Heliotrop - kwiat, który kocha słońce [uprawa, rozmnażanie]

Heliotrop jest ozdobną rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, a jego kwiaty wydzielają przepiękny waniliowy zapach, co też wykorzystali producenci perfum oraz olejków eterycznych. Więcej o uprawie tej egzotycznej rośliny przedstawiamy w naszym artykule.

Heliotrop: uprawa - gdzie najlepiej rośnie?

Heliotrop, co zresztą wskazuje nazwa, uwielbia słońce. Dlatego jeśli chodzi o jego uprawę, najlepiej będzie się rozwijał na odpowiednio słonecznym stanowisku (jednak uważajmy, bo pozostawiany na pełnym słońcu szybko zwiędnie). Jest to roślina jednoroczna, która zamiera już po pojawieniu się pierwszych mroźniejszych dni. Jeżeli więc planujemy zostawić ją na dłużej, to jesienią należy heliotrop wykopać i przełożyć do skrzynki trzymanej w widnym i nieco cieplejszym miejscu (temp. około 8-10 stopni Celsjusza). Idealne dla niego miejsce to balkon południowo-zachodni lub południowo-wschodni. Jeżeli chodzi o ziemię, to najlepsza będzie mieszanka (proporcje 3:1:1:1) ziemi kompostowej, liściowej, piasku oraz torfu. Roślina wymaga obfitego podlewania i nawożenia (w okresie wzrostu co dwa tygodnie) nawozami dla roślin kwitnących.

Heliotrop: kwiat - najważniejsze informacje

Heliotrop osiąga wysokość około 30-50 centymetrów. Kwitnie od lipca do nastania pierwszych przymrozków. Jego liście mają owalny kształt i są pokryte dość sztywnymi włoskami. W zależności od odmian drobne kwiaty heliotropu zebrane w duże oraz gęste baldachogrona mogą mieć kolor fioletowy, biały, różowy, niebieski czy purpurowo czerwony. Co ciekawe - kwiaty heliotropu potrafią zmieniać swoje ustawienie w zależności od położenia słońca (zwracają się w jego stronę). Heliotrop przypadnie do gustu osobom lubiący wytwarzany przez jego kwiaty słodki zapach wanilii.

Heliotrop. Zdjęcie ilustracyjneHeliotrop. Zdjęcie ilustracyjne COULANGES/shutterstock

Heliotrop ogrodowy - uprawa

Heliotrop z powodzeniem może rosnąć zarówno w pojemnikach umieszczonych np. na balkonie, jak i na rabatkach w ogrodzie. Jak wygląda uprawa heliotropu ogrodowego? Jeżeli nie przesadzimy go do skrzynki przed nadejściem mrozów, to nasza roślina nie przetrwa zimy. Heliotrop wysadzamy na rabaty pod koniec maja, umieszczając go na nieco zacienionym stanowisku (ale z dostępem do słońca). Gleba powinna być próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Niezbędne jest regularne, dość obfite podlewanie oraz nawożenie.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Heliotrop: rozmnażanie - to nie jest trudne

Jest kilka sposobów na rozmnażanie heliotropów, oto one:

  • Rozmnażanie generatywne - proces rozpoczynamy jeszcze w miesiącach zimowych - od stycznia do marca. Nasiona wysiewamy na przygotowanym wcześniej podłożu, które powinno być odpowiednio przepuszczalne. Można od razu w sklepie zakupić odpowiednie podłoże, które jest przeznaczone na przygotowanie rozsad, lub samodzielnie wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem. Nasiona heliotropu dociskamy do tak przygotowanej ziemi, a pojemnik przykrywamy folią, po to, aby zapewnić ziemi odpowiedni poziom wilgotności (od czasu do czasu go odkrywamy folię). Tak przygotowaną ziemię wraz z nasionami przetrzymujemy w temperaturze pokojowej  w odpowiednio widnym miejscu. Po upływie miesiąca powinny pojawić się pierwsze siewki, które wymagają jeszcze podwójnego pikowania i uszczykiwania, po to, aby otrzymać wystarczająco mocno rozkrzewione rośliny.
  • Rozmnażanie wegetatywne - proces rozpoczynamy wczesną wiosną. Z rośliny, którą zimowaliśmy odcinamy sadzonki wierzchołkowe, a następnie ukorzeniamy je w przepuszczalnym podłożu, w miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa. Po upływie około dwóch tygodni sadzonki powinny już się ukorzenić. Ukorzenione sadzonki sadzimy w doniczkach, które ustawiamy w widnym miejscu. Pod koniec kwietnia sadzonki przesadzamy do docelowych skrzynek lub donic.

Heliotrop. Zdjęcie ilustracyjneHeliotrop. Zdjęcie ilustracyjne COULANGES/shutterstock

Heliotrop ogrodowy - co jeszcze warto wiedzieć?

Heliotrop ogrodowy wysadzamy po 20 maja, rozstaw powinien wynosić 20×25 centymetrów. Przed jego posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli odchwaścić, oczyścić oraz wzbogacić kompostem. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż pojawi się problem z kwitnieniem.

Zobacz też: Begonia bulwiasta - roślina dla początkującego ogrodnika

Więcej o: