Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii. Łatwe i skuteczne patenty na srebrną, złotą i sztuczną biżuterię

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii. Srebro zaśniedziało a sztuczna biżuteria nie wygląda już tak efektownie jak tuż po zakupie? Sprawdź, jak w prosty sposób możesz przywrócić blask ulubionym przedmiotom.

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

W dniu zakupu każdą model biżuterii zachwyca. Nawet najtańsza bransoletka czy pierścionek prezentują się doskonale. Po pewnym czasie zaczynają szarzeć, tracą połysk i blask. Niestety nie dotyczy to tylko taniej, sztucznej biżuterii, lecz także drogich ślubnych obrączek czy pierścionka zaręczynowe na który zdarza się,  że został wydany mały majątek. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak przywrócić blask biżuterii? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które skutecznie oczyszczą z zanieczyszczeń twoją ulubioną biżuterię w domowym zaciszu: 

Czyszczenie srebra - sprawdzony patenty

Ważne: 

 • Do czyszczenia srebra nie można używać metalowych miseczek, odpowiednie będą tylko szklane lub plastikowe. 
 • Czyszczenie srebra z dodatkiem na przykład pierścionek z cennym oczkiem, wymaga precyzji, gdyż w roztworze zanurzamy tylko części srebrne bez kamieni szlachetnych, które mogłyby stać się matowe. 

Poznaj domowe sposoby na czyszczenie srebra.

Czyszczenie srebra pastą do zębów- krok po kroku 

Częstym błędem w przypadku czyszczenia srebrem tym właśnie sposobem jest dynamiczne szorowanie szczoteczką do zębów z twardym włosem, co może spowodować zarysowania. Co więcej do czyszczenia srebra pastą do zębów nie powinno się też stosować past wybielających, które mogą być przyczyną przebarwienia. Jak wyczyścić srebro pastą: 

 • niewielką ilość pasty nakładamy na przedmiot 
 • zostawiamy go na pół godziny 
 • płuczemy dokładnie wodą 
 • przecieramy do sucha szmatką 

Czyszczenie biżuterii folią aluminiową

To bardzo skuteczna metoda na czyszczenie srebra, wymaga trochę wysiłku, ale efekt końcowy wynagrodzi trudy. Sprawdź przepis na czyszczenie biżuterii folią aluminiową krok po kroku: 

Szklane naczynie wykładamy folią aluminiową, wystarczy mała miseczka 

W kolejnym naczyniu mieszamy następujące składniki: 

 • 2 szklanki gorącej wod
 • 2 łyżki soli kuchennej
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 0,5 szklanki octu

Tak powstały płyn wlewamy do naczynia z folią aluminiową 

Zanurzamy w roztworze srebrną biżuterię, aż do momentu, gdy woda się ochłodzi. W przypadku bogatych kamieni należy zanurzyć pierścionek tylko do momentu ze zdobieniem. 

Ciemny nalot z biżuterii przeniesie się na folię aluminiową i gotowe! 

Czym czyścimy złoto? 

Czyszczenie złota wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy płyn do mycia naczyń, zwykła woda lub woda sodowa. 

 Jak wyczyścić złoto krok po kroku: 

 • Do naczynia z ciepłą wodą dodajemy kilka kropel płynu do naczyń 
 • Zanurzoną biżuterię odstawiamy na pół godziny 
 • Następnie płuczemy i polerujemy delikatnie szmatką 
 • Czyszczenie biżuterii sztucznej co się sprawdza? 

Czyszczenie biżuterii sztucznej

Czym czyścić biżuterię sztuczną? Wystarczy soda, którą posypujemy nasze ulubione przedmioty i dodatkowo polewamy delikatnie wodą. Po 15 minutach wcieramy sodę w biżuterię i dokładnie spłukujemy. Na koniec wystarczy przetrzeć do sucha ściereczką i gotowe! 

Biżuterię kupujemy lub otrzymujemy w prezencie przy okazji ważnych wydarzeń w życiu: chrzest, komunia, ślub, okrągłe urodziny, rocznica ślubu. To nie tylko ładny przedmiot, lecz także ważna pamiątka, która z czasem może stać się nawet naszym prywatnym talizmanem szczęścia. Nie ma znaczenia czy biżuteria jest złota, sztuczna czy srebrna, warto o nią dbać choćby po to aby z czasem przekazać ją kolejnemu pokoleniu. Oczywiście można postawić na profesjonalną usługę czyszczenia na przykład obrączek u jubilera, jednak taka usługa kosztuje i wymaga czasu.  Tymczasem w domowym zaciszu można szybko zorganizować doskonałe spa dla biżuterii i za niewielkie pieniądze cieszyć się jej blaskiem przez wiele kolejnych dni. 

Zobacz wideo To też warto wiedzieć!
Więcej o: