Dzień pielęgniarki i położnej 2020 - kiedy wypada? Od kiedy obchodzimy to święto?

Dzień pielęgniarki i położnej 2020 wypada we wtorek 12 maja. Z tej okazji życzenia złożył im m.in. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

12 maja obchodzimy dzień pielęgniarki i położnej. W tym roku święto przypada w wyjątkowo trudnym momencie. Pielęgniarki są często na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Dlatego przypominanie o ich święcie jest obecnie niezwykle istotne. 

Dzień pielęgniarki i położnej 2020

Pielęgniarki i położne to osoby, bez których szpitale nie mogłyby funkcjonować. Ich trud często jednak nie jest doceniany. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych został ustanowiony na Kongresie w Meksyku w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN). To dzień urodzin Florence Nightingale, która uznawana jest za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa. W 1860 roku założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa przy szpitalu świętego Tomasza w Londynie.

Zobacz wideo Pielęgniarka od kilka tygodni nie może spotkać się ze swoim partnerem:

Życzenia dla pielęgniarek i położnych

O święcie przypomniało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podziękował służbie medycznej za to, że codziennie walczy o życie i zdrowie pacjentów.

- Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Międzynarodowego Dnia Położnej składam wszystkim Paniom i Panom wykonującym te zawody najserdeczniejsze życzenia, a przede wszystkim wyrazy szczerego uznania i gorące podziękowania za Państwa pracę, zaangażowanie, codzienny trud i poświęcenie w sprawowaniu opieki nad pacjentami - napisał Minister Zdrowia. Nasza redakcja z okazji dnia pielęgniarek i położonych także składa im najserdeczniejsze życzenia!

Przeczytaj także:

Więcej o: