Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdzone porady

Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdż, czego będziesz potrzebować, by usunąć kleszcza w domowych warunkach. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się pewnie albo widzisz niepokojące objawy u psa, konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Kleszcze u psa. Groźne nie tylko latem

Co roku z początkiem wiosny otrzymujemy niepokojące informacje o pojawieniu się kleszczy. Każdego sezonu jest ich coraz więcej - im łagodniejsza zima, tym większe szanse na przeżycie mają te niebezpieczne pasożyty. Zimy ostatnimi laty nie należą do najostrzejszych, dlatego coraz większa ilość kleszczy ujawnia się już z początkiem marca. Jesteśmy zmuszeni bronić się przed nimi, gdyż przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Co wiecej, psy powinny być zabezpieczane przed kleszczami cały rok, bo choć najwiecej kleszczy jest latem i wiosną, nie ma gwarancji, że zwierzak nie złapie ich ciepłą jesienią czy zimą. 

Musimy mieć świadomość, że kleszcze u psa również są bardzo niebezpieczne. Zdecydowana większość właścicieli psów ma wiedzę o konieczności stosowania środków ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. Do tego celu służą:

 • różnego rodzaju spraye i proszki, które odstraszają pasożyty zewnętrzne;
 • specjalne obroże o przedłużonym działaniu, mające na celu nie dopuścić do ukąszenia;
 • tabletki;
 • preparaty typu spot-on.

Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza u kota? Sprawdzone porady

Ugryzienie kleszcza. Jak sprawdzić czy pies ma pasożyty?

Podobnie, jak w przypadku ludzi, kleszcz u psa może wywołać wiele poważnych chorób, których objawy pojawiają się zazwyczaj po dość długim czasie od ukąszenia, szczególnie niebezpieczna jest babeszjoza, która może doprowadzić nawet do śmierci psa. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze szczegółowo obejrzeć ciało naszego pupila, czy gdzieś w sierści nie znajdziemy śladu po ugryzieniu kleszcza. Pasożytom najłatwiej wczepić się w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza, dlatego szczególnie uważnie należy obejrzeć okolice uszu, pomiędzy palcami, pod obrożą, pod pachami, a nawet pod ogonem. Jeśli znajdziemy kleszcza, wtedy trzeba, jak najszybciej go usunąć, tak aby nie pozostał żaden fragment. 

Pamiętajmy jednocześnie o tym, że nie musimy koniecznie zabierać naszego pupila do lasu, aby nabawił się on ugryzienia kleszcza. Te przebiegłe stworzenia bytują także w mieście, w parkach, ogrodach i innych miejscach zadrzewionych lub tam gdzie mamy wysoką trawę. Obowiązek zabezpieczenia czworonoga przed kleszczami mamy nie tylko w przypadku, gdy posiadamy domek na wsi, ale również wtedy, kiedy mieszkamy w bloku w dużej aglomeracji.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza u psa? Sprawdzone sposoby

Jak w sposób bezpieczny i prawidłowy usunąć kleszcza z ciała psa? Można to zrobić korzystając z pęsety - wtedy trzeba pewnym ruchem chwycić pasożyta i lekko skręcając nadgarstek wyszarpnąć go ze skóry. Następnie należy sprawdzić, czy żadna część pajęczaka nie pozostała w ciele zwierzaka. Jeśli nie, musimy odkazić miejsce ugryzienia i obserwować czy nie pojawią się w jego okolicy niepokojące zmiany. Jeżeli nie udało nam się usunąć go w całości, wówczas najlepiej udać się do weterynarza, który dokończy operację i zaleci, jak dalej postępować z naszym podopiecznym. 

Przy usuwaniu kleszcza u psa można też skorzystać z dostępnych w aptece specjalnych strzykawek, które wytwarzają ciśnienie i zasysają pasożyta ze skóry, w którą się wbił. 

Jeśli masz możliwość, udaj się z psem do weterynarza i usuń kleszcza w całkowicie bezpieczny sposób. 

Babeszjoza i inne schorzenia, które kleszcze wywołują u psów

Usunięcie kleszcza jest konieczne, tak w przypadku człowieka, jak i psa. Pasożyty te mogą bowiem przenosić na czworonogi bardzo niebezpieczne choroby takie, jak:

 • babeszjoza - to choroba szczególnie ciężka dla czworonogów, nieleczona może skończyć się nawet śmiercią pupila. Jej objawy mogą pojawić się nawet trzy tygodnie po ukąszeniu. Najczęściej jest to: gorączka, senność, czerwony mocz, brak apetytu, wymioty.
 • erlichioza - to choroba zwierząt, choć czasem dotyka też ludzi; u psów erlichioza trwa od tygodnia do nawet trzech, podczas których pojawiają się następujące symptomy: apatia, brak łaknienia, duszność, gorączka, krwawienia z nosa oraz wymioty. Leczenie wymaga podania antybiotyków, w krytycznych przypadkach zaś konieczna jest transfuzja krwi;
 • bartoneloza to choroba zakaźna. Podejrzewa się, że jest także przenoszona przez kleszcze, pchły i komary. Zarażenie u psów następuje zazwyczaj przez kontakt z innym zakażonym zwierzęciem. U czworonogów bartoneloza przebiega bezobjawowo. Rzadko dochodzi do ujawnienia objawów, a mogą one sprowadzać się nawet do zapalenie mięśnia sercowego. Leczenie polega na zaaplikowaniu antybiotyków.

Inne choroby odkleszczowe u psów, to:

 • borelioza
 • anaplazmoza
 • europejskie kleszczowe zapalenie mózgu
 • choroba skokowa owiec
 • hepatozoonoza
 • hemoplazmoza/mykoplazmoza
 • filarioza

Należy też pamiętać, że usunięcie kleszcza nie sprawia, że ryzyko zarażenia się niebezpieczną dla zdrowia i życia psa chorobą jest wyzerowane. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja psa i reagowanie na niepokojące sygnały. 

Zobacz też: Kleszcze a telefon komórkowy, czyli dlaczego nie powinno się zabierać ze sobą do lasu smartfonów


Więcej o: