Kleszcze to coraz większa zmora. Z roku na rok docierają do nas informacje o ich rosnącej populacji, której sprzyjają lekkie zimy. Pasożyty te są szczególnie groźne dla człowieka, gdyż przenoszą różne choroby, w tym również najbardziej znane schorzenie odkleszczowe - boreliozę. Nie tylko dla ludzi ukąszenia są niebezpieczne - równie wielkie problemy może spowodować kleszcz u kota.
Kot ukąszony przez pasożyta może zapaść na różnorodne choroby, które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego tak ważne, jest aby właściciele zadbali o zabezpieczenie swoich pupili przed ukąszeniem, zanim rozpocznie się wysyp pasożytów. Wystarczy udać się do gabinetu weterynaryjnego, a tam lekarze weterynarii dysponują całym arsenałem produktów, mających na celu ochronę pupila przeciwko tym pajęczakom.
Jakie produkty przeciw kleszczom dla kotów możemy kupić:
Zobacz też: Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu? Sprawdzone porady
Ugryzienie kleszcza u kota może spowodować duże problemy zdrowotne. Dlatego nawet w przypadku, kiedy jest on zabezpieczony w postaci odstraszającej obroży lub innego preparatu, trzeba codziennie sprawdzać dokładnie jego sierść, aby mieć pewność, że nie pojawił się żaden pasożyt. Niestety nie jest to łatwe zadanie - odnalezienie niewielkiego żyjątka w gęstej sierści może być problematyczne. Warto jednak skupić się głównie na miejscach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka, a przez to dostęp do naczyń krwionośnych jest ułatwiony. Takie obszary znajdują się w pobliżu:
W przypadku kiedy znajdziemy na skórze naszego pupila kleszcza należy działać zdecydowanie, ale przede wszystkim szybko. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli usuniemy go w ciągu 24 godzin od ukąszenia, zwierze nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji w związku z tą sytuacją. Im dłużej pasożyt będzie wbity w ciało zwierzęcia, tym to prawdopodobieństwo ulega zmniejszeniu.
Niektóre osoby mogą mieć trudności z odnalezieniem pasożyta na skórze zwierzaka (choć zazwyczaj są one wyczuwalne w trakcie głaskania). Jeśli już się to uda powstaje problem - jak usunąć kleszcza u kota? W przypadku gdy właściciel nigdy wcześniej tego nie robił lub nie wie, jak się do tego zabrać, zawsze może skorzystać z pomocy weterynarza, który przeprowadzi zabieg sprawnie i w bezpieczny sposób.
Operację taką można także wykonać w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w aptece w sprzęt do usuwania kleszcza, który wykorzystywany jest także w przypadku ukąszenia u człowieka. Takie narzędzie możemy kupić także w sklepach zoologicznych. Ostatecznie do celu tego nada się również pęseta. Pamiętajmy jednak, by okolicy ugryzienia nie smarować niczym, a po wyjęciu osobnika sprawdzić czy nie zostały żadne pozostałości w ciele kota. Dobrze też zdezynfekować miejsce ukąszenia. Potem obserwujemy kota przez okres 2-3 tygodni, w tym czasie każda zmiana w zachowaniu zwierzęcia może okazać się objawem choroby odkleszczowej. Należy wtedy, niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego i poinformować lekarza o wyciągniętym z kota kleszczu.
Uwaga: jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie usunąć kleszcza, skorzystaj z pomocy weterynarza. Nie warto ryzykować.
Babeszjoza u kota jest bardzo groźnym schorzeniem. Na szczęście jest dość rzadko diagnozowana. Jej główne objawy to: brak apetytu, senność, apatia, biegunka, gorączka i żółtaczka.
Weterynarz, aby potwierdzić diagnozę zleca wykonanie badania krwi: rozmaz i badania serologiczne. Leczenie babeszjozy u kotów polega na podaniu antybiotyku, a w najgorszym wypadku konieczne jest przetoczenie krwi.
Anaplazmoza jest u kotów konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Choroba ta występuje dość rzadko, a objawy jej towarzyszące to zazwyczaj: senność, brak łaknienia, gorączka, niedokrwistość czy małopłytkowość.
Dla potwierdzenia diagnozy, wykonuje się zaawansowane badanie krwi. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyku przez około miesiąc.
Inne choroby odkleszczowe występujące u kotów, to m.in.:
Zobacz też: Przez pandemię zapomnieliśmy o kleszczach. Sanepid ostrzega: Ukłucie nie boli