Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz

Ciekawe kwiaty na balkon to idealny sposób na to, aby upiększyć swój miejski azyl. Stanowią one doskonałą ozdobę, ale i są to często odmiany, które cechują się bardzo dużą odpornością na wszelkie niedogodności atmosferyczne.

Ciekawe kwiaty balkonowe, czyli odmieniamy taras nową aranżacją

Ciekawe kwiaty balkonowe są doskonałym pretekstem do tego, aby niejako odnowić wizerunek naszego balkonu. Niewielkim kosztem i przy odrobinie wysiłku dokonamy niezwykłej metamorfozy. Kwiaty na balkon powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być odporne na wszelkiego rodzaju trudne warunki pogodowe.

Zobacz też: Kwiaty balkonowe nie wymagające częstego podlewania. Rośliny odporne na suszę

Jakie kwiaty na balkon wybrać? Krótki poradnik dla początkującego ''miejskiego ogrodnika''

Jakie kwiaty na balkon sprawdzą się najlepiej? Będą to oczywiście te odmiany, które nie wymagają od nas szczególnej pielęgnacji, ani specjalnych warunków. Poniżej kilka ciekawych propozycji:

  • Pelargonie – dobre na słoneczny balkon

Pelargonie to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin, zwłaszcza pelargonie rabatowe. Z racji tego, że potrafią one magazynować wodę w pędach i liściach, mogą bez problemu przetrwać krótkie okresy suszy. Jeżeli chcemy, aby nasze pelargonie dobrze kwitły, warto jest dodawać do ziemi specjalne wysokowartościowe odżywki.

  • Osteospermum, czyli afrykańska stokrotka

Osteospermum to kwiat, który pochodzi z Afryki, pospolicie nazywany jest stokrotką afrykańską. Osiąga około 30 cm wzrostu. Jeżeli chodzi o rozpiętość łodyg, to potrafi on rozrosnąć się, aż na około 40 cm. Kwitnie przez całe lato. Stokrotka afrykańska jest idealna na słoneczny balkon albo taras, dobrze czuje się w zacisznym i ciepłym miejscu. Ponadto nie lubi nadmiernej ilości wody, nie wymaga przycinania i powinna mieć przepuszczalną ziemię.

  • Werbena ogrodowa

Werbena to kolejna propozycja na słoneczny taras albo balkon. Jeżeli chodzi o jej wymagania w kontekście uprawy, to należy ona do kwiatów, które cenią sobie ciepłe, nasłonecznione stanowisko. Warto jest sadzić ją w glebie próchniczej, żytniej. Pielęgnacja rośliny nie jest trudnym zabiegiem. To, o czym powinniśmy szczególnie pamiętać to podlewanie, jednocześnie nie możemy przesadzić z nadmiarem wody. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą być różowe, niebieskie, białe, czerwone, fioletowe. Werbena kwitnie od lipca do późnej jesieni.

Rośliny balkonoweRośliny balkonowe fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva

  • Koleus – roślina o ozdobnych liściach

Koleus to roślina, której ulistnienie przypomina liście pokrzywy zwyczajnej. Z tego też powodu nierzadko jest nazywana pokrzywą amerykańską albo brazylijską. Koleus jest rośliną łatwą w uprawie, nie posiada szczególnych wymagań. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i osłoniętych. Jeżeli chodzi o jego wielkość to osiąga on około 50-80 cm. Musimy jednak pamiętać o tym, że koleus nie lubi nadmiernego nasłonecznienia, przez które jego liście mogą stracić kolor. Jest to wyjątkowo reprezentacyjna roślina.

Zobacz też: Kwiaty ogrodowe. Ciekawe pomysły do ogrodu, także dla zapracowanych

Kwiaty balkonowe zwisające – kilka słów o fuksji i surfinii

Kwiaty balkonowe zwisające prezentują się doskonale. Cieszą one oko właścicieli i zdobią każdy balkon. Do grupy kwiatów zwisających należą dwie wyjątkowe rośliny: fuksja i surfinia.

  • Fuksja – naturalna balkonowa dekoracja

Fuksja jest rośliną typowo dekoracyjną, z tego też powodu zyskuje sobie coraz większą popularność. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Azji. Jeżeli chodzi o wymagania, to nie toleruje ona stanowisk bardzo nasłonecznionych i tak zwanej ''ciężkiej ziemi''. Fuksja lubi natomiast miejsca osłonięte przed wiatrem. Jeżeli zależy nam na szybkim wzroście i pięknym wyglądzie rośliny, powinniśmy zadbać o żyzne podłoże o dość kwaśnym odczynie. Do ziemi można dodać odrobinę kompostu. W przypadku fuksji bardzo ważne jest nawożenie. W kwestii podlewania, wszystko zależy od miejsca: hodowana na dworze musi być podlewana raz dziennie, a uprawiana w domu, w sezonie letnim – wystarczy dwa razy w tygodniu.

Rośliny i zioła balkonoweRośliny i zioła balkonowe fot. Shutterstock/Alexander Grumeth

  • Surfinia – ''kwiatowa kurtyna'' na Twoim balkonie

Surfinia należy do grupy petunii kaskadowych. To, co ją charakteryzuje to intensywna barwa kwiatów oraz zwisające pędy. Pochodzi z Japonii i wydziela charakterystyczny zapach. Surfinia potrzebuje żyznej gleby, o lekko kwaśnym odczynie. Dodatkowo wymaga codziennego podlewania, a w upalne lato nawet dwa razy dziennie. Surfinie będą idealnie funkcjonowały na balkonach, tarasach, werandach, ponieważ do ich wzrostu potrzebna jest duża ilość światła.

Kwiaty na balkon – lobelia i aksamitka

Kwiaty doniczkowe na balkon to także lobelia i aksamitka. Jak dbać o te rośliny?

  • Lobelia przylądkowa przybyła do nas z Afryki Południowej. Co do uprawy tej rośliny, ceni ona sobie słońce. Nie lubi nadmiernych ilości wody (źle znosi nadmierną ilość deszczu). Ważne, aby roślina ''nie stała w wodzie''.
  • Aksamitka jest rośliną jednoroczną i należy do grupy astrowatych. Kwiaty aksamitki pojawiają się w lecie i utrzymują aż do późnej jesieni. Kwiaty występują w różnej barwie: żółtej, pomarańczowej bądź czerwono-brązowej. Aksamitka jest łatwa w uprawie: lubi światło i nie należy przesadzać z jej podlewaniem.

Kwiaty balkonowe – sposobem na naturalną aranżacje

Kwiaty balkonowe posiadają wiele zalet. Zazwyczaj są to rośliny nie wymagające nadmiernej pielęgnacji i bardzo odporne na pogodę. Ich niebywałą wartością jest wygląd – stanowią świetną dekorację naszego balkonu, tarasu czy też werandy.

Zanim przystąpimy do metamorfozy balkonu musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Określmy poziom nasłonecznienia, temperaturę, a także wolny czas, który poświęcimy na pielęgnację naszych kwiatów. Kiedy już to zrobimy, możemy ruszać na kwiatowe zakupy!

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!
Więcej o: