Boże Ciało 2020: czy będą procesje? Czy udział jest obowiązkowy? Biskupi wydali wytyczne

Boże Ciało to ruchome święto w kościele katolickim, którego ważną częścią są procesje. Jak będą przebiegały obchody święta w czasie epidemii koronawirusa?

Boże Ciało: procesja jako element uroczystości obchodów święta 

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. Oprócz uroczystej mszy wierni uczestniczą w procesjach ku czci Najświętszego Sakramentu. Pierwsze procesje miały miejsce w XIII wieku w Niemczech, skąd szybko rozprzestrzeniły się do pozostałych krajów katolickiego zachodu. Papież Jan XXII w 1317 upowszechnił święto ustanawiając jego datę na 60 dni po Wielkanocy. W Polsce zawsze Boże Ciało wypada we czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Jego kulminacyjnym momentem jest procesja do czterech ołtarzy, której towarzyszą śpiewy i czytanie fragmentów Pisma Świętego dotyczących sakramentu Eucharystii. 

Boże Ciało: procesja. Biskupi wydali wytyczne

Boże Ciało jest w Kościele katolickim świętem nakazanym, co oznacza, że wszyscy wierni powinni w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ze względu na szczególne warunki epidemiczne wydał specjalny komunikat do wiernych:

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów.

Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca.

W tym kontekście zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.

W wielu parafiach zdecydowano się jednak nie organizować tradycyjnych procesji. Ks. Dr Tomasz Wojtal z archidiecezji katowickiej tłumaczy, że

procesje ograniczamy do przejścia wokół kościoła z uwzględnieniem reguł sanitarnych. Nie będziemy też budować dodatkowych ołtarzy

Ksiądz dodaje, że do takiej decyzji muszą się zastosować wszystkie parafie. Takie plany ogłosiły również diecezje z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Niektóre z parafii organizują procesje, ale by ograniczyć kontakt wiernych ze sobą, planują przeprowadzić je w dwóch turach. 

Czy udział w procesji Bożego Ciała jest obowiązkowy?

Wielu wiernych zastanawia się, czy udział w procesji Bożego Ciała jest obowiązkowy. Za brak uczestnictwa w pochodzie wiernych nie grożą jednak żadne sankcje kościelne. Nie jest to element obowiązkowy dla wiernych. Obowiązkowe dla wienych kościoła katolickiego jest natomiast uczestnictwo we mszy świętej, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego i nie narażaniu na kontakt z wirusem osób z grupy ryzyka. 

Procesja: o której rozpoczyna się uroczysty przemarsz?

Uroczysta procesja z okazji święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma miejsce bezpośrednio po mszy świętej. W zależności od parafii, może to mieć miejsce o różnych porach. Najczęściej jednak msze z procesjami mają miejsce między godziną 10 a 12. Wybierając się na taką uroczystość warto zabrać ze sobą wodę i nakrycie głowy, gdyż procesje trwają zazwyczaj dość długo i często odbywają się w pełnym słońcu. Aby nie paść ofiarą nagłego omdlenia trzeba mieć je ze sobą.

Uczestników procesji obowiązuje zachowanie dystansu społecznego (2 metrów) i zatykanie ust oraz nosa. 

Zobacz też: Boże Ciało 2020. Msza święta transmisja TV, procesja na żywo - gdzie obejrzeć?