przede wszystkim czynią je przytulniejszym i wprowadzają doń odrobinę życia - w końcu kwiaty to również organizmy żyjące. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt duża ilość roślin wcale nie musi korzystanie wpływać na nasz sen, warto bowiem przypomnieć sobie o zasadzie działania fotosyntezy. Za dnia - pod wpływem światła, spora część roślin pobiera z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, wytwarzając jednocześnie tlen, w nocy jednak ten proces ulega odwróceniu, zatem tlen wówczas jest przez nie pobierany, aby oczyścić się z nadmiaru CO2. Z uwagi na tego rodzaju działanie, nie zaleca się uprawić w sypialni nadmiernej ilości kwiatów. Zasada: co za dużo, to nie zdrowo okazuje się mieć tu zastosowanie. Nie u wszystkich gatunków jednak, wspomniany proces działa identycznie, dlatego świadomość istnienia roślin o odwróconej fotosyntezie, zmienia również perspektywę ich działania i naszego patrzenia na roślinność w sypialni.
Zdrowe kwiaty doniczkowe, czyli rośliny idealne do sypialni - to komfort i dbałość o prawidłowy sen. Aby zatem zafundować sobie tę zdrową przyjemność, warto wybierać do sypialni rośliny doniczkowe, które nocą nie będą pochłaniały tlenu. Rośliny typu CAM (ang. crassulacean acid metabolism) charakteryzuje - przede wszystkim - fakt, iż prowadzą oszczędna gospodarkę wodną. Ma to związek głównie z miejscem ich naturalnego występowania, a żyją zwłaszcza na terenach pustynnych, stepach lub na skałach, gdzie ilość słońca jest duża, a tym samym niewiele zasoby wodne. Nic zatem dziwnego, że w takich właśnie warunkach bytuje im się najlepiej. Musiały zatem wypracować metodę, dzięki której będą w stanie przetrwać. W ciągu dnia zatem zamykają szparki w liściach, ograniczając tym samym wymianę gazową, nocą natomiast szparki się otwierają i wchłaniają z naszego otoczenia dwutlenek węgla, które zostaje zmagazynowany w komórce i uwolniony w ciągu dnia, aby przeprowadzić proces fotosyntezy. Mimo, iż warto zwrócić uwagę na tego rodzaju zdrowe kwiaty doniczkowe, nie ma co przesadzać z ich ilością. Tutaj, podobnie jak w modzie, zasada, że "mniej znaczy więcej" jak najbardziej się sprawdza. Inwestując zatem w roślinność w naszej sypialni, zdecydowanie postawmy na jeden konkretny, zdrowy okaz, aby zamiast dobrego snu, nie zafundować sobie bólu głowy i nieprzespanych nocy.
Liście aloesu / shutterstock
Jakie kwiaty do sypialni, czyli odmiany, jakie warto posiadać w domu, aby urozmaicić wnętrze, a jednocześnie nie zastanawiać się szczególnie nad ich utrzymaniem? Podpowiadamy, na jakie gatunki warto zwrócić uwagę: