Kwiaty do sypialni, czyli zdrowe i ozdobne rośliny, które warto mieć

Rośliny do sypialni stworzą nie tylko doskonały nastrój, lecz także staną się niezwykle praktyczną ozdobą. Które wybrać, by czuć się przy nich lepiej i cieszyć się dobrym snem?

Kwiaty do sypialni

Kwiaty do sypialni, czyli ważna ozdoba naszej przestrzeni, która dzięki roślinom nabierze charakteru i wyrazu. Sypialnia to dla większości z nas wyjątkowe miejsce, przeznaczone na sen i odpoczynek. To także przestrzeń, w której chcemy się zrelaksować i oderwać od zgiełku codzienności oraz miejsce niezwykle osobiste i intymne. Dlatego tak często staramy się je aranżować w taki sposób, aby stanowiło wygodne, przytulne i pełne komfortu wnętrze. Rośliny w sypialni zatem, to doskonała forma dekoracji, lecz także dobroczynnego działania kwiatów. Dlaczego warto posiadać kwiaty w sypialni?

  1. Cieszą oko.
  2. Dodają wnętrzu modnego, dekoracyjnego akcentu.
  3. Dzięki rozmaitości odmian i barw doskonale komponują się z sypialnianą przestrzenią.
  4. Nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn.
  5. Niektóre odmiany wprowadzają do przestrzeni przyjemną woń.

Kwiaty doniczkowe do sypialni

Kwiaty doniczkowe do sypialni warto wybierać mając o nich pełną wiedzę. Rośliny dostarczają wnętrzu nie tylko charakteru i wyrazu, lecz przede wszystkim czynią je przytulniejszym i wprowadzają doń odrobinę życia - w końcu kwiaty to również organizmy żyjące. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt duża ilość roślin wcale nie musi korzystanie wpływać na nasz sen, warto bowiem przypomnieć sobie o zasadzie działania fotosyntezy. Za dnia - pod wpływem światła, spora część roślin pobiera z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, wytwarzając jednocześnie tlen, w nocy jednak ten proces ulega odwróceniu, zatem tlen wówczas jest przez nie pobierany, aby oczyścić się z nadmiaru CO2. Z uwagi na tego rodzaju działanie, nie zaleca się uprawić w sypialni nadmiernej ilości kwiatów. Zasada: co za dużo, to nie zdrowo okazuje się mieć tu zastosowanie. Nie u wszystkich gatunków jednak, wspomniany proces działa identycznie, dlatego świadomość istnienia roślin o odwróconej fotosyntezie, zmienia również perspektywę ich działania i naszego patrzenia na roślinność w sypialni.

Zdrowe kwiaty doniczkowe, czyli rośliny idealne do sypialni

Zdrowe kwiaty doniczkowe, czyli rośliny idealne do sypialni - to komfort i dbałość o prawidłowy sen. Aby zatem zafundować sobie tę zdrową przyjemność, warto wybierać do sypialni rośliny doniczkowe, które nocą nie będą pochłaniały tlenu. Rośliny typu CAM  (ang. crassulacean acid metabolism) charakteryzuje - przede wszystkim - fakt, iż prowadzą oszczędna gospodarkę wodną. Ma to związek głównie z miejscem ich naturalnego występowania, a żyją zwłaszcza na terenach pustynnych, stepach lub na skałach, gdzie ilość słońca jest duża, a tym samym niewiele zasoby wodne. Nic zatem dziwnego, że w takich właśnie warunkach bytuje im się najlepiej. Musiały zatem wypracować metodę, dzięki której będą w stanie przetrwać. W ciągu dnia zatem zamykają szparki w liściach, ograniczając tym samym wymianę gazową, nocą natomiast szparki się otwierają i wchłaniają z naszego otoczenia dwutlenek węgla, które zostaje zmagazynowany w komórce i uwolniony w ciągu dnia, aby przeprowadzić proces fotosyntezy. Mimo, iż warto zwrócić uwagę na tego rodzaju zdrowe kwiaty doniczkowe, nie ma co przesadzać z ich ilością. Tutaj, podobnie jak w modzie, zasada, że "mniej znaczy więcej" jak najbardziej się sprawdza. Inwestując zatem w roślinność w naszej sypialni, zdecydowanie postawmy na jeden konkretny, zdrowy okaz, aby zamiast dobrego snu, nie zafundować sobie bólu głowy i nieprzespanych nocy.

