Sposób na piękne storczyki. Jak je pielęgnować, aby kwitły jak najdłużej?

Sposób na pięknie kwitnące storczyki, czyli wszystko to, co powinieneś o nich wiedzieć. Storczyki, inaczej zwane orchideami, należą do najbardziej popularnych kwiatów, jakie występują w polskich domach. Jak należy o nie dbać?

Storczyki: pielęgnacja. Jak dbać o storczyki?

Jak pielęgnować storczyki? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadaje sobie osoba, która stawia pierwsze kroki w dziedzinie uprawy orchidei. Dlatego też spieszymy z pomocą, przesyłając garść niezbędnych informacji. Na samym początku warto zaznaczyć, że storczyki nie posiadają wbrew pozorom dużych wymagań. Zadbane będą kwitnąć nawet kilka miesięcy, a po stanie spoczynku znowu wejdą w fazę wzrostu.

Zobacz też: Aloes - przesadzanie, rozmnażanie, właściwości. Co to za roślina?

Jak hodować storczyki? Podstawowe informacje

Jak prawidłowo hodować storczyki, aby kwitły jak najdłużej? Oto, podstawowe wymagania rośliny:

  • Światło i miejsce:

W pierwszej kolejności należy skupić się na odpowiednim świetle i miejscu. Orchidee należą do kwiatów, które cenią sobie miejsca jasne, ale niezbyt nasłonecznione. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może im zaszkodzić. Najlepiej usytuować je na wschodnim lub zachodnim parapecie.

  • Temperatura:

Najbardziej odpowiednią i optymalną temperaturą wzrostu dla storczyków jest mniej więcej 22-25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy natomiast powinno być chłodniej - około 18 stopni Celsjusza. W przypadku zimy (o ile nie ma nadmiernego mrozu) można ustawić kwiat przy rozszczelnionym oknie.

  • Podłoże:

Orchidee należą do kwiatów, które poradzą sobie z każdą glebą. Jednakże w warunkach domowych warto jest wybierać tak zwaną mieszankę korową. Można zakupić ją w sklepie ogrodniczym.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Jak podlewać storczyki? Prysznic dla storczyków – wilgoć to podstawa

Prysznic dla storczyków to idealny sposób na to, aby cieszyć się jak najdłużej ich pięknem. Orchidee należą do roślin, które lubią wilgoć. Warto jest je co jakiś czas spryskiwać wodą. Pamiętajmy jednak, że źle służy im nadmierna ilość wody. Jak zatem prawidłowo podlewać storczyki? Podlewamy je obficie, ale tylko, gdy wyraźnie tego potrzebują. Najlepiej czynność tą wykonywać rano.

Jak przycinać storczyki? Na co zwrócić uwagę?

Jak przycinać storczyki? To bardzo proste. Po przekwitnięciu kwiatów, jeżeli zauważymy, że na łodygach nie ma już żadnych pączków, musimy przyciąć pęd kwiatostanowy w taki sposób, aby pozostała część miała trzy oczka. Wówczas będziemy mieć gwarancję, iż w tych miejscach pojawią się nowe pączki.

Storczyki ze StężycyStorczyki ze Stężycy Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? Rozpoczynamy etap spoczynku

Jesień to czas, w którym orchidee przekwitają. Okres ten trwa około dwóch miesiące. Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu?

  1. Na samym początku musimy wypłukać roślinę wodą. Dzięki temu usuniemy kurz oraz resztki nawozu.
  2. Następnie ustawiamy roślinę w chłodniejszym miejscu. Warto jest uchylić w tym celu okno.
  3. Post. Na tym etapie znacząco ograniczamy nawożenie i podlewanie kwiatów. Jednakże nie dopuszczamy do sytuacji, w której roślina całkowicie wyschnie.
  4. Koniec spoczynku. Po około 6-8 tygodniach znowu podlewamy oraz regularnie nawozimy orchidee.
Zobacz wideo Zobacz, jak poprawnie dbać o rośliny!

Jak pobudzić storczyk do kwitnienia? Domowe sposoby

Jak pobudzić storczyk do kwitnienia? W pierwszej kolejności musimy zastosować się do zasad przedstawionych powyżej, czyli stworzyć mu najlepsze warunki. Na co należy zwrócić uwagę, jeśli roślina nadal nie będzie prawidłowo rosła:

  1. Wzmocnienie. Storczyk należy do kwiatów, które nierzadko obciążone są wieloma pędami. To, po pewnym czasie prowadzi do przeciążenia rośliny i złamania łodygi. W takich sytuacjach warto jest podeprzeć roślinę poprzez zastosowanie patyczków i taśmy florystycznej.
  2. Piwny eliksir. Kolejnym ze sposobów na wzmocnienie naszej rośliny to użycie ''piwnego eliksiru''. Z łatwością przygotujemy go w domowym zaciszu. Do szklanki wody, wlewamy około 50 mililitrów jasnego piwa. Całość mieszamy i podlewamy nią kwiat. Miksturę stosujemy około raz w tygodniu. Dzięki temu roślina będzie mieć zdrowe i błyszczące liście.

Dobrym sposobem na piękne storczyki jest zastosowanie drożdży piekarskich. Zdjęcie ilustracyjneDobrym sposobem na piękne storczyki jest zastosowanie drożdży piekarskich. Zdjęcie ilustracyjne Mariia Boiko/shutterstock.com

Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Co zrobić, aby kwiaty rosły jak na drożdżach?

Jak pobudzić storczyki do kwitnienia? Oprócz piwnej mikstury możemy zastosować, także drożdże piekarskie. Posiadają one bardzo dużą ilość witaminy B, dzięki czemu wzmocnią korzenie orchidei.

Zobacz też: Hoja - uprawa i odmiany. Jak pielęgnować tę roślinę?

Więcej o: