Nie wyrzucaj skórek od banana. Zalej je wodą i podlej nią kwiaty. To prosty i tani sposób na ich piękny wygląd

Po zjedzeniu banana twoim naturalnym odruchem jest wyrzucenie jego skórki do kosza na śmieci? Zatem ten tekst jest właśnie dla ciebie. Skórkę po bananie można bowiem wykorzystać jako tani i naturalny nawóz do roślin domowej roboty.

Chcesz, aby twoje kwiaty pięknie rosły i kwitły, ale bez konieczności wydawania na to zbyt dużej ilości pieniędzy i bez dużego wysiłku z twojej strony? Wykorzystaj zatem skórkę od banana. W efekcie ty będziesz mieć mniej śmieci, a twoje kwiaty podziękują ci pięknym wyglądem za tę potężną dawkę cennych pierwiastków.

Nawóz z takiej skórki po bananie idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych trzymanych w mieszkaniach czy na balkonach, jak również tych w ogrodach. W dodatku jest naprawdę bardzo prosty w przygotowaniu i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Zobacz wideo Skóra po bananie skutecznie wyczyści buty i nie tylko:

Skórka od banana - cenne właściwości

Skórka od banana to niezwykle wartościowy odpad organiczny, z którego bardzo łatwo przygotować nawóz do roślin. Resztki po owocu zawierają bowiem w sobie cenne pierwiastki, takie jak potas, fosfor i wapń. Dzięki temu poprawi się ogólna kondycji roślin, zwiększy ich odporność na szkodniki, przedłuży kwitnienie oraz poprawi owocowanie, a korzenie będą się lepiej rozwijać. Co więcej składniki dobrze oddziałują również na samą glebę, użyźniając ją i dotleniając.

Skórka od banana jako naturalny nawóz do roślin - jak stosować? Cztery proste metody

Skórkę od banana można stosować na cztery sposoby:

  1. woda ze skórki po bananie tzw. kiszonka,
  2. wysuszona i zmielona skórka po bananie zmieszana z wodą,
  3. wysuszona i zmielona skórka po bananie zmieszana bezpośrednio z glebą,
  4. skórka z banana zakopana w ziemi.

1. Aby przygotować nawóz do roślin ze świeżej skórki po bananie w postaci kiszonki wystarczy moczyć ją w wodzie przez około dwa tygodnie, mieszając co jakiś czas. Można do tego wykorzystać np. duży słoik. Pamiętaj przy tym, aby skórkę od banana zalać przegotowaną i ostudzoną wodą. Taką gotową już miksturą i dodatkowo rozcieńczoną z wodą należy podlewać kwiatki.

2. Drugi sposób jest równie prosty. Wystarczy skórkę z bananów pociąć na małe kawałki i wysuszyć (można to zrobić w piekarniku, co przyspieszy cały proces). Następnie należy ją zmielić bądź pokruszyć tak, aby powstał bardzo drobny proszek. Należy go wsypać do wody, dokładnie wymieszać i zostawić na kilka dni. Po tym czasie gotowym nawozem należy polewać rośliny.

3. Kolejny sposób jest jeszcze szybszy, ponieważ wystarczy zmieloną bądź pokruszoną skórkę z banana zmieszać bezpośrednio z ziemią.

4. Świeżą skórkę z banana można również pokroić na drobne kawałki i zakopać w ziemi. Pamiętaj tylko, aby to zrobić blisko danej rośliny. Skórka będzie się powoli rozkładać i stopniowo uwalniać cenne pierwiastki.

Więcej o: