Domowe sposoby na kleszcze - co odstraszy te pajęczaki? Sprawdzą się m.in. olejki i niektóre rośliny

Jakie są domowe sposoby na kleszcze? Jeśli nie mamy pod ręką specjalnych preparatów, to zawsze możemy sięgnąć po olejki, które pomogą odstraszyć te pajęczaki. Osoby, które mają ogrody również mogą podjąć działania, które uchronią domowników przed kleszczami.

Lato to czas, kiedy chcemy być bliżej natury. Łąki, parki, skwery, ogródki działkowe kuszą soczystą zielenią. Chwila relaksu może przemienić się w chwilę nieuwagi, podczas której zaatakują nas kleszcze. Niestety niektóre pajęczaki przenoszą groźne choroby, na przykład boreliozę, której często przez lata nie da się prawidłowo zdiagnozować. Jak możemy uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Domowe sposoby na kleszcze - olejki, których zapach nie odpowiada pajęczakom

Zapachy wydzielane przez olejki skutecznie odstraszają kleszcze, dlatego warto mieć je w domu. Są też doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy nie możemy lub nie chcemy stosować silnych środków chemicznych. W tym celu sprawdzą się:

  • olejek z goździków
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek z trawy cytrynowej
  • olejek z mięty pieprzowej
  • olejek ze słodkich migdałów
  • olejek tymiankowy
  • olejek o zapachu szałwii
Zobacz wideo

Czego nie lubią kleszcze? To sprawi, że ogród będzie bardziej bezpieczny

Kleszcze to zmora także osób, które mają ogrody. Co można zrobić, żeby zniechęcić te pajęczaki do swojego miejsca? Kleszcze lubią zacienione zarośla, brzegi oczek wodnych czy miejsca wilgotne na przykład z rzędem paproci. Skuteczne sposoby na ochronę ogrodu to:

  • Regularna przycinka drzew, krzewów, traw i zarośli,
  • Oprysk ogrodu środkiem kleszczobójczym - wtedy należy pamiętać, że jego skład jest toksyczny i może zaszkodzić zwierzętom domowym, pożytecznym owadom lub rybom w oczku wodnym.

Rośliny odstraszające kleszcze - co warto zasadzić?

Można także posadzić rośliny, które swoim zapachem skutecznie wyproszą małe pajęczaki. Są to na przykład:

  • Lawenda wąskolistna - można ją uprawiać w ogrodzie wzdłuż najczęściej uczęszczanych ścieżek: do drzwi wejściowych, garażu, szopy na narzędzia lub stanowiska z grillem. Dobrze sprawdzi się też na zielonym tarasie. Olejek, który zawiera w sobie lawenda to miks, który skutecznie odstrasza kleszcze.
  • Wrotycz pospolity - to roślina o intensywnych, żółtych kwiatach. Rośnie najczęściej przy drogach, a;e można ją także spotkać w postaci barwnej granicy na miedzach. Posiada w składzie olejek eteryczny z trującym tujonem. Wydzielany zapach odstrasza kleszcze, mszyce oraz komary i muchy. Do ogrodu można wybrać odmianę pospolitą lub ozdobną.
  • Czosnek niedźwiedzi - liście czosnku przypominają trochę liście konwalii. Można ją spotkać dziko rosnącą w lasach, gdzie jest objęta ochroną. Z myślą o przydomowym ogrodzie, czosnek niedźwiedzi można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Charakteryzuje się silnym zapachem i podobnie jak zwykły czosnek ma właściwości bakteriobójcze. Skutecznie ochroni trawnik przed kleszczami.
  • Aksamitki - to rośliny jednoroczne, które kwitną na żółto lub pomarańczowo. Jest idealna do rabaty lub naturalnej ramy w ogrodzie. Można ją swobodnie sadzić także na balkonie lub tarasie w zwykłych doniczkach. Intensywny zapach skutecznie odstrasza niebezpieczne pajęczaki. To także doskonały sposób na krety lub nornice.
  • Rozmaryn lekarski - to roślina ozdobna, która lubi nasłonecznione miejsca. Aromat rozmarynu jest źródłem olejków eterycznych, które są skuteczną ogrodową bronią na kleszcze.
Więcej o: