Z pralki unosi się nieprzyjemny zapach? 3 skuteczne, domowe sposoby na czyszczenie pralki

Z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach? To znak, że już czas ją wyczyścić. Aby pranie oraz pralka pachniały świeżością, należy regularnie myć i prać ją "na pusto" przynajmniej raz w miesiącu. Wówczas nastawiamy ją bez ubrazamiast, a zamiast proszku używamy sodę, kwasek cytrynowy lub ocet. Oto 3 sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie pralki.
Zobacz wideo Jak wyczyścić czajnik? Mamy na to 3 proste sposoby

Czyszczenie pralki octem

Każda pralka, wraz z upływem czasu oraz jej użytkowaniem może pokryć się trudnym do usunięcia kamieniem. Aby go usunąć, wcale nie trzeba sięgać po drogie, specjalistyczne środki. W skutecznym wyczyszczeniu pralki z kamienia pomoże nam zastosowanie octu. Wystarczy wlać do bębna pralki 2 litry octu spożywczego, a następnie nastawić cykl prania na najwyższą możliwą temperaturę. Jedynym minusem czyszczenia pralki w ten sposób może być specyficzny zapach octu wyczuwalny podczas tego jednego cyklu pracy maszyny. 

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Jednym z popularniejszych sposobów na czyszczenie pralki oraz usunięcie z niej brzydkich zapachów jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy wyczyścić dokładnie pojemnik na pranie, a następnie, do przegródki na proszek wsypać sodę oczyszczoną tak, by wypełniała komorę do połowy. Następnie należy nastawić pustą pralkę na pełen cykl prania przy możliwie najwyższej temperaturze. Proste, ale bardzo skuteczne.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Równie efektywną metodą na czyszczenie pralki jest użycie kwasku cytrynowego w podobny sposób, jak sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać kwasek do wyczyszczonego pojemnika na proszek - tym razem jednak nie do połowy a do 1/3 wysokości przegródki - i nastawić pełny cykl prania na możliwie najwyższą temperaturę.

Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularność i systematyczne czyszczenie pralki, najlepiej raz na miesiąc. Systematyczność uchroni urządzenie przed osadzaniem się kamienia, grzybów czy nieprzyjemnym zapachem. 

Więcej o: