Hiacynt w doniczce. Jak uprawiać kwiaty w domu?

Hiacynt w doniczce to bardzo popularny w ostatnich latach wiosenny kwiat, który możemy uprawiać na parapecie w domu. Jak go pielęgnować, aby cieszyć się pięknymi kwiatami dłużej?

Hiacynt w domu: dlaczego warto go mieć?

Hiacynt w domu to bardzo dekoracyjna a przede wszystkim mocno pachnąca roślina. Jeśli nie lubisz jego zapachu, lepiej od razu zrezygnuj z uprawy. Hiacynt jest kwiatem bardzo reprezentacyjnym w okresie kwitnienia, dlatego doskonale nada się do tworzenia roślinnych kompozycji na stół, ale też samodzielnie może stanowić doskonałą ozdobę. Wówczas wystarczy go posadzić w efektownej doniczce lub nawet dużej filiżance, by uzyskać piękną niebanalną ozdobę salonu lub kuchni. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, doniczkę z hiacyntem należy ustawiać poza ich zasięgiem, gdyż kwiat jest trujący. Spożycie płatków lub liści może wywołać wymioty lub biegunkę.

Zobacz też: Kwiaty doniczkowe do domu, czyli twoja prywatna, zielona oaza

Hiacynt: uprawa kwiatów cebulowych w doniczkach

Hiacynty, podobnie jak inne kwiaty cebulowe, można uprawiać w przygotowanych do tego celu doniczkach. Na ogół kwiaty te wysadzane są w ogrodach, gdzie kwitną wiosną. Uprawiane w domu hiacynty potrafią rozkwitnąć już końcem zimy. Obecnie na rynku dostępne jest około 100 odmian tego pięknego kwiatu, z czego lwia część nadaje się do hodowli w domu. Uprawa tych roślin jest dość wymagająca, jeżeli chcemy uzyskać piękne, obfite kwiaty. 

Zobacz też: Sansewieria gwinejska. Odmiany, kwitnienie i pielęgnacja tej niezwykle odpornej rośliny

Hiacynt: sadzenie cebulek

Rozpoczęcie hodowli hiacyntów wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiednich cebulek do sadzenia. W sklepie ogrodniczym wybierać należy te największe, mniej więcej o średnicy 5 cm, co daje nam większą szansę na to, że wyrosną z nich nie tylko liście, ale również obfity kwiat. Cebulki nie mogą być podgniłe, ani w żaden sposób uszkodzone. Przed sadzeniem warto potraktować je preparatem dezynfekującym. Hiacynt sadzenie znosi dobrze. Po umieszczeniu cebulek w doniczce, przenosimy je w ciemne i chłodne miejsce na około 2 miesiące, podczas których cebulki ukorzenią się właściwie. Dobrze do tego celu nada się np. piwnica. W tym czasie należy jednak stale kontrolować czy ziemia nie ulega przesuszeniu i w razie potrzeby nawodnić ją odpowiednio. 

Jak głęboko sadzić hiacynty w doniczce?

To, jak głęboko zasadzimy hiacynty w doniczce ma znaczenie. Górna część cebulki powinna wystawać ponad ziemię. Przygotowując się do sadzenia należy zaopatrzyć się w szeroką i niezbyt głęboką doniczkę. Jeśli mamy w niej zamiar umieścić więcej niż jedną cebulkę, wtedy pamiętajmy, że muszą być one od siebie oddalone - nie powinny się stykać. W donicy na dnie powinien znaleźć się także odpowiedni system drenażowy (żwir, kamienie lub keramzyt).

Hiacynt w doniczce - różne kolory. Zdjęcie ilustracyjneHiacynt w doniczce - różne kolory. Zdjęcie ilustracyjne Gaspar Janos/shutterstock.com

Hiacynt: właściwa pielęgnacja 

Pielęgnacja hiacyntów nie jest łatwa, jest to roślina niezmiernie wrażliwa na zmiany temperatury. To od niej zależy czy kwitnienie będzie obfite. Dlatego tak ważne jest, aby po posadzeniu cebulek, przed odpowiednio długi czas leżakowały one w chłodnym miejscu. Jeśli zostaną wyjęte zbyt szybko, hiacynt będzie słaby i prawdopodobnie wypuści tylko liście. Gdy przetrzymamy je za długo efekt może być podobny. Po ukorzenieniu posadzonych cebulek, wynosimy hiacynt do pomieszczenia jasnego, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni. Kiedy kwiat zacznie kwitnąć ustawiamy go na właściwym miejscu, pamiętając że nie toleruje on przeciągów, ale także wysokiej temperatury powyżej 20 stopni. Ważne jest też podlewanie:

  • ziemia w doniczce nie może ulec przesuszeniu, dlatego regularnie podlewamy kwiaty
  • nie można dopuścić do sytuacji gdy zbiera się ona w donicy i stoi, dlatego tak istotny jest odpowiedni drenaż
  • nie powinno się moczyć cebulek, kwiatów czy liści podczas podlewania - zaleca się więc wlewanie wody do podstawki 
  • od czasu do czasu warto zasilić roślinę odpowiednim nawozem
Zobacz wideo A może monstera?

Ile razy kwitnie hiacynt?

Po przekwitnięciu, aby nie utracić tej pięknej rośliny, należy przede wszystkim usunąć tylko kwiaty. W przypadku roślin cebulowych pozbawieni ich też liści powoduje, że cebulki nie mogą odpowiednio zasilić się przed ponownym zakwitnięciem w kolejnym sezonie. Ile razy kwitnie hiacynt? Jest on rośliną wieloletnią pod warunkiem, że właściwie się ją pielęgnuje.

  • należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany - nie dotyczy to liści
  • kiedy ostatni kwiat spadnie zaczyna się okres spoczynku - trzeba donicę przestawić w miejsce jasne i suche
  • podlewamy aż do czasu gdy liście pożółkną całkowicie
  • następnie należy na dwa miesiące przechować donicę w chłodzie - bez tego roślina ponownie nie zakwitnie
  • po tym czasie ponownie wystawiamy ją do miejsca jasnego i chłodnego.

Dlaczego hiacynt usycha?

Do głównych przyczyn usychania hiacyntów, należą:

  • zbyt ubogie podlewanie, zwłaszcza w okresie kwitnienia
  • nieodpowiednie stanowisko (przeciągi lub wysoka temperatura)

Zobacz też: Czy wiesz, że twoje domowe rośliny powinny... brać prysznic?

Więcej o: