Spokój i opanowanie. Jak się uspokoić nawet w bardzo stresującej sytuacji?

Spokój i opanowanie pomimo obiektywnie trudnej sytuacji? Z pewnością nie zawsze łatwo przychodzi nam się zrelaksować, ale możemy próbować sobie pomóc różnymi sposobami. Sprawdź nasze propozycje technik relaksacji.

Spokój i opanowanie. Z jakiego powodu często je tracimy?

Spokój jest w życiu ważną wartością, choć jego potrzeba jest ignorowana, stawiana na końcu listy potrzeb. Można ''zachować spokój'', ale też ''zostawić kogoś w spokoju'' lub ''życzyć komuś spokoju'', co uznajemy zresztą za bardzo grzeczny i miły rodzaj życzliwości. Mniej osób wie, że w orzecznictwie ''prawo do spokoju'' uznaje się za jedno z dóbr osobistych. Dodatkowo mamy też świadomość, że zarówno spokój, jak i nerwowe zachowanie ''udziela się'' również otoczeniu danej osoby. Szczególnie duże znaczenie ma to w pracy, gdzie spory nacisk kładzie się na wyniki, często o charakterze zespołowym. 

Zobacz też: Jak zachować spokój w obliczu epidemii? Psycholog: Nasz mózg potrzebuje 2 tygodni, by przyzwyczaić się do kryzysu

Skoro spokój jest tak ważny, to co najczęściej sprawia, że znika? Poza różnego rodzaju jednostkami chorobowymi, stanowiącymi osobne zagadnienia, problemem są stresujące sytuacje. W badaniach "Polacy a stres w pracy i w życiu", przeprowadzonych w 2019 roku ankietowani wskazali, że stres jest w ich przypadku związany z:

  • pracą - 37 proc.;
  • nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu codziennym - 27 proc.;
  • złą sytuacją finansową - 18 proc.;
  • rodziną - 12 proc. 

Według tego samego badania różne osoby radzą sobie ze stresem w odmienny sposób. Wymieniano między innymi:

  • uprawianie sportu - 41 proc.;
  • ćwiczenia relaksacyjne (np. joga) - 19 proc.;
  • mniej standardowe rozrywki (np. strzelnica) - 14 proc.;
  • sporty ekstremalne - 11 proc.

Zróżnicowane jest jednak podejście do samego stresu. Zdarzają się osoby, które stres całkowicie paraliżuje, ale i takie, które pewną niewielką dawkę stresu uważają za niezbędną do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania. Jeśli nie da się lub nawet nie powinno całkowicie wyeliminować stresu z życia, to jak zachować spokój?

Jak się uspokoić? Przede wszystkim zachować dystans

Jak się uspokoić? W dużej mierze łatwość lub trudność uspokojenia się zależy również od naszych osobistych predyspozycji. Ważny jest zresztą również sam wiek - więcej wybaczymy w kwestii braku opanowania nastolatkowi, niż dorosłej osobie. Racjonalność wymaga od nas spokojnego i rozsądnego działania.   

Podstawowym działaniem jest próba odcięcia się od bodźca, który wzbudza w nas strach, gniew lub sprzeciwia się naszym dążeniom. Jedynym wyjściem jest samokontrola i zdanie sobie sprawy z tego, że agresja i krzyk niczego nie rozwiąże. W szczególnie trudnej sytuacji lepiej jest oderwać się od niej, zrobić kilka wdechów i wydechów, potem wrócić, niż zachować się nieobliczalnie. 

Zachowuj spokój skupiając się na własnym ciele

Zachowuj spokój dzięki umiejętności skoncentrowania się na sobie i własnym ciele. Warto wówczas skupić się na:

  • własnym oddychaniu
  • rytmie bicia serca
  • napięciu mięśni
  • poczuciu gorąca

Powinno się w takiej sytuacji dążyć do zrozumienia reakcji własnego ciała - skojarzeniu ich z czynnikiem stresogennym. 

Zobacz wideo Joga vs stres

Jak się relaksować? Siła sportu

Jak się relaksować? Nie jest przypadkiem, że ankietowani w omawianym badaniu tak często podkreślali, że stres rozładowują dzięki uprawianiu sportu. Oczywiście sposobem na rozładowanie nerwów nie musi być trening bokserski i długie obijanie worka, chociaż jeżeli to komuś pomaga, to nie ma najmniejszych przeciwwskazań. Często wystarczy rower i piękna pogoda lub wieczorny jogging. 

Techniki relaksacji - jak przywrócić spokój w naszym życiu?

Techniki relaksacji zazwyczaj mają na celu zajęcie czymś naszych myśli. Są nimi między innymi:

Więcej o: