Zielone Świątki 2020. Kiedy wypada święto Zesłania Ducha Świętego?

Zielone Świątki to ruchome kościelne święto, którego data jest zależna od Wielkanocy - odbywają się zawsze siedem tygodni później. Jest to jedno z najstarszych uroczystości w kościele katolickim. Kiedy święto Zesłania Ducha Świetego wypada w 2020 roku? Co to za święto?

Święto Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim

Święto Zesłania Ducha Świętego, Zielone Świątki i Pięćdziesiątnicą - to wszystko określenia tego samego dnia! Pięćdziesiątnica to nazwa wskazująca na czas uroczystości, która obchodzona jest dokładnie 50 dni po Wielkanocy. Święto to upamiętnia wydarzenie z Dziejów Apostolskich, kiedy na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, wypełnił ich swoją obecnością i w wyniku tego zaczęli oni mówić obcymi językami, a także otrzymali dary duchowe, czyli charyzmaty. Ten dzień jest uważany za początek Kościoła, ponieważ jest dopełnieniem obecności Boga ze Starego Testamentu i nauczania Syna opisanego w Nowym Testamencie.

Zobacz też: Boże Ciało 2020 - kiedy wypada, co to za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Co to za święto Zielone Świątki? Historia uroczystości

Co to za święto Zielone Świątki? Sama nazwa jest odpowiedzią. Święto Zesłania Ducha Świętego praktycznie zawsze obchodzimy w czasie wiosennego rozkwitu natury, kiedy roślinność budzi się do życia i rozpoczyna swój przynoszący plony cykl. Właśnie dlatego na polskich terenach o charakterze w przeważającej części agrarnym, połączyło się ono z tradycyjnym dniem rolników oraz pasterzy i zastąpiło starosłowiańskie „nowe latko”, czyli powitanie zbliżającego się lata. W pogańskich czasach z okazji tego święta odbywały się przeróżne magiczne praktyki, które - według ówczesnych wierzeń - miały pomóc w oczyszczeniu ziemi z demonów wodnych. W celu zapewnienia sobie obfitych plonów ludzie przystrajali swoje domy zielonymi gałązkami i kwiatami. Trzodę z kolei ozdabiano wieńcami i okadzano dymem ze spalonych ziół. Był to bardzo wesoły dzień. Ludzie świętowali - rozpalali ogniska na polanach, ucztowali i tańczyli. Zabawy bywały dość frywolne, tak że w średniowieczu uparcie protestował przeciw nim Kościół i potępiał je jako urągające chrześcijanom pozostałości z czasów pogańskich.

Z dawnych czasów pozostało z nami również przysłowie: "gdy deszcz w Zielone Świątki, da Bóg wielkie sprzątki" (sprzątki to określenie na udany zbiór siana). Dziś z tych ludowych obrzędów niewiele już pozostało, choć na niektórych wsiach i w małych miasteczkach praktykowane jest ozdabianie domów gałązkami brzozowymi. Większość uroczystości przeniosła się jednak do samych kościołów, często w tym dniu odbywają się też tzw. odpusty.

Zobacz też: Zielone Świątki. Skąd wywodzi się to święto?

Zielone Świątki - kiedy wypadają w 2020 roku?

Kiedy wypadają Zielone Świątki? W roku 2020 Zielone Świątki będziemy obchodzić w niedzielę 31 maja. Z racji tego, że Święto Zesłania Ducha Świętego liczymy od Wielkanocy, będzie ono zawsze wypadało w niedzielę. Należy pamiętać, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a więc podczas jego trwania zamknięte są wszystkie urzędy, banki, sklepy, galerie handlowe. W kalendarzu liturgicznym Kościoła ta uroczystość celebrowana jest przed dwa dni - w niedzielę i poniedziałek. Te długie obchody mają miejsce również w krajach protestanckich, jak Niemcy czy Holandia. Jako ciekawostkę warto dodać, że kiedyś w Polsce obchodzono także drugi dzień Zielonych Świątek, który był wówczas wolny od pracy, ale zwyczaj ten został zniesiony w 1951 roku. Wyjątek stanowią jednak wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy od 1997 roku mają ten dzień wolny od pracy.

Zobacz też: Czy będzie kolejny długi weekend? Petycja w sprawie nowego święta trafiła już do Senatu

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało?
Więcej o: