Boże Ciało 2020. Kiedy wypada? Co to za święto?

Boże Ciało 2020. Kiedy wypada w Polsce? Idea tego chrześcijańskiego święta zrodziła się już w 1245 roku. W tym roku wypada 11 czerwca, tradycyjnie w czwartek. Co to za świeto? Dlaczego jest obchodzone?

Boże Ciało. Co to za święto? Kilka słów na temat jego genezy

Boże Ciało - co to za święto? Na początek należy przytoczyć kilka faktów, na temat genezy tego świeta. Dokładna jego nazwa to - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, co ma wiernym przypominać o realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Święto to nawiązuje bezpośrednio do ewangelicznego opisu ostatniej wieczerzy, podczas której Chrystus przemienił chleb w swoje Ciało, a wino w Krew.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia augustianki bł. Julianny z Cornillon, która w 1245 roku miała wizje zinterpretowane ostatecznie, jako brak odpowiednio doniosłej uroczystości ku czci Ciała i Krwi Chrystusa. Pod wpływem tych wydarzeń, została ona najpierw ustanowiona dla diecezji Liege, następnie kult rozszerzono na Germanię, aby w 1264 r. z postanowienia papieża Urbana IV, został on przyjęty dla całego Kościoła Chrześcijańskiego. W Polsce Boże Ciało obchodzone było po raz pierwszy w 1320 r., w diecezji krakowskiej, zgodnie z decyzją ówczesnego biskupa Nankera. Ważnym miejscem dla uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszym kraju, w czasie późnego średniowiecza i renesansu był kościół Bożego Ciała w Poznaniu.

Boże Ciało ma charakter radosny i dziękczynny, a chrześcijanie mają obowiązek uczestniczyć tego dnia we mszy świętej oraz procesjach.

Boże Ciało - data. Kiedy wypada Boże Ciało?

Rokrocznie data Bożego Ciała wypada w inny dzień, ponieważ jest to święto ruchome, chociaż zawsze jest to czwartek. W 2020 roku odbędzie się 11 czerwca. Jak to obliczyć?

  • święto to wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, która to z kolei następuje w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego;
  • Zesłanie Ducha Świętego w kościele katolickim wypada zawsze w 56. dniu po Wielkanocy;
  • Boże Ciało to zatem święto następujące 60 dni po Wielkiej Nocy.
Zobacz wideo Historia Bożego Ciała

Boże Ciało - wolne od pracy

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli dodatkowo zaplanujemy sobie wolny piątek (12 czerwca), czeka nas długi czerwcowy weekend.

Wszyscy, którzy zamierzają świętować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w sposób przyjęty w kościele katolickim, wiedzą zapewne, że w tym czasie odbywają się procesje ulicami miast. Buduje się wówczas cztery ołtarze, będące odwołaniem do czterech biblijnych Ewangelii i czyta się fragmenty Pisma Świętego odwołujące się do Eucharystii. Dekorowanie samych ołtarzy czy miejsc, pomiędzy którymi wędruje procesja, a także sypanie kwiatów na całej tej drodze to zwyczajowo przyjęty rytuał, wyrażający radosny i dziękczynny nastrój tego wydarzenia.

Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte?

Dzień wolny od pracy kojarzy nam się z nadrobieniem pewnych braków, również w zakresie zakupów. Zastanawiając się jednak, czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte, warto pamiętać o tym, że w dzień ustawowo wolny - nieczynne są także sklepy, galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, urzędy czy szkoły.

Więcej o: