Agawa - długowieczna roślina, która zakwita tylko raz

Pochodzącą z Ameryki Południowej agawę najczęściej uprawia się w donicach, chociaż nie brakuje też odmian mrozoodpornych, które z powodzeniem przetrwają polską zimę w ogrodzie. Ozdobę tej rośliny stanowią rozłożyste, duże liście z kolcami, a pod koniec jej życia również kwiatostan. O tym jak uprawiać i pielęgnować agawę wyjaśniamy w tym artykule.

Kwiat agawy - co o nim wiadomo?

Agawa jest długowieczną rośliną, która zakwita dopiero po kilkudziesięciu latach (najwcześniej po 10), a jej kwiaty sprawiają niesamowite wrażenie. Pojawienie się okazałego kwiatostanu agawy zwiastuje równocześnie kres życia tej rośliny. Jednak pojawiające się wówczas na agawie niewielkie rozety potomne umożliwiają jej dalsze rozmnażanie.

Palma do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjnePalma do ogrodu: czy to się uda?

Agawa: uprawa - o czym należy pamiętać?

Uprawa agawy nie jest zbyt skomplikowana, z powodzeniem może rosnąć zarówno w donicach jak i na ogrodowych rabatach. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej na okres zimowy. Przedstawiamy pozostałe wymagania agawy:

 • Ziemia - żyzna, przepuszczalna, impektowa zmieszana z piaskiem oraz żwirem, lub kompostowa. Można również zakupić specjalne podłoże przeznaczone dla kaktusów i sukulentów.
 • Stanowisko - w naturalnym środowisku agawa rośnie na pustynnych terenach, dobre dla niej więc będzie mocno nasłonecznione miejsce.
 • Podlewanie - umiarkowane, roślina źle znosi nadmiar wilgoci (potrafi gromadzić wodę w liściach). Ziemia przed kolejnym podlaniem powinna być sucha.
 • Zimowanie - mrozoodporne gatunki agawy (agawa z Utah, agawa górska, agawa meksykańska, agawa Havarda, agawa wielorybi język, agawa parryi) mogą przetrwać nawet w bardzo niskich temperaturach. Mimo to warto zabezpieczyć roślinę gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. Wówczas obsypujemy jej dolną część igliwiem sosnowym a całą roślinę okrywamy agrowłókniną.  
 • Nawożenie - co 2-3 tygodnie w miesiącach wiosennych i letnich stosujemy nawóz przeznaczony dla kaktusów oraz sukulentów.
 • Rozmnażanie - poprzez pędy boczne przyziemne lub nasiona.

Agave havardiana. Zdjęcie ilustracyjneAgave havardiana. Zdjęcie ilustracyjne herokyw3/shutterstock

Agawa ogrodowa - chroń roślinę przed chłodem

Agawa uprawiana w ogrodzie stanie się jego ozdobą, pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Do upraw ogrodowych najbardziej nadają się mrozoodporne gatunki np. takie jak agawa parryi, która wykazuje odporność do -29 stopni Celsjusza. Agawa ogrodowa potrzebuje odpowiedniego podłoża - najlepiej rośnie posadzona na piasku z dodatkiem kamieni, grubszego żwiru albo keramzytu. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Roślinę należy posadzić w dołku głębokim na 0,5 metra i o średnicy około 40 centymetrów. Dobrze, aby miejsce znajdowało się na niewielkim podwyższeniu, tak aby po opadach deszczu woda bez problemu mogła spływać. Jeżeli chodzi o nawóz, to agawę ogrodową nawozimy po upływie miesiąca od posadzenia, i kontynuujemy nawożenie mniej więcej co trzy tygodnie przez okres wiosenny i letni. Najbardziej odpowiedni będzie nawóz do kaktusów i sukulentów. Zimowanie agawy wymaga wcześniejszego przygotowania, należy zadbać o suchość podłoża, a samą roślinę osłonić agrowłókniną i zadaszeniem.

Agawa. Zdjęcie ilustracyjneAgawa. Zdjęcie ilustracyjne peakhora/shutterstock

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Agawa doniczkowa - ozdoba salonu oraz tarasu

Ze względu na klimat panujący w Polsce najczęściej agawę można spotkać w doniczkach. Duże, rozrośnięte agawy najlepiej funkcjonują w przestronnych, widnych salonach lub na tarasie. Wyjątek stanowi agawa doniczkowa królowej Wiktorii, która dorasta do zaledwie 20-30 centymetrów i z powodzeniem można ją hodować nawet w niewielkiej kawalerce. Oprócz niej, do uprawy doniczkowej poleca się:

 • Agawę Lophantha
 • Agawę nitkowatą
 • Agawę Stricta
 • Agawę Parrasana
 • Agawę Schidigera
 • Agawę amerykańską

Okres wegetacji agawy przypada na okres wiosenno-jesienny. W tym okresie rośliny potrzebują dużych ilości słońca oraz ciepła. W czasie zimy agawa przechodzi w czas spoczynku, więc należy umieścić ją w przewiewnym, jasnym oraz chłodniejszym miejscu (około 10-12 stopni Celsjusza). Większe odmiany takie jak np. agawa amerykańska mogą być trzymane w szklarni (temperatura 4-6 stopni Celsjusza).

Kwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących? Zdjęcie ilustracyjneKwiaty ogrodowe. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe dla początkujących?

Agawa: pielęgnacja rośliny

 

Pielęgnacja agawy nie powinna sprawiać trudności nawet początkującemu ogrodnikowi. Trzeba pamiętać o sezonowym nawożeniu, umiarkowanym podlewaniu oraz przesadzaniu - zależnie od wielkości rośliny (młodsze okazy częściej niż starsze).

Zobacz też: Kroton - pielęgnacja, podlewanie. Poznaj potrzeby popularnej rośliny ozdobnej

Więcej o: