Ogród w lecie powinien być miejscem relaksu i odpoczynku. To tutaj bawią się dzieci i cała rodzina spotyka się przy sobotnim grillu, a pies może się wybiegać. Co zrobić, aby ograniczyć ilość kleszczy w ogrodzie i zmniejszyć ryzyko ukąszenia? Podpowiadamy.
Jakie rośliny odstraszą kleszcze?
Po pierwsze warto poznać lawendę wąskolistną. Jej zapach jest doskonałym straszakiem na kleszcze, a sama roślina jest piękna i efektowna. Olejek lawendy to miks składników, które skutecznie odstraszają kleszcze:
Wrotycz pospolity na kleszcze w ogrodzie to roślina, której będziecie wdzieczni. Intensywny zapach żółtych kwiatów to naturalna bariera antykleszczowa w każdym ogrodzie. Zapach wrotyczu jest niemiły także dla mszyc, komarów oraz much. Jedna roślina i kilka problemów z głowy. I choć jego nazwa może wydawać wam się obca, na pewno każdy z was widział wrotycz choć raz w życiu. Oto i on:
Wrotycz na kleszcze w ogrodzie? To świetny pomysł. Zdjecie ilustracyjne/Pixabay.com
Kolejnym roślinnym przyjacielem w walce z kleszczami jest czosnek niedźwiedzi. Liść czosnku przypomina konwalię, jest to roślina, która będzie ładnie się prezentować w ogrodzie. Silny zapach odstrasza kleszcze, a czosnek niedźwiedzi podobnie jak zwykły czosnek ma właściwości bakteriobójcze.
W ogrodzie warto mieć też aksamitki. Dobrze wyglądają w tłumie, w postaci bogatej rabaty lub naturalnej ramy wokół innych roślin. Sprawdzi się także na balkonie lub zielonym tarasie. Silny zapach pomoże pozbyć się kleszczy z ogrodu, wystarczy także krety i nornice.
Co odstrasza kleszcze w ogrodzie? Świetnym rozwiazaniem jest wzbogacenie ogródka o rozmaryn lekarski. Lubi ciepłe i suche miejsca. Jego aromat to źródło olejków eterycznych, które są skuteczną bronią na kleszcze.
Jakie rośliny odstraszą kleszcze? Te również warto znać:
W przypadku, gdy sezon ogródkowy jest już w pełni i nie można czekać, aż urosną rośliny, szybkim i skutecznym rozwiązaniem będą opryski. Można je kupić w stacjonarnym sklepie ogrodniczym lub zamówić przez internet. Warto jednak pamiętać, że są to środki toksyczne, które szkodzą nie tylko kleszczom, lecz także mogą wywołać niepożądane reakcje u zwierząt. Na pytanie, co zabija kleszcze skutecznie i szybko odpowiedź jest jedna - silna chemia. Pozostałe środki będą działały odtraszająco i warto po nie siegnąć, zamiast zatruwać nasze najbliższe otoczenie. Płyn odstraszający kleszcze można też zrobić samemu, podpowiadamy jak: Jak zrobić preparat na kleszcze? Domowe sposoby na preparaty i odstraszacze
Zwierzęta warto zabezpieczyć obrożami polecanymi przez weterynarza lub specjalnymi kropelkami na skórę. Warto pamietać, że kleszcze są aktywne cały rok, a nie tylko latem.
Większość środków dostępnych na rynku, nawet tych delikatnych z naturalnym składem dostępna jest od pierwszego roku życia. Wcześniej można postawić na olejek niekoniecznie bezpośrednio na skórze dziecko. Może to być nawet kawałek szmatki w okolicy dziecięcego kocyka lub lejek w sprawy, którym spryskamy najbliższe otoczenie dziecka. Olejek można też postawić na przykład na tarasie lub balkonie w słoiczku. Takie rozwiązanie odstrasza też komary, które mogą zakłócić sen malucha.