Liście aloesuLiście aloesu / shutterstock

Jakie kwiaty do sypialni, czyli odmiany, jakie warto posiadać w domu

Jakie kwiaty do sypialni, czyli odmiany, jakie warto posiadać w domu, aby urozmaicić wnętrze, a jednocześnie nie zastanawiać się szczególnie nad ich utrzymaniem? Podpowiadamy, na jakie gatunki warto zwrócić uwagę:

  1. Sansewieria gwinejska - zwana również wężownicą to zdecydowanie jedna z najbardziej żelaznych roślin. Nie wymaga szczególnych warunków do bytowania, dlatego nie straszne jej będzie obfite przesuszenie. Woli raczej podlewanie jedno porządne, aniżeli kilka drobnych - nie znosi przelania. Oprócz tego sansewieria wygląda niezwykle efektownie zarówno prezentując swoje mięsiste, mocne liście muśnięte zielonkawymi lub białawymi pasami i obrzeżone złotą obwódką, niektóre odmiany uformowane w warkocz, a inne miniaturowe soczyście zielone stanowią piękną dekorację i oczyszczą powietrze w nocy, dlatego stać się mogą sprzymierzeńcem naszego dobrego snu.
  2. Aloes zwyczajny - oprócz flitowania powietrza w nocy, dodatkowo je nawilża, a do tego działa łagodząco na oparzenia czy ukąszenia owadów. Trzeba pamiętać również o tym, że stawia wymagań w zakresie pielęgnacji. Lubi słoneczne miejsce i minimum podlewania.
  3. Bluszcz pospolity - wijący się sprzymierzeniec i oczyszczacz naszego powietrza, nie tylko je nawilża, lecz także ma niezwykłą zdolność pochłaniania formaldehydu, idealny zatem do przestrzeni, w których często pojawia się dym tytoniowy, a także farby czy lakiery. Bardzo łatwy w uprawie. Jeśli do tego dołożymy podobne zdolności paproci z rodzaju Nefrolepsis otrzymamy widok rodem z PRL-u, jednak o zbawiennym działaniu na naszą domową przestrzeń.
  4. Epipremnum złociste - roślina doceniona przez NASA z uwagi na zdolność oczyszczania powietrza, co więcej odrobina naturalnego światła słonecznego spowoduje, że jej liście pięknie będą się wybarwiać na intensywnie zielony kolor. Okazuje się zatem, że to nie tylko zdrowa, lecz także bardzo efektowna roślina.
  5. Skrzydłokwiat - coś dla osób, które wolą rośliny kwitnące. Oprócz imponujących białych kwiatów, które w towarzystwie intensywnie zielonych liści komponują się niezwykle pięknie, posiadają dodatkowo zdolność oczyszczania powietrza z toksyn wydzielanych przez większość sprzętów, jakie posiadamy w domu. Ten kwiat to zdecydowanie połączenie przyjemnego z pożytecznym.
  6. Storczyk Dendrobium - niezwykle czarujący kwiat, który kocha światło wschodniego lub zachodniego parapetu, nie toleruje jednak nadmiaru wody. Ułatwi zasypianie i zapewni zdrowy sen ze względu na przeprowadzanie fotosyntezy CAM. Trzeba pamiętać jednak o tym, że storczyki wymagają umiarkowanej wprawy w ich prowadzeniu, zatem początkującym pasjonatom roślinności nie są szczególnie polecane.
Więcej o: