Begonia bulwiasta - roślina dla początkującego ogrodnika

Begonia bulwiasta jest bardzo popularną i łatwą w uprawie rośliną. Posiada sercowo-lancetowate, ząbkowane liście oraz wyrastające z ich kątów pięknie wybarwione kwiaty. Begonia bulwiasta z powodzeniem może rosnąć zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i pielęgnować.

Begonie na balkon - które odmiany najlepiej go ozdobią?

Istnieje ponad tysiąc gatunków należących do rodzaju Begonia. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawy w panujących w Polsce warunkach klimatycznych, dlatego najlepiej wybrać rośliny powstałe w rezultacie skrzyżowania gatunków z Andów i Afryki. Do najpopularniejszych i najbardziej ozdobnych gatunków begonii możliwych do uprawy balkonowej, w naszej strefie klimatycznej należy:

 • Begonia koralowa
 • Begonia stale kwitnąca
 • Begonia zimowa
 • Begonia królewska
 • Begonia Bowera
 • Begonia Masona

Biorąc pod uwagę cechy morfologiczne, begonie bulwiaste dzieli się na:

 • Drobnokwiatowe
 • Wielkokwiatowe
 • O zwisłych pędach

Begonia. Zdjęcie ilustracyjneBegonia. Zdjęcie ilustracyjne Jacqui Martin/shutterstock

Niezwykle istotne jest usytuowanie miejsca na roślinę. Balkon, na którym będzie stała donica z begonią, powinien być skierowany na północ. Należy unikać zbyt nasłonecznionego miejsca, gdyż begonie najlepiej rosną na zacienionych stanowiskach. Podłoże powinno być lekko kwaśne, przepuszczalne i próchnicze, dlatego do doniczki z begonią powinno się wsypać nieco żwiru.

Begonie: uprawa - o czym należy pamiętać?

Begonie należą do roślin, których uprawa nie nastręcza trudności. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, aby roślina pięknie rosła:

 • Stanowisko - najlepiej zacienione, zaś odmiany drobnokwiatowe - nasłonecznione.
 • Temperatura - begonie lubią ciepło, dlatego na zimę należy doniczkę przenieść do domu.
 • Podłoże - próchnicze, lekko kwaśne i przepuszczalne
 • Podlewanie - regularne, umiarkowane, zraszamy liści, nie zalewamy korzeni. Ziemia powinna być lekko wilgotna
 • Nawożenie - stosujemy preparaty przeznaczone specjalnie dla tej rośliny. Begonię nawozimy co 2-3 tygodnie, w okresie od wiosny do jesieni

Begonia. Zdjęcie ilustracyjneBegonia. Zdjęcie ilustracyjne Shebeko/shutterstock

Begonie: pielęgnacja rośliny

Jeśli chodzi o pielęgnację begonii, to stosując się do powyższych zaleceń, nasze rośliny nie powinny chorować. Ewentualne infekcje grzybowe takie jak szara pleśń czy mączniak wywołane będą przez nadmiar wilgoci. Od czasu do czasu warto jednak przyjrzeć się roślinie i prewencyjnie usunąć stare liście, oraz kwiaty, które już przekwitły.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Begonia: sadzenie roślin

Begonie uprawiamy z podziemnych bulw, które swoim wyglądem przypominają cebulki kwiatowe. Powinny one być dobrej jakości, poznamy to między innymi dzięki obecności pąków pędowych na bulwach. Sam proces sadzenia możemy rozpocząć już w marcu, wtedy mamy gwarancję, że begonia zakwitnie już latem. W ziemi umieszczamy bulwę wypukłą częścią do dołu, którą następnie przysypujemy około 2-centymetrową warstwą ziemi. Od razu po posadzeniu roślinę podlewamy i nawozimy. Chcąc przyśpieszyć jej wzrost, młodym roślinom ułamujemy pierwsze pędy kwiatowe.

Jak przezimować begonie?

Jak przezimować begonie? Begonie należą do roślin wrażliwych na zimno, dlatego należy je odpowiednio przezimować. Do tego procesu nadają się wyłącznie zdrowe okazy, bez żadnych oznak chorobowych czy widocznych uszkodzeń. Sam proces zimowania wygląda następująco:

 1. Na przełomie października i listopada wyjmujemy z ziemi begonie (wraz z bryłą korzeniową), odkładamy do pojemnika i umieszczamy go w suchym miejscu.
 2.  Po przeschnięciu liści i oddzieleniu łodyg oczyszczamy bulwę z zastygłej ziemi.
 3. Odkładamy oczyszczone bulwy do skrzynek i przysypujemy wiórami lub suchym piaskiem. Miejsce składowania powinno być suche i zacienione z temperaturą około 6-10 stopni Celsjusza.
 4. Na początku wiosny przesadzamy bulwy do doniczek, przysypujemy je mieszaniną piasku z torfem i umieszczamy w ciepłym miejscu (temperatura nie niższa niż 15 stopni Celsjusza).
 5. Gdy pędy bulw begonii osiągną długość, co najmniej 10 centymetrów przesadzamy je do niewielkich doniczek.
 6. W maju przesadzamy rośliny do docelowych doniczek lub rabat na zewnątrz.

Zobacz też: Zioła na balkonie w pełnym słońcu, czy w półcieniu? Sprawdź, jak dopasować miejsce do gatunku

Więcej o: