Jak rośnie magnolia? Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom łatwa, gdyż mówimy faktycznie o ok. 250 gatunkach tej rośliny. Chociaż są wśród nich także krzewy, to z reguły mamy do czynienia z niezbyt wielkim drzewem osiągającym do 5 m wysokości. Odznacza się zwartą koroną i grubymi pojedynczymi pąkami na końcach pędów. Ozdobą są kwiaty i liście. Pierwsze bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku, ale z reguły pojedyncze i okazałe, mają różną barwę. Liście są przy tym również pojedyncze, duże i lśniące.
Oto kilka dodatkowych informacji o magnolii, które mogą okazać się interesujące:
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl
Odmiany magnolii do ogrodu można wybierać spośród bardzo wielu rozmaitych rodzajów tego pięknego drzewka. Co do zasady należy, oprócz preferencji wizualnych, zwrócić uwagę na:
Do najbardziej popularnych odmian wybieranych do małego ogrodu należą:
Nieco więcej miejsca w ogrodzie pozwala na wybór:
Jakie pH ziemi pod magnolię będzie optymalne? Przyjmuje się, że gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Za najlepszą uznaje się tę, o pH w granicach 5-6. W przypadku przebarwienia liści na żółto powinno się zakwasić glebę np. torfem.
Zobacz też: Kwiaty ogrodowe. Ciekawe pomysły do ogrodu, także dla zapracowanych
Czego nie lubi magnolia? Przede wszystkim warto wystrzegać się stanowisk wietrznych - to ozdobne drzewo nie lubi miejsc, gdzie wieją silne wiatry i panują przeciągi. Powinno się również zadbać, aby miejsce wybrane na nasadzenie było nasłonecznione lub półcieniste - brak słońca będzie fatalny dla rozwoju drzewka. Podobnie, zwłaszcza przy niewielkich i młodych jeszcze sadzonkach, trzeba uważać, aby nie przemarzły.
Pielęgnacja magnolii to przede wszystkim ściółkowanie i okrywanie korzeni zanim nadejdą mrozy. W przypadku mniejszych egzemplarzy warto okrywać je na zimę. Z reguły magnolie nie są przesadnie podatne na atak szkodników. Należy je nawozić od kwietnia do lipca, wybieramy nawozy wieloskładnikowe, pozbawione wapnia.
Magnolia grandiflora Nikolay Kurzenko/shutterstock.com
Sadzenie magnolii wykonujemy w kwietniu. Wszystko po to, aby sadzonki zdążyły się właściwie ukorzenić. Wysypanie terenu wokół sadzonki korą drzewną tuż po posadzeniu, nie jest pozbawione sensu - łatwiej będzie wówczas utrzymać wilgotność. Tuż po posadzeniu trzeba obficie podlać drzewko. Wskazane jest częste nawadnianie go aż do lipca zwłaszcza wtedy, gdy opady nie są zbyt częste i intensywne.
Zobacz też: Sansewieria gwinejska. Odmiany, kwitnienie i pielęgnacja tej niezwykle odpornej rośliny
Kiedy kwitnie magnolia? Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana, bo zależy to od gatunku. Co do zasady:
Zobacz też: Teraz możesz kupić najmodniejsze rośliny ozdobne z całego świata... nie ruszając się z domu