Koleus to roślina oryginalnie rosnąca w krajach o tropikalnym klimacie, najlepiej więc będzie się czuła w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. W naszym klimacie uprawiana jest najczęściej w doniczkach, jej rozmiary (w zależności od odmiany od 30 do 150 centymetrów wysokości) sprawiają, że będzie ozdobą każdego mieszkania i ogrodu.
Odmian koleusa jest naprawdę dużo, różnią się one wysokością, wybarwieniem, rozłożystością i kształtem liści. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze odmiany, które najlepiej nadają się do upraw doniczkowych:
Sadząc roślinę w ogrodzie, dla lepszego efektu, warto umieścić obok siebie odmiany o kontrastowych barwach liści.
Koleus świetnie sprawdzi się w domowej uprawie; w zależności od odmiany kupujemy mniejszą lub większą doniczkę, w której sadzimy roślinę. Jednak już po upływie niecałych dwóch lat koleus może zacząć tracić na wyglądzie - rozkrzewia się pozbawiając liści niższe partie pędów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie sadzonek pędowych z rośliny macierzystej i rozmnożenie rośliny. Pielęgnacja koleusa, oprócz nawożenia czy podlewania polega również na odpowiednim przycinaniu rośliny, szczególnie jeżeli są to odmiany bujno rosnące i szybko zagęszczające się. Warto wiedzieć, że pojawiające się na koleusie kwiaty trzeba usuwać, gdyż znacząco osłabiają one roślinę.
Koleus. Zdjęcie ilustracyjne RANDY IMANUEL/shutterstock
Sadzonki koleusa kupimy za kilka - kilkanaście złotych w internetowym lub stacjonarnym sklepie ogrodniczym. Sadzonce należy zapewnić dostęp do światła, temperaturę około 20 stopni Celsjusza, chronić przed poparzeniem słonecznym oraz regularnie zraszać jej liście.
Koleus. Zdjęcie ilustracyjne MartinKSK_design/shutterstock
Nasiona koleusa bez problemu dostaniemy w internetowym lub stacjonarnym sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj są to mieszanki zawierające różne odmiany tej rośliny, więc przy kupnie dokładnie nie wiemy, jak ubarwione będą nasze okazy. Same nasiona są bardzo drobne i mają brązowy kolor. Dobrej jakości nasiona powinny być wysuszone, jednolicie wybarwione oraz posiadać taką samą wielkość. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wyhodujemy zdrową roślinę. Nasiona koleusa możemy pozyskać również z posiadanej rośliny, pamiętajmy jednak, że proces wykształcania nasion osłabia koleusa, który dodatkowo traci na wyglądzie. Oprócz tego roślina, która wyrośnie z tak pozyskanych nasion, niekoniecznie będzie posiadała cechy macierzystego koleusa.
Zobacz też: Kroton - pielęgnacja, podlewanie. Poznaj potrzeby popularnej rośliny ozdobnej