Agawa - długowieczna roślina, która zakwita tylko raz

Pochodzącą z Ameryki Południowej agawę najczęściej uprawia się w donicach, chociaż nie brakuje też odmian mrozoodpornych, które z powodzeniem przetrwają polską zimę w ogrodzie. Ozdobę tej rośliny stanowią rozłożyste, duże liście z kolcami, a pod koniec jej życia również kwiatostan. O tym jak uprawiać i pielęgnować agawę wyjaśniamy w tym artykule.

Kwiat agawy - co o nim wiadomo?

Agawa jest długowieczną rośliną, która zakwita dopiero po kilkudziesięciu latach (najwcześniej po 10), a jej kwiaty sprawiają niesamowite wrażenie. Pojawienie się okazałego kwiatostanu agawy zwiastuje równocześnie kres życia tej rośliny. Jednak pojawiające się wówczas na agawie niewielkie rozety potomne umożliwiają jej dalsze rozmnażanie.

Agawa: uprawa - o czym należy pamiętać?

Uprawa agawy nie jest zbyt skomplikowana, z powodzeniem może rosnąć zarówno w donicach jak i na ogrodowych rabatach. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej na okres zimowy. Przedstawiamy pozostałe wymagania agawy:

  • Ziemia - żyzna, przepuszczalna, impektowa zmieszana z piaskiem oraz żwirem, lub kompostowa. Można również zakupić specjalne podłoże przeznaczone dla kaktusów i sukulentów.
  • Stanowisko - w naturalnym środowisku agawa rośnie na pustynnych terenach, dobre dla niej więc będzie mocno nasłonecznione miejsce.
  • Podlewanie - umiarkowane, roślina źle znosi nadmiar wilgoci (potrafi gromadzić wodę w liściach). Ziemia przed kolejnym podlaniem powinna być sucha.
  • Zimowanie - mrozoodporne gatunki agawy (agawa z Utah, agawa górska, agawa meksykańska, agawa Havarda, agawa wielorybi język, agawa parryi) mogą przetrwać nawet w bardzo niskich temperaturach. Mimo to warto zabezpieczyć roślinę gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Wówczas obsypujemy jej dolną część igliwiem sosnowym a całą roślinę okrywamy agrowłókniną.  
  • Nawożenie - co 2-3 tygodnie w miesiącach wiosennych i letnich stosujemy nawóz przeznaczony dla kaktusów oraz sukulentów.
  • Rozmnażanie - poprzez pędy boczne przyziemne lub nasiona.

Agave havardiana. Zdjęcie ilustracyjneAgave havardiana. Zdjęcie ilustracyjne herokyw3/shutterstock

Agawa ogrodowa - chroń roślinę przed chłodem

Agawa uprawiana w ogrodzie stanie się jego ozdobą, pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Do upraw ogrodowych najbardziej nadają się mrozoodporne gatunki np. takie jak agawa parryi, która wykazuje odporność do -29 stopni Celsjusza. Agawa ogrodowa potrzebuje odpowiedniego podłoża - najlepiej rośnie posadzona na piasku z dodatkiem kamieni, grubszego żwiru albo keramzytu. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Roślinę należy posadzić w dołku głębokim na 0,5 metra i o średnicy około 40 centymetrów. Dobrze, aby miejsce znajdowało się na niewielkim podwyższeniu, tak aby po opadach deszczu woda bez problemu mogła spływać. Jeżeli chodzi o nawóz, to agawę ogrodową nawozimy po upływie miesiąca od posadzenia, i kontynuujemy nawożenie mniej więcej co trzy tygodnie przez okres wiosenny i letni. Najbardziej odpowiedni będzie nawóz do kaktusów i sukulentów. Zimowanie agawy wymaga wcześniejszego przygotowania, należy zadbać o suchość podłoża, a samą roślinę osłonić agrowłókniną i zadaszeniem.

Agawa. Zdjęcie ilustracyjneAgawa. Zdjęcie ilustracyjne peakhora/shutterstock

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Agawa doniczkowa - ozdoba salonu oraz tarasu

Ze względu na klimat panujący w Polsce najczęściej agawę można spotkać w doniczkach. Duże, rozrośnięte agawy najlepiej funkcjonują w przestronnych, widnych salonach lub na tarasie. Wyjątek stanowi agawa doniczkowa królowej Wiktorii, która dorasta do zaledwie 20-30 centymetrów i z powodzeniem można ją hodować nawet w niewielkiej kawalerce. Oprócz niej, do uprawy doniczkowej poleca się:

  • Agawę Lophantha
  • Agawę nitkowatą
  • Agawę Stricta
  • Agawę Parrasana
  • Agawę Schidigera
  • Agawę amerykańską

Okres wegetacji agawy przypada na okres wiosenno-jesienny. W tym okresie rośliny potrzebują dużych ilości słońca oraz ciepła. W czasie zimy agawa przechodzi w czas spoczynku, więc należy umieścić ją w przewiewnym, jasnym oraz chłodniejszym miejscu (około 10-12 stopni Celsjusza). Większe odmiany takie jak np. agawa amerykańska mogą być trzymane w szklarni (temperatura 4-6 stopni Celsjusza).

Agawa: pielęgnacja rośliny

 

Pielęgnacja agawy nie powinna sprawiać trudności nawet początkującemu ogrodnikowi. Trzeba pamiętać o sezonowym nawożeniu, umiarkowanym podlewaniu oraz przesadzaniu - zależnie od wielkości rośliny (młodsze okazy częściej niż starsze).

Zobacz też: Kroton - pielęgnacja, podlewanie. Poznaj potrzeby popularnej rośliny ozdobnej

Więcej o: