Nie wylewaj wody po ziemniakach. Zrób z niej płukankę do włosów. Pomoże na ich przetłuszczanie się i wypadanie

Po ugotowaniu ziemniaków twoim naturalnym odruchem jest wylanie po nich wody? Zatem ten tekst jest właśnie dla ciebie. Taką wodę po ziemniakach można bowiem wykorzystać jako tani i naturalny środek do pielęgnacji włosów oraz ciała. Idealnie sprawdzi się również podczas sprzątania, a także jako nawóz do roślin.

Wodę, która zostaje ci po ugotowaniu ziemniaków, zawsze wylewasz? Zatem najwyższy czas, aby z tym skończyć. To czyste marnotrawstwo. Taka woda ma bowiem wiele cennych właściwości. Możesz je wykorzystać zarówno w pielęgnacji włosów, twarzy, skóry, jak również podczas sprzątania czy podlewania roślin. Pamiętaj jednak przy tym, że nie może to być posolona woda!

Zobacz wideo Unikasz ziemniaków, bo się odchudzasz. To błąd. Dowiedz się, dlaczego:

Woda po ziemniakach - cenne właściwości

Podczas gotowania ziemniaków ich cenne składniki odżywcze: witaminy, minerały oraz skrobia, częściowo przechodzą do wody. Dzięki temu tak powstała mieszanina zawiera w sobie:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • żelazo,
  • magnez,
  • wapń, 
  • potas,
  • fosfor,
  • skrobię.

Szkoda by było ją tak marnować i po prostu wylewać, prawda? Poznaj zatem pięć zastosowań wody po ziemniakach.

Woda po ziemniakach - naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów

Taką wodę pozostałą po ugotowaniu ziemniaków można zastosować jako tani, prosty, naturalny i domowy sposób na nawilżenie, wzmocnienie i zdrowy wygląd włosów. Wystarczy zrobić z niej płukankę (z przestudzonej cieczy) i używać regularnie (najlepiej raz na tydzień).

Warto również wiedzieć, że jest to sprawdzony sposób na zmniejszenie przetłuszczania się włosów oraz ich wypadania. Masz siwe pasma? Woda po ziemniakach również ci pomoże. Taka płukanka zniweluje ich srebrny kolor i delikatnie przyciemni. Dlatego raczej nie jest zalecana jasnym blondynkom.

Woda po ziemniakach - naturalny kosmetyk do pielęgnacji twarzy

Wodę po ziemniakach można stosować nie tylko do pielęgnacji włosów, ale również twarzy. Dzięki zawartym w sobie cennym witaminom wykazuje działanie:

  • antyoksydacyjne, czyli odmładzające, wygładzające zmarszczki, do tego uelastycznia skórę,
  • odbudowujące naskórek, przyspieszające gojenie się ran, łagodzące podrażnienia,
  • nawilżające,
  • przeciwzapalne,
  • rozjaśniające przebarwienia.

Jak używać takiej wody po ziemniakach, aby uzyskać najlepsze efekty? Jak typowego toniku. Najlepiej zamoczyć w niej (koniecznie musi być schłodzona) płatek kosmetyczny i przemywać nim twarz.

Woda po ziemniakach - naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry dłoni i stóp

Woda po ziemniakach sprawi również, że zniszczona skóra dłoni oraz stóp stanie się nawilżona, gładka i zregenerowana, a paznokcie wzmocnione. Wystarczy przez kilka minut moczyć je w takim ciepłym płynie, a na koniec dodatkowo posmarować grubą warstwą kremu. Z wody po ziemniakach można także zrobić domowy płyn do kąpieli, dzięki któremu zyskamy odżywioną, nawilżoną i wygładzoną skórę całego ciała.

Woda po ziemniakach - naturalny nawóz do roślin

Wodą, która pozostanie ci po gotowaniu ziemniaków, śmiało możesz podlewać kwiaty. Idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak również ogrodowych. To tani i naturalny nawóz, dzięki któremu twoje rośliny zyskają wiele cennych substancji odżywczych. Woda po ziemniakach stymuluje wzrost kwiatów, wspomaga kiełkowanie, a dodatkowo wzmacnia ich ochronę przed chorobami. Pamiętaj, aby rośliny podlewać ostudzoną wodą. Wystarczy, że będziesz to robić raz w tygodniu.

Woda po ziemniakach - naturalny pomocnik przy sprzątaniu

Woda po ziemniakach sprawdzi się również jako naturalny odkamieniacz czajnika. Wystarczy wlać do niego taką ciecz, dolać gorącej wody i pozostawić do ostygnięcia. Na koniec należy jeszcze mocno potrząsnąć czajnikiem i wylać wodę. Kamień powinien wypłynąć razem z nią. Pamiętaj, aby po tym wszystkim dodatkowo wypłukać czajnik zwykłą wodą. 

Wodą po ziemniakach możesz również umyć zlew, wannę lub muszlę klozetową. To naturalna metoda na usunięcie osadu, kamienia czy śladów po mydle. Wystarczy nasączyć taką wodą gąbkę lub ściereczkę i przetrzeć nią daną powierzchnię, wypłukać i wytrzeć do sucha. Gotowe!

Więcej o: