Naturalne sposoby na kleszcze posiadają szereg zalet, choćby to, że są z reguły tańsze i z całą pewnością trudniej w ich przypadku o reakcje alergiczne. Dlaczego powinniśmy się chronić nimi przed ugryzieniem przez kleszcza? Te pajęczaki liczące sobie rekordowo nawet 30 milimetrów, aby przeżyć i się rozmnożyć, żywią się krwią - przede wszystkim zwierząt, ale niektóre gatunki nie pogardzą również ludzką. Przecinają one naskórek swojej ofiary i żądlą ją wypijając krew przez kilka godzin. Co ważne, użądlenie kleszcza nie boli z powodu tego, że posiada on w ślinie miejscowy środek znieczulający.
Czym grozi wbicie się tego pasożyta w nasze ciało? Przede wszystkim można zarazić się boreliozą. Właśnie ta choroba jest przenoszona na ludzi przez kleszcze, a zakażenie nią czasem kończy się bardzo poważnym ubytkiem dla zdrowia człowieka.
Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdzone porady
Domowe sposoby na kleszcze to stosunkowo bogaty repertuar pomysłów, które powinny odstraszyć kleszcza i zniechęcić go do wbicia się w nasze ciało. Przede wszystkim wymienimy tutaj liczne olejki eteryczne, które z różnych powodów ograniczają szanse na niechciane spotkanie z groźnym pasożytem. Będą to między innymi substancje takie, jak:
Pewne pozytywne właściwości będzie w tym przypadku posiadał również napar z szałwii lub aloes. Podstawowym problemem jest jednak trwałość tych preparatów - należy się starać zastosować je tak, aby działanie mogło być możliwie długie bez konieczności nakładania kolejnych warstw kosmetyku w krótkim odstępie czasu.
Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza u kota? Sprawdzone porady
Co odstrasza kleszcze, jest niedrogie i stosunkowo trwałe? Cechy te może spełniać coraz bardziej popularny olejek z drzewa herbacianego. Produkowany z liści tej rośliny olejek ma przyjemny zapach i bardzo liczne dobroczynne zastosowania - posiada między innymi działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Wybierając się na łono natury pamiętajmy, że kleszcze stanowią duże zagrożenie dla naszych podopiecznych - zwłaszcza psów i kotów. Również im możemy pomóc stosując profilaktycznie olejek z drzewa herbacianego na przykład na kark. Warto przy tym postawić na jakość i wybierać produkty składające się ze 100 proc. olejku.
Czego nie lubią kleszcze? Płyn na kleszcze jest opcją skuteczną i trwałą. W domowych warunkach stworzymy go łącząc ze sobą różne olejki, choćby różany i lawendowy, z odrobiną aloesu. Wartością w przypadku takiego preparatu domowej roboty będzie utrwalenie jego działania poprzez zastosowanie oleju roślinnego. Pozwoli to wyeliminować ''ulotność'' wielu substancji naturalnego pochodzenia, które jednak szybko tracą swoją jakość przy zawilgoceniu lub namoczeniu. Dzięki tak przygotowanej mieszance wcale nie będziemy musieli unikać miejsc, gdzie mogą się czaić te niewielkie, ale niebezpieczne pajęczaki.
Zobacz też: Kleszcze a telefon komórkowy, czyli dlaczego nie powinno się zabierać ze sobą do lasu smartfonów