Chcesz, aby twoje kwiaty pięknie rosły i kwitły, ale bez konieczności wydawania na to zbyt dużej ilości pieniędzy i bez dużego wysiłku z twojej strony? Wykorzystaj zatem skórkę od banana. W efekcie ty będziesz mieć mniej śmieci, a twoje kwiaty podziękują ci pięknym wyglądem za tę potężną dawkę cennych pierwiastków.
Nawóz z takiej skórki po bananie idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych trzymanych w mieszkaniach czy na balkonach, jak również tych w ogrodach. W dodatku jest naprawdę bardzo prosty w przygotowaniu i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Skórka od banana to niezwykle wartościowy odpad organiczny, z którego bardzo łatwo przygotować nawóz do roślin. Resztki po owocu zawierają bowiem w sobie cenne pierwiastki, takie jak potas, fosfor i wapń. Dzięki temu poprawi się ogólna kondycji roślin, zwiększy ich odporność na szkodniki, przedłuży kwitnienie oraz poprawi owocowanie, a korzenie będą się lepiej rozwijać. Co więcej składniki dobrze oddziałują również na samą glebę, użyźniając ją i dotleniając.
Skórkę od banana można stosować na cztery sposoby:
1. Aby przygotować nawóz do roślin ze świeżej skórki po bananie w postaci kiszonki wystarczy moczyć ją w wodzie przez około dwa tygodnie, mieszając co jakiś czas. Można do tego wykorzystać np. duży słoik. Pamiętaj przy tym, aby skórkę od banana zalać przegotowaną i ostudzoną wodą. Taką gotową już miksturą i dodatkowo rozcieńczoną z wodą należy podlewać kwiatki.
2. Drugi sposób jest równie prosty. Wystarczy skórkę z bananów pociąć na małe kawałki i wysuszyć (można to zrobić w piekarniku, co przyspieszy cały proces). Następnie należy ją zmielić bądź pokruszyć tak, aby powstał bardzo drobny proszek. Należy go wsypać do wody, dokładnie wymieszać i zostawić na kilka dni. Po tym czasie gotowym nawozem należy polewać rośliny.
3. Kolejny sposób jest jeszcze szybszy, ponieważ wystarczy zmieloną bądź pokruszoną skórkę z banana zmieszać bezpośrednio z ziemią.
4. Świeżą skórkę z banana można również pokroić na drobne kawałki i zakopać w ziemi. Pamiętaj tylko, aby to zrobić blisko danej rośliny. Skórka będzie się powoli rozkładać i stopniowo uwalniać cenne pierwiastki.