Jak wyczyścić srebrne łańcuszki oraz inne elementy biżuterii? Proste, tanie i domowe sposoby

Nie da się ukryć, że biżuteria toważyszy kobietom niemal każdego dnia. Piękne łańcuszki, kolczyki czy pierścionki to ozdoby, które chętnie zakładamy nawet na co dzień. Niestety, z czasem srebrną biżuterię pokrywa nieestetyczny osad. Jak wówczas wyczyścić wyczyścić srebrne łańcuszki oraz inne elementy biżuterii? Podpowiadamy!

Srebro cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Kobiety uwielbiają je przede wszystkim ze względu na stosunek trwałości do jego ceny - nie da się ukryć, cena srebrnej biżuterii jest dosyć przystępna. Niestety, taka biżuteria ma również swoje wady - po jakimś czasie, kiedy tlen lub siarka wchodzi w kontakt ze srebrem dochodzi do reakcji chemicznej na jego powierzchni i pokrywa ciemnym nalotem. Jak skutecznie wyczyścić srebrne łańcuszki oraz inne elementy, by przywrócić im blask?

Jak wyczyścić srebrne łańcuszki oraz inne elementy biżuterii? Proste, domowe sposoby

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to jeden z najprostszych sposobów na idealnie czyste i lśniące srebro. Wystarczy na dnie szklanki lub miski ułożyć folię aluminiową (błyszczącą stroną do dołu), wsypać 1 łyżkę sody oczyszczonej, włożyć zabrudzony srebrny łańcuszek lub inną biżuterię i wlać do naczynia gorącą wodę. Zostawić na kilkanaście minut, wyjąć srebro, opłukać pod bieżącą ciepłą wodą i wytrzeć dokładnie suchą szmatką.

Zobacz wideo Jak przywrócić blask srebrnej biżuterii?

Białko jaja kurzego

Ubij białko jaja na sztywną pianę i nałóż na powierzchnię srebra. Pocieraj biżuterię suchą szmatką do momentu, aż srebro będzie czyste i lśniące. Następnie spłucz dokładnie ciepłą wodą i starannie osusz.

Pasta do zębów

Srebrną biżuterię można również wyczyścić pastą do zębów. Należy jednak pamiętać, że absolutnie nie może być ona wybielająca i powinna zawierać niewiele sodu. Wystarczy na miękką szmatkę nałożyć niewielką ilość pasty, dokładnie przetrzeć nią całą powierzchnię biżuterii, a następnie wypłukać ją w zimnej wodzie i wysuszyć. 

Jak minimalizować konieczność czyszczenia srebrnej biżuterii?

Co ciekawe, osadom na srebrnej biżuterii można zapobiegać. Wystarczy często nosić ją na swoim ciele, gdyż wówczas o nią dbamy. Dzięki naturalnym olejom, nasza skóra czyści srebro i je nabłyszcza. Ponadto, unikaj kontaktu srebrnej biżuterii z domową chemią, potem, chlorem czy przedmiotami mogącymi zawierać siarkę. Ważne jest wyrobienie w sobie nawyku ściągania biżuterii podczas wykonywania prac domowych.

Więcej o: