Kwiaty balkonowe niewymagające częstego podlewania. Rośliny odporne na suszę

Kwiaty balkonowe, które nie wymagają częstego podlewania to najlepsze rozwiązanie dla okresowych susz. W sytuacji kiedy dostęp do wody jest ograniczony, warto jest wybrać gatunki roślin, które przetrwają najtrudniejsze warunki.

Kwiaty balkonowe niewymagające częstego podlewania - lista

Oto lista kwiatów balkonowych, które nie wymagają częstego podlewania (poniżej znajdziesz opisy):

 • Niezapominajka
 • Barwinek
 • Mandevilla
 • Petunia

Kwiaty balkonowe do cienia, czyli z dala od intensywnego słońca

Kwiaty balkonowe do cienia będą dobrze rosnąć w miejscach zadaszonych. W takich, w których rośliny nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi następujące gatunki:

 • Dziwaczek jalapa - jest to roślina jednoroczna, wywodząca się z Meksyku. Ma około 70-80 cm wysokości. Roślina kwitnie od lipca do czerwca. Nie jest ona skomplikowana w uprawie. Niemniej jednak potrzebuje regularnego podlewania i dość częstego nawożenia.
 • Niecierpek Waleriana - kwiat ten pochodzi z tropikalnej Afryki i Zanzibaru. Jednak woli on nieco bardziej zacienione miejsca. Osiąga wysokość około 30 cm. Kwitnie całe lato i dobrze rośnie na żyznej glebie. Potrzebuje regularnego podlewania, ale nie nadmiernego.
 • Niezapominajka - jest kwiatem, który ceni sobie cień. Nie lubi nadmiernej ilości wody. Nie ma specjalnych wymogów, co do uprawy. Kwiaty doniczkowe należy podlewać około 2 razy w tygodniu.

Zobacz też: Trzykrotka - odmiany, uprawa. Jak dbać o trzykrotkę?

ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Kwiaty balkonowe lubiące cień - rośliny na balkon północny

Kwiaty balkonowe lubiące cień powinny znaleźć się na balkonie, gdzie promienie słoneczne docierają wczesnym rankiem albo bardzo późnym popołudniem. Jeżeli chcesz, aby Twoje kwiaty wspaniale się rozrastały mimo braku słońca, wystarczy, że postawisz na te gatunki roślin, które są cieniolubne. Należą do nich między innymi:

 • Barwinek - jest to roślina dekoracyjna, która nie posiada wielkich wymagań jeżeli chodzi o uprawę. Barwinek świetnie rośnie w zacienionych miejscach. Jest w stanie przetrwać okresowe susze. Dobrze rośnie w glebie o zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie.
 • Paprotka - to bardzo popularna roślina. Często sadzimy ją w domach. Jednak mało osób wie, że także doskonale sprawdzi się ona na naszym balkonie albo tarasie. Paprotka lubi lekko zacienione miejsca. Wymaga od nas regularnego podlewania i zraszania wodą. Jako ciekawostkę należy dodać, że posiada ona działanie oczyszczające powietrze. Zatem doskonale sprawdzi się w przypadku większych aglomeracji.
 • Bluszcz - roślina ta zdecydowanie lubi cień. Jest bardzo tolerancyjna jeżeli chodzi o rodzaj podłoża. Należy natomiast ochraniać ją od nadmiernego wiatru.

ARKADIUSZ ŚCICHOCKI

Wytrzymałe kwiaty na balkon - propozycje dla początkujących ogrodników

Wytrzymałe kwiaty na balkon to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami. Należą do nich takie gatunki, jak:

 • Begonia - jedna z roślin, które bardzo mocno kwitną. Jeżeli chodzi o glebę to powinna być ona żyzna. Nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu.
 • Bidens - potocznie nazywany złotym deszczem. Bidens uwielbia słońce. Nie straszny jest mu nawet silny wiatr. Trzeba natomiast dopilnować, aby ziemia nie wyschła. 
 • Miniaturowe petunie - lubią słońce i średnio wilgotną ziemię. W przypadku nawożenia zwykle wykonuje się je raz na tydzień. 
Zobacz wideo Stwórz własny system nawadniający dla roślin!

Kwiaty doniczkowe na balkon. Które rośliny wybrać?

Kwiaty doniczkowe na balkon to świetny sposób na to, aby odnowić wizerunek naszego balkonu. Oto kilka propozycji roślin, które są prawdziwym hitem:

 • Mandevilla - roślina ta bardzo szybko się rozrasta i jest w stanie dojść do długości 1 metra . Najlepiej czuje się na słonecznym miejscu i nie lubi dużej ilości wody.
 • Petunia - to doskonała roślina dla ludzi zabieganych i zapracowanych, bowiem doskonale znosi niedobory wody. Najlepiej rozwija się na słonecznym balkonie. Nie ma szczególnych wymagań. 
 • Nemezja - kwiat najlepiej rośnie w słońcu, na żyznej i wilgotnej glebie.

ROŚLINY PACHNĄCE. Petunia.
Jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych, o aromacie podobnym do lilii. Najnowsze odmiany często są go pozbawione, dlatego warto wybierać te tradycyjne, o dużych kwiatach. Znaczenie ma też kolor kwiatów ? najmocniej i najpiękniej pachną białe i fioletowe. Warto kupować petunie z już rozwiniętymi kwiatami, które można powąchać, by sprawdzić, czy pachną.ROŚLINY PACHNĄCE. Petunia. Jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych, o aromacie podobnym do lilii. Najnowsze odmiany często są go pozbawione, dlatego warto wybierać te tradycyjne, o dużych kwiatach. Znaczenie ma też kolor kwiatów ? najmocniej i najpiękniej pachną białe i fioletowe. Warto kupować petunie z już rozwiniętymi kwiatami, które można powąchać, by sprawdzić, czy pachną. Fot. Ewa Narkiewicz

Kwiaty na balkon - mniej typowe propozycje

Kwiaty na balkon to także gatunki mniej popularne. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

 • Nemezja Sunsatia
 • Alstremeria
 • Bakopa
 • Calibrachoa

Zobacz też: Kwiaty do sypialni, czyli zdrowe i ozdobne rośliny, które warto mieć

Więcej o: