Stanik to dobrodziejstwo, ale i akcesorium, które po kilkunastu godzinach zaczyna być po prostu niewygodne. Nawet w tych najlepszych, dobranych przez brafitterkę modelach pod koniec dnia czujemy się źle i bardzo często pierwszą rzeczą jaką robimy po powrocie do domu jest umycie rąk i zrzucenie stanika. W trakcie dnia biustonosz pomaga utrzymać piersi w ryzach i dba o nasz kręgosłup, ale po jakimś czasie zaczynamy odczuwać dyskomfort i potrzebujemy przerwy. Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Bez Stanika zachęcają, żeby 30 maja wszystkie kobiety oddychały pełną, nieskrępowaną piersią.
Jakie były początki obecności stanika w życiu kobiet? Antyczne! Archeolodzy odkryli glinianą figurkę z Myken (datowaną na ok. 4 tys. lat p.n.e.), którą uznaje się za boginię z osłoniętymi piersiami. Również nad Nilem kobiety nosiły dodatkową tunikę na biuście. Jednak to w starożytnej Grecji pojawiły się pierwsze, prawdziwe biustonosze. Prawdopodobnie miało to związek z uprawianiem sportu - biustonosz sprawiał, że piersi nie przeszkadzały kobietom w czasie ćwiczeń.
Wiele wieków później jego użyteczność zaczęła być negowana. Pierwszymi namawiającymi do pozbycia się biustonoszy były oczywiście feministki, które w latach 70. i 80. zachęcały do tego wszystkie panie. W USA podczas konkursu piękności w 1968 r. kobiety zgromadziły się pod Atlantic City Convention Hall, protestując przeciwko przedmiotowemu traktowaniu płci pięknej, przyniosły ze sobą lokówki, kosmetyki do makijażu oraz oczywiście biustonosze. W 1970 r. w geście protestu spalono staniki w Berkeley, żeby chociaż w symboliczny sposób uwolnić się spod męskiej dominacji. A jednak stało się zupełnie odwrotnie - wraz ze wzrostem równouprawnienia i z wejściem rzeszy kobiet do świata biznesu staniki stały się codziennością i koniecznością dla większości z nas.
Dzień Bez Stanika w Polsce, jak i wielu innych krajach na świecie, przypada na 30 maja. W Stanach Zjednoczonych został on zainicjowany 9 lipca 2011 roku, a obchodzony jest 13 października. Za jego pomysłodawców uznaje się mężczyzn, którzy zachęcają wszystkie panie do pozbycia się biustonoszy na 24 godziny. W naszym kraju nie ma żadnych oficjalnych, ani nawet nieformalnych wzmianek o obchodach tego święta.
Kalendarz Świąt Nietypowych to bardzo ciekawa lektura. Wybierz te, które masz ochotę świętować i wpisz je do swojego notatnika. Z pewnością przywiodą uśmiech na twarzy niejednej osoby. Oto nasze propozycje: